شیشه کوارتزشاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که نتوانید اطلاعات و داده های که جمع آوری کرده بودید را بازیابی کنید اما چاره ای برای حل این مشکل ابداع شد. محققان تراشه ای را ساخته اند که قادر است اطلاعات شما را برای همیشه در خود ذخیره کند. این فن آوری بدون شک برای کسانی که که کلکسیون LP خود را بر روی CD آپدیت می‌کنند نیز جالب خواهد بود به این دلیل که آنها تنها زمانی که این کلکسیون ها به صورت ام پی تری باشد می‌توانستند از آنها استفاده کنند ولی بر اساس این فن آوری دیگر نیازی به اعمال تغییر بر صدا نخواهد بود.

از این به بعد می‌توانیم هر چقدر که بخواهیم اطلاعات و داده برای نسل های آینده ذخیره کنیم بدون این که کوچکترین نگرانی برای از دست دادن آنها داشته باشیم. چون تا قبل از این فن آوری ذخیره سازی داده ها بر روی CD و دیسک های سخت برای چند دهه و در نهایت چند قرن امکان پذیر بود.

ویژگی های این تراشه:

نمونه اولیه این تراشه با ابعاد دو سانتی متر مربع تنها دومیلی متر ضخامت دارد و از جنس شیشه کوارتز (ماده ای بسیار با ثبات و انعطاف پذیر) است که ضد آب، مقاوم در برابر حرارت بالا و مواد شیمیایی و امواج رادیویی می‌باشد. این محصول اطلاعات را به صورت مضاعف با ایجاد نقاط بر روی ورقه ای نازک از شیشه کوارتز ذخیره می‌کند و همیشه هم قابل خواندن هستند در ضمن با معمولی ترین میکروسکوپ های نوری این داده ها خوانده می‌شوند و نیازی هم نیست برای خواندن این داده ها برنامه پیشرفته ای بر کامپیوتر نصب شود. ظرفیت ذخیره این تراشه چهار لایه ای، 40 مگابایت در هر اینچ مربع می‌باشد یعنی مثل یک سی دی می تواند در خود اطلاعات ذخیره کند.

محققان شرکت هیتاچی (سازنده این تراشه) می‌گویند می‌توان استفاده از این تراشه را با خدمات ذخیره سازی در سازمان های دولتی، موزه ها و سازمان های مذهبی شروع کرد.

منبع +