مرورگرهای تلفن همراه بسیار محدود هستند و این باعث می شود قابلیت های بسیاری از وبسایت ها از بین برود و خروجی پوسته ای است دست و پا شکسته که فقط محتوا را نمایش می دهد. با وجود فن آوری محبوبی مانند HTML5 که همچنان درحال رشد است و یا سخت افزار های گوشی های هوشمند که در حد یک لپ‌تاپ هستند، شرم آور است که همانند سال های پیشین مرورگرهای گوشی ها اینگونه عمل کنند.

حال نوبت آن رسیده است که تکنولوژی های جدید نرم افزاری تجربه بهتری از مرور با موبایل را ارائه دهند. موزیلا اولین شکست خورده در جهان تحت سلطه اینترنت اکسپلورر، رابط کاربری خود را به طور کلی نونما کرده و با عملکرد خوب FireFox beta در آندروید تلاش می کند تا سهم بازار برخی از مهم ترین مرورگر های موبایل را در اختیار بگیرد.

فایرفاکس برای آندروید پروژه ای بلند و چشم گیر با اسم رمز Fennec دارد. Fennec به آرامی با اکوسیستم تلفن های همراه سازگار شد و همگام با فایرفاکس رشد کرد و با آخرین بروز رسانی خود تقریبا برای هر دستگاه آندرویدی یک مرورگر سریع و قدرتمند ارائه داد فایرفاکس جدید برای آندروید 2.2 ساخته شده و می تواند هم بر روی گوشی و هم تبلت اجرا شود.

رابط کاربری جدید برای آندروید 4 بهینه سازی شده است، دکمه های منو در گوشه ای از دستگاه به طور مناسب قرار میگیرد. بزرگترین تغییر که شما احساس خواهید کرد رابط کاربری آن و یک سیستم هدایتی بسیار استاندارد  است. رفتند روزهایی که شما با کشیدن به سمت راست به زبانه های بیشتری دسترسی پیدا می‌کردید و یا با کشیدن به سمت چپ از ابزار های هدایتی استفاده می کردید. همه آنها جایگزین، حذف و یا در منو ها یا زبانه ها قرار گرفته اند، رابط زبانه ها به شما اجازه می دهد تا به سرعت بین زبانه ها جابجا شوید.

مهمترین بهبود در فارفاکس بتا عملکرد آن است. درحال حاضر فارفاکس از شتاب دهنده های سخت افزاری استفاده می کند بنابرین این نرم افزاری وبسایت ها را بسیار سریع بارگزاری میکند. زمانی که شما به عقب و جلو میروید به سرعت بروز میشوید، به علت شتاب سخت افزاری جابجایی و زوم فوق العاده صاف (طوری که دیگر حسش نمی کنید!) انجام می شود، همچنین در این نسخه افزودنی های فارفاکس نیز اضافه شده است، اما در آن امکان انتخاب قسمتی از متن وجود ندارد.

فایرفاکس بتا رایگان در Google Play Store در دسترس دستگاه های اندرویدی 2.2 و بالاتر است.

فایرفاکس بتا اندروید

منبع