تا حالا شده مشکلی در رابطه با مسائل جنسی پیدا کنید و به دلیل خجالت کشیدن از رفتن به نزد دکتر صرف نظر کنید؟ آیا فردی که بتوان با آسودگی خاطر این مسائل را با او در میان گذاشت پیدا نکرده اید؟ به این منظور گروهی از پزشکان در واشنگتن یک نظرسنجی الکترونیکی را طراحی کرده اند که با استفاده از آن نوجوانان می‌توانند در زمینه مسائل جنسی و مشکلات و راه‌های منتقله بیماری های عفونی جنسی آگاهی کسب کنند.

اطلاع رسانی بیماری جنسی

با استفاده از تحقیقات بر روی نوجوانان در بخش اورژانس اطفال پزشکان این ایالت، پزشکان متوجه شدند که بیش از یک میلیون نفر از نوجوانان در رده سنی 15-24 سال از طریق تماس جنسی مبتلا به بیماریهای عفونی جنسی به نام کلامیدیا و نايسرياگونوره شده اند و تعداد زیادی از افراد هم از بیماری خود بی اطلاع هستند چون که مورد آزمایش قرار نگرفتند.

فن‌آوری می‌تواند بر اساس داده اولیه ای که نوجوانان با پر کردن یک پرسشنامه کامپیوتری در اختیار این سیستم قرار می دهند از ابتلای بیشتر نوجوانان به این بیماری ها بکاهد.

روند عملکرد این سیستم به این صورت است که در ابتدا فرد متمایل اطلاعات جنسی خود را در اختیار سیستم می گذارد و این اطلاعات در پرونده های پزشکی بیماران ثبت می شود و مورد تحقیق گروهی از پزشکان قرار می گیرد و اگر شخصی مبتلا به بیماری بود او را مطلع ساخته و تحت درمان قرار می‌دهند.

جوانان معتقدند که این روش الکترونیکی هم سریعتر است و هم نتایج اثربخش‌تری را به همراه دارد. هدف از این ارزیابی کامپیوتری بهره بردن از فواید فن آوری های جدیدتر و روش های ارتباطی برای دست یابی به نتایج بهتر درمانی برآورد کرده اند.

در بررسی‌های اولیه 460 بیمار شرکت داشتند که سن آنها از 15 تا 21 ساله بود. پزشکان ناظر با در اختیار داشتن اطلاعات شخصی آنها متوجه شدند که بیش از نیمی از بیماران که تست را پر کرده بودند به انجام آزمایش نیاز داشتند و خیلی از آنها از این که مبتلا به بیماری از طریق روابط جنسی شده اند را باور نداشتند و از انجام آزمایش امتناع می‌کردند.

پزشکان همچنین دریافتند که بعد از به اجرا گذاشتن این پرسشنامه کامپیوتری که حدود 15 ماه از شروع آن می گذرد تعداد مراجعه کنندگان به مرکز دوبرابر شده که حدود 20٪ از آنها بعد از انجام آزمایش و تشخیص بیماری مورد درمان قرار گرفتند اما متاسفانه تعدادی هم از انجام آزمایش سر باز زدند.

پرکردن این پرسشنامه فقط حدود 8 دقیقه وقت می گیرد و 91٪ افراد گفته اند استفاده از این سیستم کامپیوتری بسیار آسان است و در اجرای آن هیچ مشکلی نداشتند و نیز 83٪ معتقد بودند که این سیستم محرمانه ترین روش برای در اختیار گذاشتن اطلاعات شخصی است و در نهایت 71٪ هم اظهار کرده اند که ما این پرسشنامه کامپیوتری را به درددل کردن با یک دوست یا مشاور ترجیح می دهیم.

پرسشنامه الکترونیکی یک راه موثر برای کارکنان بهداشت است که بتوانند اطلاعات مورد نظرشان را بدون موانع به طور کامل دریافت کنند و مورد استفاده قرار بدهند.

محققان معتقدند که باید مانند این سیستم را نیز برای آشنا کردن جوانان با مواد مخدر و عواقب زیان‌بار آن اجرا کرد.

منبع: aap.org