به دست آوردن مخاطبانی که در کسب و کار شما تعامل دارند زمانبر است و به تلاش زیادی نیاز دارد. هیچ بازاریابی نباید اهمیت ترافیک طبیعی را نادیده بگیرد اما سرمایه گذاری بر روی تبلیغات پولی همچون تبلیغات گوگل ادوردز نیز می تواند به افزایش ترافیک در زمان هایی که به آن نیاز دارید کمک کند. همانطور که می دانید گوگل ادوردز یکی از محبوب ترین شبکه های تبلیغاتی آنلاین در سرتاسر جهان است. چرا که به شما اجازه می دهد تبلیغات خود را به عنوان لیست حمایت شده در موتورهای جستجو و نیز هر سایتی که از Adsense استفاده می‌کند به نمایش بگذارید.

هزینه تبلیغات در گوگل ادوردز چقدر است؟

گوگل ادوردز از مدل پرداخت PPC (پرداخت به ازای هر کلیک) استفاده می کند. در این مدل زمانی که فردی بر روی لینک قرار گرفته بر روی تبلیغ کلیک می کند هزینه ای برای آن در نظر گرفته خواهد شد. اینکه هزینه به ازای هر کلیک چقدر باشد، توسط سیستم مزایده تعیین می‌شود که در آن هزینه به ازای کلیک (CPC) توسط ارزش کلیدواژه های هدف گذاری شده تعیین می گردد و به سطح رقابت آن بستگی دارد. به طور پیش فرض CPC به طور خودکار تعیین می گردد اما شما می توانید به طور دستی مزایده خود را تعیین کنید تا دیده شدن تبلیغ را افزایش دهید.

در گوگل ادوردز شما تنها برای نتایج به دست آمده هزینه ای را پرداخت می‌کنید. به همین خاطر تبلیغات در گوگل مقرون به صرفه است و عبارات کلیدی، هدف مناسبی را فراهم می کند. شما می توانید بودجه واقعی و منطقی خود را به طور روزانه تنظیم کنید و به جای مزایده خودکار از تنظیمات دستی بهره ببرید. یکی از بزرگترین مزایای استفاده از تبلیغات گوگل ادوردز این است که شما می توانید کنترل کاملی بر روی مقدار هزینه ای که صرف می کنید داشته باشید. به عنوان مثال می توانید بودجه خود را به صورت روزانه تنظیم کنید و اجازه دهید تبلیغ شما برای هر مدت زمانی که دوست دارید اجرا شود. همچنین شما می توانید هر زمان که دوست داشتید تبلیغ خود را لغو یا اصلاح نمایید.

چه زمانی باید از گوگل ادوردز استفاده کنم؟

اگرچه ادوردز یا هر نوع تبلیغ آنلاین پولی نباید جایگزین محتوای با کیفیت و بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو (سئو) شود اما می توان از این گزینه موثر در موقعیت های متعدد استفاده کرد. به عنوان مثال فرآیند سئو را در نظر بگیرید. برای اینکه بتوانید از طریق فرآیند سئو به نتیجه دلخواه خود دست یابید باید سه الی 6 ماه منتظر بمانید. به همین خاطر تبلیغ در گوگل می تواند ترافیک مورد نیاز سایت در زمان هایی که هنوز سایت شما تازه تاسیس شده است و به دنبال افزایش آگاهی از برند است کمک کند. ادوردز همچنین می تواند یک گزینه موثر در افزایش آگاهی از برند برای تبلیغات محدود به زمان یا آغاز فروش محصولات جدید باشد. در چنین شرایطی نمی توانید تنها بر روی ترافیک طبیعی تکیه کنید. قابلیت مهم دیگری که در ادوردز وجود دارد بازاریابی مجدد (Remarketing) است که به شما اجازه می دهد تبلیغات مرتبط خود را برای افرادی نشان دهید که قبلا از سایت بازدید کرده اند اما هنوز خریدی انجام نداده اند. بازاریابی مجدد فرصتی را برای آگاه کردن افراد از محصولات و خدمات موجود در سایت ارائه می کند.

تبلیغات گوگل

آیا گوگل ادوردز برای ایجاد ترافیک موثر است؟

بیشتر بازاریابان ادعا می کنند که ادرودز یک شیوه بسیار موثر در تولید ترافیک سایت است. بی شک چنین ادعایی قابل بررسی است. ادوردز به عنوان شکل دیگری از بازاریابی خارجی همانند روش های طبیعی در طولانی مدت نمی تواند در ایجاد و نگهداری ترافیک موثر باشد. به خاطر داشته باشید که هیچ جایگزین مفیدی برای محتوای با کیفیت، سئوی خوب و بازاریابی قوی در رسانه های اجتماعی و ایمیل وجود ندارد. با این وجود از آنجایی که شما تنها به ازای کلیک هزینه ای را پرداخت می کنید چیزی برای از دست دادن نخواهید داشت. یکی از نگرانی هایی که در مورد ادوردز وجود دارد این است که کسب و کارهای کوچک تر رقابت با سایر شرکت های بزرگ را دشوار می دانند زیرا بودجه زیادی برای اینکار در اختیار ندارند. به کمک سیستم مزایده، کسب و کارهای کوچک می توانند با هدف قرار دادن کلیدواژه هایی که توسط برندهای بزرگ تسخیر شده اند، خود را در موتورهای جستجو نشان دهند، البته این قدرت‌نمایی کم هزینه نخواهد بود.

