آرزوی حرکت با وسائل نقلیه ای که فاقد چرخ بوده و بالاتر از سطح زمین حرکت می‌کنند یکی دیگر از رویاهای این بشر دو پا است که سال‌های سال در انواع و اقسام فیلم های علمی – تخیلی چون جنگ ستارگان شاهد آن بوده ایم. اما امروز متخصصان توانسته اند تا حدودی این رویا را به واقعیت پیوند بزنند.

Aerofex Hover

این خودروی شناور که «اروفکس هاور» (Aerofex Hover) نام دارد شباهت زیادی به وسیله های پرنده آینده دارد که راننده آن می‌تواند بدون گذراندن هیچ دوره خاصی برای پرواز، این پرنده پر ابهت را به سادگی و در کوتاه ترین زمان ممکن به حرکت در آورد، که یکی از مزیت های این خودرو به حساب می‌آید.

البته باید توجه داشته باشید که هاور مانند فیلم ها نمی‌تواند بر بلندای جنگل و درختان حرکت کند، اما می‌تواند با فاصله ای معقول از سطح زمین شناور بوده و بدون اصطکاک با سطح زمین، حرکت نماید. همانطور که در تصاویر مشاهده می‌نمایید، پرواز آزمایشی این وسیله برای نخستین بار در صحرای موجاوه در ایالت کالیفرنیای امریکا با موفقیت صورت گرفته است.

مارک دی روچر، مهندس پراز و موسس شرکت امریکایی اروفکس معتقد است که چنین وسیله ای می‌تواند به پزشکانی که در مناطق صعب العبور مشغول به کار هستند کمک کند تا راحت تر از بیماران خود بازدید کنند. از این گذشته می‌توان آن را به مرزبانان، نیروی های نظامی و انتظامی برای کنترل بهتر محیط، تحویل داد.

از آنجا که این وسیله پرنده نمی‌تواند همانند چرخ بال ها با ثبات و در فواصل طولانی حرکت کند، ارتش ایالات متحده امریکا علاقمند است تا با توسعه، از آن برای انجام بهتر امور نظامی خویش بهره ببرد. بخصوص اینکه می‌تواند ابزاری مناسب برای انجام امور پشتیبانی و لجستیکی در مناطق خشک و بیابانی چون افغانستان و عراق باشد.

در حال حاضر متخصصان شرکت اروفکس توانسته اند این پرنده را در ارتفاع 15 فوتی و با سرعت 30 مایل در ساعت مورد آزمایش قرار دهند. آنها همچنین می‌کوشند تا این دست ساخته خود را توسعه داده و آن را برای انجام ماموریت های واقعی‌تری آماده نمایند.