دنیا با سرعت بالایی در حال پیشرفت است، در این میان مشاهده طرح‌های جدیدی که سازگار با محیط زیست هستند، خوشحال کننده‌تر است؛ طرح‌های سبزی که کمک می‌کنند تا به محیط زیست ضربه بیشتری وارد نشود. در اینجا ما سعی می‌کنیم با 5 ایده باورنکردنی که روش زندگی، کار و سفر ما را تغییر خواهند داد، آشنا شویم.

انرژی خورشیدی

قدرت انرژی خورشیدی در نوادا

NRG یکی از شرکت‌های پیشگام در توسعه بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان است. این نیروگاه خورشیدی درست در جنوب وگاس در صحرای نوادا واقع شده است. برای این طرح، با عنوان پروژه انرژی خورشیدی حرارتی، هزینه‌ای حدود 2.6 میلیارد دلار برآورد شده است، این نیروگاه قادر خواهد بود برق مورد نیاز 200،000 تا 250،000 خانه را تامین کند. این پروژه انرژی پاک قطعا یک گام بزرگ برای آشتی با محیط زیست است.

پروژه لون

بالن WI-FI گوگل

شاید در سال 2013 تصور این که تقریبا دو سوم از جمعیت جهان هنوز هم به اینترنت دسترسی ندارند سخت باشد. گوگل برنامه‌ای برای دسترسی این افراد به شبکه جهانی اینترنت دارد. پروژه لون (loon) یک شبکه جهانی متشکل از بالن‌هایی در ارتفاع بالا در سراسر استراتوسفر است که به ساکنان مناطق دورافتاده و روستایی امکان اتصال به اینترنت را می‌دهد. دستگاه‌های الکترونیکی بر روی بالن‌ها توسط طیف وسیعی از پانل های خورشیدی تغذیه می‌شوند. هر بالن بایستی تا شعاع 40 کیلومتری خود اینترنت ارائه دهد. پایلوت این پروژه با 30 بالن در کرایستچرچ و کانتربری، مناطقی در نیوزیلند در حال اجرا است.

هواپیمای خورشیدی

هواپیماهایی با استفاده از انرژی‌های جایگزین

شرکت‌های هواپیمایی مستقر در ایالات متحده در حال حاضر به صنعت سوخت‌های زیستی روی آورده‌اند. مشکل تاریخی برای شرکت‌های هواپیمایی این بوده است که سوخت‌های زیستی در مقایسه با سوخت‌های فسیلی گران‌قیمت‌‌تر هستند. اما هواپیمایی متحده به تازگی اعلام کرده است که قصد دارد برای سه سال آینده، 15 میلیون گالن سوخت زیستی با قیمت‌های رقابتی ارائه کند. این سوخت‌های زیستی در پروازهای خروجی از لس آنجلس در اوایل سال 2014 مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

در ماه‌های گذشته نیز یک هواپیمای خورشیدی به نام impulse در ایالات متحده توانست بدون استفاده از هر گونه سوخت و تنها با انرژی خورشیدی که توسط 11،000 سلول خورشیدی متصل به بال‌های غول پیکر خود داست، از سان فرانسیسکو به هوا خواسته و در نیویورک به زمین بنشیند. احتمالا در آینده شاهد پروازهای بیشتری با نیروی خورشید خواهیم بود.

شارژ خودرو الکتریکیجاده خودروهای الکتریکی

طرحی برای ایجاد راه جدیدی بین برلینگتون و مونترال برای خودروهای الکترونیکی ایجاد شده است که ایستگاه‌های شارژ الکترونیکی در طول 138 مایل این جاده برای حمایت از وسایل نقلیه سازگار با محیط زیست قرار دارند. ایستگاه‌های شارژ این جاده نیز از انرژی خورشیدی بهره‌مند خواهند شد. این جاده قرار است در پاییز امسال  به صورت رسمی افتتاح شود.

قطار خورشیدی

انرژی تجدید پذیر سیستم‌های راه آهن

شرکت‌های حمل و نقل مانند دویچه بان در آلمان در حال تامین خواسته‌های مشتریان خود، برای حرکت به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر هستند. این شرکت آلمانی به تازگی اعلام کرده است که قصد دارد تا سال 2050 قطارهای خود را با قدرت انرژی خورشیدی به حرکت درآورد. این کار باعث کاهش میزان انتشار گازهای گلخانه ای می‌شود.