آیا شما هم پس از شنیدن صدای زنگ گوشی موبایل‌تان دکمه چرت زدن را فشار می‌دهید؟

احتمالا قبل از آمدن گوشی های هوشمند با صدای زنگ ساعت از خواب بیدار می‌شدید.

بدن شما یاد گرفته است که از صدای زنگ ساعت نفرت داشته باشد، چرا که آنچه بدنمان می‌خواهد، چیزی است که به آن نیاز دارد: خواب.

بنابراین ما به محض شنیدن صدای زنگ بلافاصله چه کار می‌کنیم؟ دکمه چرت زدن را می‌زنیم.

مطالعات نشان داده اند که ما این کار را به دلیل انتشار سروتونین در جریان خون‌مان در زمانی که خواب هستیم انجام می‌دهیم که سروتونین یک انتقال دهنده عصبی مرتبط با شادی است.

در واقع، انسان موجودی است که برای بیدار شدن به سر و صدای مصنوعی نیاز ندارد و در طول تکامل به طور طبیعی از خواب بیدار شده است.

با وجود اینکه ما با زدن دکمه چرت زدن 10 دقیقه بیشتر می‌خوابیم، اما در واقع این آسیب بیشتری به ما می‌زند.

دلیل آن این است که زمانی که ما دوباره می‌خوابیم، بدن ما دوپامین آزاد می‌کند، یک ماده شیمیایی که احساس خواب آلودگی را مهار می‌کند. به عنوان یک نتیجه، بدن ما از نظر شیمیایی در هر دو جهت کشیده می‌شود، که نتیجه آن گیجی و ضعف و بیحالی است.

آیا همه ما می‌توانیم از یک استراتژی خواب بهره‌مند شویم؟

در بزرگسالان نیاز به 7 تا 9 ساعت خواب وجود دارد، هنوز برخی از ما تنها نیاز به 6 ساعت خواب داریم، در حالی که شاید فرد دیگری نیاز به 10 ساعت خواب دشاته باشد. علاوه بر این برخی بعد از بیدار شدن نیاز به دوش گرفتن دارند، اما برای برخی دیگر تنها یک استکان چای برای شروع یک روز خوب کافی است.

شما با توجه به وضعیت خودتان می‌توانید بهترین عاداتی که برایتان مناسب است را ایجاد کنید.

این‌بار با نور خورشید بیدار شوید!

یک مطالعه بر روی گروهی از افراد بزرگسال مبتلا به مشکلات خواب انجام شد که نتایج جالبی داشت:

تنها پس از چند روز زندگی در غیاب نور و زنگ مصنوعی ساعت، شرکت کنندگان نه تنها راحت‌تر خواب رفتند، آنها همچنین صبح نیز به راحتی از خواب بیدار شدند.. اینرسی خواب تا حد زیادی از بین رفته بود.

در این مطالعه به این نتیجه رسیدند که بهترین راه برای خواب بهتر در شب و از خواب بیدار شدن در صبح بهره مندی از نور طبیعی خورشید است.

ساده ترین راه برای انجام این کار این است که در یک اتاق با یک پنجره بخوابید تا صبح با بیشترین نور خورشید از خواب بیدار شوید.

آنچه خواندید بخشی از کتاب مبارزه با دشمنان خواب بود. شما در مورد خواب چه تجربه‌‌هایی دارید؟ تجارب خود را با کاربران ایران آتا به اشتراک بگذارید.