امواج صوتی با اینکه تمیزکننده متداولی در خانه هایمان نیستند، اما تنها چیزی است که برای تمیز کردن طلا و جواهرات ظریف، وسایل جراحی، لنز، و بسیاری دیگر از اشیاء کوچک و پیچیده از آن استفاده می‌شود. به زودی، امواج صوتی خواهند توانست به ما در تمیز کردن اشیاء بزرگ و خانه هایمان کمک کند.

تکنیکی به نام حمام التراسونیک، اغلب برای خلاص شدن از گرد و غبار، خاک، روغن و سایر ذرات چسبیده به اشیاء کوچک استفاده می‌شود. اصطلاح فراصوت یا اولتراسونیک (ultrasonic) به امواج صوتی گفته می‌شود که فراتر از بازه شنوایی انسان است.

توانایی شنوایی از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما به طور کلی افراد سالم و جوانان می‌توانند صداهای در طیف وسیعی از 20 هرتز تا 20،000 هرتز را بشنوند. برای مقایسه، سگ می‌تواند صداهای در محدوده 40 هرتز تا 60،000 هرتز را بشنود، و خفاش می‌تواند صداهای در طیف وسیعی از 20 هرتز تا 120،000 هرتز را بشنود. پاک کننده اولتراسونیک معمولا شامل فرکانسهای بین 20،000 هرتز تا 40،000 هرتز است، اما گاهی اوقات بیشتر هم می‌شود.

پاک کننده اولتراسونیک در مدل‌های بسیاری وجود دارد، هزینه مدل‌های صنعتی آن کمتر از 50 دلار هست. در هر پاک کننده، “حمام التراسونیک” با آب (و مواد پاک کننده) پر می‌شود در پایین هر حمام یک دستگاه وجود دارد که امواج فراصوتی ایجاد می‌کند.

حال محققان و فیزیکدانان مژده می‌دهند که با حل چالش های پیش روی به زودی تمیزکننده های اولتراسونیکی برای تمیز کردن اجسام بزرگ مانند سطح شاتل فضایی، و نیز محصولات ظریف مانند سالاد را خواهند ساخت.