اندام های داخلی

ما زیاد به ارگان‌های داخلی بدنمان فکر نمی‌کنیم، مگر اینکه مشکلی برایشان پیش آید و درد بکشیم. اندام‌های داخلی ما به ما کمک می‌کنند غذا بخوریم، نفس بکشیم و در نتیجه بتوانیم صفحات ایران‌آتا را بخوانیم! در اینجا سعی می‌کنم چندی از واقعیت‌های مربوط به ارگان‌های داخلی بدن را لیست کنم:

1. بزرگترین ارگان داخلی، روده کوچک است. با وجود اینکه کوچک نامیده می‌شود، از روده بزرگ، بزرگ‌تر است. در واقع به طور متوسط در افراد بزرگسال، روده کوچک چهار بار درازتر از روده بزرگ است. روده کوچک یا باریک در داخل شکم ما به صورت پیچ در پیج جای گرفته است.

2. قلب نوعی تلمبه ای است  که  خون بوسیله آن در بدن جریان می‌یابد. قلب در هر تپش تقریبا صد سانتیمتر مکعب خون را در بدن پخش می‌کند. روزانه حدود ۱۰ هزار لیتر خون بوسیله این تلمبه در درون رگهای هدایت می‌شود. در مدت عمر متوسط یک انسان شاید ۲۵۰ میلیون لیتر خون بوسیله قلب، تلمبه زده شود. طول مدت هر دوره انقباض و انبساط  قلب انسان، ذر حدود ۱ ثانیه است. بنابراین،‌ قلب روزی حدود  صدهزار بار می‌‌تپد.

3. اسید معده شما به اندازه ای قوی هست که می‌تواند تیغه ریش‌تراش را حل کند. البته هیچ آدم عاقلی برای آزمایش قدرت معده خود تیغه ریش‌تراش یا هر فلز دیگری را نمی‌خورد! غذا در معده شما به آرامی غذا را هضم می‌کند.

4. تخمین زده شده است که در بدن انسان 60،000 مایل از رگ‌های خونی وجود دارد. برای داشتن چشم‌اندازی واضح، به این فکر کنید که فاصله دور زمین در حدود 25،000 مایل است، یعنی شما با وصل کردن رگ‌های خونی خود به همدیگر می‌توانید بیش از دو بار دور زمین سفر بگردید.

5. معده شما هر سه تا چهار روز تجدید می‌شود و معده صاحب معده جدیدی می‌شوید. سلول‌های پوششی مخاط مانند دیواره معده با توجه به اسیدهای گوارشی قوی در معده شما دائما جایگزین می‌شوند. کسانی که مبتلا به زخم معده شده باشند می‌دانند که تا نوسازی پوشش معده چقدر باید درد را تحمل کنند.

6. سطح ریه انسان برابر با یک زمین تنیس است. به منظور اکسیژن‌رسانی موثرتر به خون، ریه ها با هزاران شاخه نایژک کوچک و آلوئول‌های انگور مانند پر شده است. مویرگ‌های میکروسکوپی آنها با اکسیژن و دی اکسید کربن پر شده است. سطح زیاد ریه، باعث می‌شود تا اکسیژن گیری برای بدن به آسانی انجام گیرد.

7. ضربان قلب زنان سریعتر از مردان است. دلیل اصلی و ساده این است که قلب زنان به طور متوسط کوچکتر از مردان است و دارای جرم کمتری برای پمپ کردن خون است. اما در واقع قلب زنان و مردان می‌تواند کاملا متفاوت عمل کند، به ویژه هنگامی که دچار تروما مانند حمله قلبی شده باشد.درمان‌های بسیاری است که در مورد مردان کار می‌کند باید برای زنان سازگار شود و یا به طور کلی تغییر داده شود.

8. دانشمندان بیش از 500 کارکرد مختلف برای کبد شمرده‌اند. کبد یکی از پرکارترین و پر رفت و آمدترین اندام‌های داخلی بدن است. بعضی از از کارهایی که کبد شما انجام می‌دهد عبارتند از: تولید صفرا، تجزیه گلبولهای قرمز خون، سنتز پروتئین پلاسما، سم زدایی، شرکت در خون سازی، مقاومت در برابر عفونت‌ها، فراهم ساختن سریع انرژی در هنگام ضرورت، ذخیره آهن و …

9. آئورت تقریبا به قطر شلنگ باغ است. قلب بالغ به طور متوسط ​​در حدود اندازه دو مشت است، که اندازه آئورت کاملا چشمگیر است. این سرخ‌رگ بزرگ به عنوان تامین کننده اصلی خون اکسیژن دار را به بقیه نقاط بدن می‌رساند.

10. ریه چپ شما کوچکتر از ریه راست‌تان است، بلی! به خاطر وجود قلب. در مورد اکثر مردم، اگر از آنها خواسته شود که یک نقاشی از ریه‌ها بکشند، آنها را شبیه تقریبا شبیه هم می‌کشند. ریه راست از ۳ لوب و ریه چپ از ۲ لوب تشکیل شده است. ریه راست کوتاه‌ و قطور‌، و ریه چپ باریک و بلند است.

11. شما با از دست دادن بخش بزرگی از اندام‌های داخلی خود باز هم می‌توانید زنده بمانید. بدن انسان ممکن است بسیار حساس به نظر برسد، اما شما بدون داشتن معده، طحال، 75 درصد از کبد، 80 درصد از روده‌ها، یک کلیه، یک‌ریه، و تقریبا هر ارگان از منطقه لگن و کشاله ران باز هم می‌توانید زنده بمانید. شاید احساس احساس چندان خوبی نداشته باشید، اما از دست دادن اندامی نمی‌تواند شما را بکشند.

12. اندازه غدد آدرنال در طول زندگی تغییر می‌کند. غدد آدرنال، درست در بالای کلیه‌ها قرار دارند و مسئول انتشار هورمون‌های استرس مانند کورتیزول و آدرنالین هستند. در ماه هفتم توسعه جنین، غدد تقریبا به اندازه کلیه‌ها هستند. در هنگام تولد، غدد کمی منقبض می‌شوند و این روند در طول زندگی ادامه می‌یابد. در واقع، وقتی شخصی به سن پیری می‌رسد، غدد آنقدر کوچک است که به سختی می توان دید.