ماه مبارک رمضان برای بسیاری از مسلمانان ماه خانواده هست. با خانواده خود سحری می‌خورید، نماز می‌خوانید، دعا می‌کنید، افطار می‌کنید و … اما اگر از خانواده تان دور باشید چه؟

رمضان کریم

تنهایی در یک آپارتمان از خواب بیدار شوید، تنهایی سحری بخورید و حتی گاهی نتوانید برای سحری بیدار شوید و … این‌ها واقعیت های تلخی هستند که یک مسلمان تنها در ماه مبارک رمضان می‌تواند با آن روبرو شود. اما راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید اوقات تنهایی تان را در ماه مبارک رمضان به لحظات دلچسبی تبدیل کنید:

ایجاد حلقه تلفنی برای سحر

می‌توانید با دوستان‌تان (حتی دوستان اینترنتی تان) قرار بگذارید که همدیگر را برای سحری بیدار کنید. می‌توانید با استفاده از جملات بامزه هنگام صحبت، صبح خود و دوستان تان را کمی هیجان انگیز کنید!

دعوت مردم برای افطار

از دیگران دعوت کنید که مهمان شما برای افطار باشند. حتی اگر دست‌پخت خوبی ندارید می‌توانید پیتزا سفارش دهید. غذا مهم نیست؛ مهم رحمت و برکت و پاداش معنوی این مهمانی است. سعی کنید کسانی را که از خانواده شان دور هستند را برای دادن افطاری در اولویت قرار دهید.

شرکت در مسجد محلی

فرقی نمی‌کند که اکثریت مسلمانان این مسجد چه مذهبی دارند. مهم این است که همه با هم برادر و خواهر هستیم. بی‌شک نماز جماعت با دیگر مسلمانان تاثیر بسیار زیادی در روحیه و نشاط شما در ماه رمضان خواهد داشت. در مساجد می‌توانید دوستان جدیدی نیز بیابید.

قرائت و حفظ قرآن

اغلب موقعی که تنها هستیم، خودمان را با تلویزیون یا رادیو سرگرم می‌کنیم. در ماه رمضان خواندن قرآن علاوه براینکه می‌تواند بخشی از زمان تنهایی شما را پرکند، همچنین پاداش آن بسیار بیشتر از خواندن قرآن در دیگر ماه ها است. همینطور می‌توانید فایل های صوتی قاریان برجسته را تهیه کنید و به آنها گوش دهید. سعی کنید در ماه مبارک رمضان بخشی از قرآن (مثلا بخش 30) را حفظ کنید.

 وقت گذاشتن برای دیگران

آیا فردی تازه واردی در مدرسه/محل کار شما هست؟ آیا از دوستان تان که در نزدیکی شما زندگی می‌کنند، کسی با همسرش مشکلی دارد؟ آیا کسی را مس‌شناسید که مشکلات مالی داشته باشد؟  در ماه رمضان سعی کنیم سخاوتمندانه و با مهربانی به دیگران کمک کنیم. اجازه ندهید این فرصت های کوچک برای بدست آوردن موهبت های بزرگ الهی ازدست بروند.

انتخاب و دنبال کردن اهداف در ماه مبارک رمضان

حداقل سه هدف برای پیگیری در این ماه مبارک انتخاب کنید. مثلا اینکه با یک عادت بد مقابله کنید و یا اینکه یک کار خوب را همیشه انجام دهید. این کار به شما کمک می‌کند تا برای بهتر شدن در این ماه تمرکز و تلاش کنید. معمولا ایجاد یک عادت خوب 21 روز طول می‌کشد؛ ما 30 روز وقت داریم. چرا با برگزیدن خوبی ها بهترین نباشیم؟