اگر ترافیک حاصل از ادوردز به مشتری تبدیل نشود چه اتفاقی می افتد؟

همانطور که همه بازاریابان به خوبی می دانند، ترافیک سایت تنها چیزی نیست که باید وجود داشته باشد. برای اینکه بتوانید در کسب و کار خود موفق شوید باید ترافیکی داشته باشید که بازدید کننده را به مشتری تبدیل کند. در غیر اینصورت تنها چیزی که با آن مواجه می شوید تلف شدن هزینه هایی است که برای به دست آوردن کلیک صرف کرده اید. با اینکه بیشتر کسب و کارها خودِ پلتفرم ادوردز را به خاطر ارسال نکردن اطلاعاتی در مورد ترافیکی که به مشتری تبدیل می شود سرزنش می کنند اما واقعیت این است که به دست آوردن اطلاعات در مورد چنین ترافیکی بر عهده خودِ کسب و کارهاست. داشتن محصولات یا خدمات با کیفیت می تواند به موفقیت یک کمپین تبلیغاتی کمک کند. یکی از رایج ترین دلایلی که باعث می شود ترافیک ادوردز به مشتری تبدیل نشود این است که تبلیغ شما به طور کامل با محصول یا خدماتی که در حال تبلیغ آن هستید مرتبط نیست. برخی از بازاریابان در هدف قرار دادن عبارات کلیدی نیز دچار اشتباه می شوند زیرا فکر می کنند چنین کلماتی حجم جستجوی بالایی دارند. دلیل رایج دیگری که برای نرخ تبدیل پایین وجود دارد، صفحات فرودی است که به درستی بهینه سازی نشده اند یا بهینه سازی آن ضعیف است. هر دوی این موارد می تواند به خاطر بارگذاری کند یا محتوای کم کیفیت مرتبط باشد.

چگونه می توانم عملکرد گوگل ادوردز را بسنجم؟

درست همانند سایر اَشکال بازاریابی دیجیتال، تبلیغات گوگل ادوردز نیز داده های با ارزشی تولید می کند. این داده ها به شما کمک می کند عملکرد کمپین خود را بسنجید. در حقیقت، ادوردز دارای پلتفرم های آنالیتیکی پیشرفته ای است که به شما اجازه می دهد نتایج به دست آمده را پیگیری کرده و با هم مقایسه کنید. شما می توانید از این اطلاعات برای انطباق کمپین استفاده کنید و تاثیر آن را بهبود ببخشید. بعد از بررسی و بهبود شرایط می‌توانید بازگشت سرمایه گذاری خوبی داشته باشید. علاوه بر این، قادر خواهید بود کمپین های در حال اجرا را هر وقت که خواستید اصلاح کنید.

یکی از معیارهای کلیدی که باید در هر کمپین ادوردزی پیگیری کنید نرخ کلیک آن است. بر اساس یافته های HubSpot، متوسط نرخ کلیک در تمامی صنایع حدود 1.91 درصد برای نتایج جستجوی اسپانسری و 0.35 درصد برای تبلیغات نمایشی (Display Network) است. مطالعه مشابهی نشان می دهد که نرخ کلیک بالا در صنایع خدمات استخدام دیده شده است. اگر نرخ کلیک شما به طور قابل ملاحظه ای پایین تر از متوسط مقدار آن برای صنعت موجود باشد، باید مشکلات موجود را شناسایی کنید. به عنوان مثال اگر در حال حاضر مخاطبان گسترده ای را هدف قرار می دهید قادر نخواهید توجه افراد زیادی را به خود جلب کنید. به همین خاطر باید بر روی کلیدواژه های درستی تمرکز کنید تا بتوانید تبلیغات خود را برای افراد مناسبی نشان دهد. به طور ایده آل، نرخ کلیک باید حداقل 1 درصد در سرتاسر کانال ها باشد.

سخن نهایی:

اگرچه شما کنترل کاملی بر روی بودجه تبلیغاتی خود دارید و می توانید هر زمانی که دوست دارید بودجه را تغییر دهید اما ادوردز هنوز یک پلتفرم تبلیغاتی گران قیمت است. به همین خاطر باید مراقب همه جوانب کار باشید. نیازی به گفتن نیست که اگر زمان کافی برای برنامه ریزی و نوشتن متن تبلیغاتی منحصر به فرد و صفحات فرود مناسب اختصاص دهید قادر خواهید بود از این روش به طور موثر استفاده کنید. بازاریابی دیجیتالِ پایدار درحال خود کفایی است و نیاز کمتری به صرف هزینه در پلتفرم های تبلیغاتی پولی خواهد داشت.