وقتی چند روز پیش درمورد هواپیمای رادار گریز X-47B ایالات متحده می‌نوشتم، فکر نمی‌کردم به همین زودی بخواهم در مورد پهباد آمریکایی بنویسم که شکار نیروهای سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران می‎شود.

بی‌شک متخصصان هوایی ایالات متحده نیز در شهر فینیکس و در مارس 2012 که پهباد ScanEagle را  کنار برادرش Integrator در نمایشگاه امنیت مرزی (Border Security Expo 2012) به نمایش گذاشته بودند؛ حتی به فکرشان هم خطور نمی‌کرد که روزی یکی از این هواپیماهای کوچک و پرتوان، اسیر نیروهای مدافع ایران شود.

هواپیمای ScanEagle یک سیستم مستقل از شرکت آمریکایی Insitu است که با همکاری شرکت بوئینگ ساخته شده و بیش از 900،000 ساعت در عراق و افغانستان پرواز کرده است.

هواپیمای ScanEagle از طریق سیستم پنوماتیک (فن‌آوری گازهای فشرده) منجنیقی پرتاب می‌شود و پهبادی با استقامت طولانی است که به مدت 24 ساعت بدون هیچ کمکی قادر به ماندن در هوا است. این هواپیما هیچ سلاحی حمل نمی‌کند، چرا که هدف آن اطلاعاتی، نظارتی و شناسایی (ISR) است. البته می‌تواند به سیستم های تکنولوژی مادون قرمز و رادار دهانه ترکیبی (SAR) مجهز شود.

یکی دیگر از ویژگی های قابل توجه این پهباد، سیستم ناوبری GPS است که با توجه به طرح پرواز، با خلبان نشسته در دفتر زمینی به صورت بلادرنگ ارتباط برقرار می‌کند.

در نمایشگاه امنیت مرزی یالات متحده از ScanEagle به عنوان ابزاری ایده آل در مبارزه برای تامین امنیت مرزهای ایالات متحده معرفی شده بود. البته این گفته درحالی بود که FAA (اداره هوانوردی فدرال) اساسا اجازه حضور هواپیمای بدون سرنشین را در حریم هوایی ایالات متحده نمی‌دهد!