این که آیا قبل از رفتن به تختخواب خود را برای یک رویداد بزرگ یا مبارزه شبانه آماده می‌کنید یا نه دیگر مهم نیست، بیشتر ما از بی خوابی رنج می بریم ولی خوشبختانه، بسیاری از غذاها وجود دارد که می تواند خوابیدن را برایمان کمی ساده تر کند. ما 5 مادّه غذایی را به شما معرّفی می کنیم و امیدواریم با مصرف این مواد غذایی، خوابی آرام را تجربه کنید. با ما همراه باشید.

درمان بی خوابی

فرآورده های لبنی

اگر شما آرزوی یک خواب خوب شبانگاهی را دارید، غذاهای حاوی تریپتوفان اولین دروازه ورود است. تریپتوفان، یک اسید آمینه ضروری است که به بالا بردن سطح سروتونین و ملاتونین در بدن کمک می کند. این دو ترکیب هر دو می تواند خواب آور باشد. اگرچه بوقلمون منبع خوب و شناخته شده ای از تریپتوفان است، محصولات لبنی از قبیل ماست و شیر نیز بسیار کارآمد هستند.

لبنیات و بی خوابیعلاوه بر بالا بودن سطح تریپتوفان، میان وعده های لبنی منبع بسیار خوبی از کلسیم نیز هستند، که به مغز در استفاده از تریپتوفان برای ایجاد ملاتونین کمک می کند. تحقیقات همچنین نشان می دهد که کمبود کلسیم در رژیم غذایی می تواند الگوی خواب را بر هم زند و موجب کمبود خواب عمیق (REM) شود.

جو

اگرچه بسیاری از ما جو را به عنوان صبحانه می‌شناسیم، با این حال برای عصرانه میان وعده کاملی است. جو یک منبع خوب و طبیعی  ملاتونین است. ملاتونین اغلب به عنوان خواب آور به کار می رود و توانایی تنظیم ساعت داخلی بدن را داراست.

جو همچنین منبع خوبی از تریپتوفان است، به ویژه هنگامی که همراه با شیر مصرف شود.
علاوه بر موارد گفته شده، جو سرشار از کلسیم و منیزیم، دو ماده معدنی است که ثابت شده کیفیت خواب را بالا می برند. برای میان وعده گرم و آرامش بخش ، قبل از رفتن به رختخواب، سعی کنید یک کاسه کوچک فرنی جو میل کنید که برای رهایی از بی خوابی بسیار مؤثر است، در ضمن اگر هرکدام از مواد غذایی زیر را به عنوان چاشنی استفاده کنید اثرش دو برابر خواهد شد.

موز

اگر شما از اسپاسم عضلانی یا گرفتگی در طول شب رنج می برید، ممکن است بدن شما دچار کمبود در الکترولیت منیزیم و پتاسیم شده باشد این دو ماده معدنی به شل شدن عضلات کمک می کنند و آن ها را در وضعیت مناسب کارکرد قرار می‌دهند. خوش‌بختانه موز منبع بسیار عالی از هر دو ماده معدنی است و یک غذای خوب و سبک در زمان خواب به شمار می رود، به خصوص پس از یک جلسه تمرین سنگین ورزشی، بسیار مفید خواهد بود.

علاوه بر مواد معدنی ضروری نام برده موز حاوی تریپتوفان است، که می تواند خواب آور باشد.

محققان دانشگاه انگلستان در نیو سات ویلز ، دریافتند مصرف یک موز قبل از خواب برای افراد مبتلا به آپنه خواب (وقفه تنفسی) مفید است. زیرا به باز نگه داشتن گلو و مسیرتنفسی شان کمک می کند و در نتیجه خطر خفگی کاهش می یابد.

گیلاس

کسانی که مشکل بیخوابی دارند، ممکن است با مکمل های بی شماری از ملاتونین آشنا باشند و از آن ها برای درمان بی خوابی خود استفاده کنند. درست است که ملاتونین می تواند خواب آور باشد، ولی با این حال استفاده طولانی مدت از مکمل ها و قرص ها ممکن است عاقلانه نباشد. خوشبختانه، گیلاس یک منبع طبیعی سرشار از ملاتونین است و همچنین برای سلامت کلی بدن نیز بسیار عالی است.

طبق مقاله پژوهشی منتشر شده در مجله خواب و اختلالات خواب، تحقیقات نشان داده است که مصرف گیلاس ترش قبل از رفتن به رختخواب به سریع‌تر و آسان‌تر خوابیدن کمک می‌کند، با مصرف گیلاس های تازه یا آب گیلاس،  یک خواب عالی و طبیعی را تجربه کنید.

بذر کتان

دانه کتان و بی خوابیدانه کتان به دلیل دارا بودن سطح بالایی از هر دو ترکیب تریپتوفان و اسیدهای چرب امگا-3، برای افزایش سطح ماده تنظیم کننده خواب بدن یا سروتونین بسیار عالی است. هم چنین، اسیدهای چرب امگا-3 موجود در آن،  به کاهش اضطراب، افسردگی و استرس که علت اصلی بی خوابی هاست، کمک می کند و علیه وضعیت خواب آپنه نیز مؤثر می باشد.

دانه کتان، منبع خوبی از منیزیم است. با توجه به اثر آرامش بخش منیزیم بر روی عضلات و سیستم عصبی، می‌توان از آن به عنوان کاهنده استرس نام برد. همچنین نشان داده شده است منیزیم، در جلوگیری از سندرم خواب رفتن پا (احساس ضعف، مورمور شدن یا بی حسی پا که باعث تکان دادن و کشیدن پا می شود) و وحشت از تاریکی شب، که هر دو می تواند یک خواب راحت را تحت تاثیر قرار دهد، مؤثر است.

این 5 ماده غذایی توصیه شده، خواب را به شما القا می‌کند و شما را از بلاتکلیفی در رختخواب می رهاند. امید است از این پس از بی خوابی و غلت زدن های پی در پی آسوده شوید.

شب بخیر، خوب بخوابید!

منبع: realbuzz.com