آنچه زنان در یوتیوب تماشا می‌کنند فراتر از قلمرو زیبایی و موضوعات مربوط به تربیت کودکان است. به مناسبت روز جهانی زن، کیت استنفورد، مدیر بازاریابی تبلیغات یوتیوب، گزارشی از بیشترین رشد در روندِ تماشای ویدئوهایی با موضوعات مختلف را منتشر کرده است که حاکی از تغییرات گسترده در توانمندی زنان است.

مجمع جهانی اقتصاد (WEF) پیش‌بینی کرده است که شکاف جنسیتی که اکنون 23% است تا سال 2186 از بین نمی‌رود. از این روی سازمان ملل روز جهانی زن را امسال با شعار “زنان در حال تغییر دنیای اشتغال:‌ سیاره ای 50-50 تا سال 2030” گرامی داشت.

بررسی ویدئوهای مشاهده شده یوتیوب توسط زنان در سنِ اشتغال، سه روند اساسی را نشان می‌دهد: افزایش قابل توجه مدت زمان تماشای محتوای کسب و کار محور؛ تمایل به یادگیری ورای موضوعات شغلی با تماشای ویدئوهای “چگونه می‌توان” و ترجیح دادن تبلیغاتی که بر توانمندسازی افراد تمرکز دارند.

نتایج این بررسی نشان از این دارد که تماشای ویدئوهای مرتبط با کارآفرینی، توسط زنان نسبت به سال گذشته دو برابر شده است. همچنین علاقه زنان به ویدئوهای مرتبط با کسب و کارهای کوچک، خبرهای تجاری و خدمات تجاری نسبت به سال گذشته سه برابر شده است. زنان با کمک رسانه ها، مانند رسانه هایی چون یوتیوب درصدد آموختن و رشد شغلی هستند.

البته زنان در یوتیوب تنها به دنبال آموختن موارد مربوط به حرفه نیستند، آنها همچنین به دنبال آموختن مهارت‌های فردی نیز هستند. گرچه تماشای ویدئوهای زیبایی در میان زنان محبوبیت دارد، اما بیش از آن زنان به دنبال تماشای ویدئوهای “چگونه می‌توان” یا How-to هستند. در واقع زنان 50% بیشتر از مردان به ویدئوهای “چگونه می‌توان” علاقه دارند.

احتمالا به نظرمان می‌رسد که مادران جوان بیشتر ویدئوهای “چگونه می‌توان” مرتبط با وظایف والدینی را تماشا کنند. اما نتایج بررسی نشان می‌دهد که مادران هزاره سوم، بیشتر از اولویت‌های مادری، مواردی را که مربوط به احساسات خودشان می‌شود را دنبال می‌کنند. در کل مادران در مقایسه با پدران کمتر ویدئوهای مربوط به راهنمای والدین را تماشا می‌کنند.

نتایج این بررسی تفکر قالب درباره زنان را تایید نمی‌کند. این بررسی مواردی از این دست را نشان می‌دهد: اینکه یک زن بخواهد برای خانواده خود خانه بسازد و نه اینکه به فکر رژیم زیبایی باشد. یا اینکه یک مادر در جستوجوی نکات و ترفندهای بازی باشد و نه نکات و ترفندهای مربوط به والدین و تربیت فرزند. به نظر می‌رسد اولویت‌های مادران هزاره سوم، با مادران دهه های پیش یکی نیست. به نظر می‌رسد این مادران مسائل و احساسات شخصی را به وظایف والدینی ترجیح می‌دهند.

مشاهده آگهی‌های تبلیغاتی یوتیوب توسط زنان نسبت به سال گذشته دو برابر شده است. احتمالا یکی از دلایل افزایش تماشای تبلیغات یوتیوب، جهت‌گیری تبلیغات به سوی پیام‌های توانمندسازی باشد. این پژوهش نشان می‌دهد که زنان 18 تا 34 سال علاقه دوچندانی به برندهایی با تبلیغات توانمندساز، دارند و حدود 80% پس از تماشای چنین ویدئوهایی به لایک کردن، بازنشر کردن، مشترک شدن و ثبت دیدگاه علاقه نشان می‌دهند.

تماشای ویدئوهای مربوط به کسب و کار در بین زنان با شیب بالایی افزایش یافته است و ما شاهد نسلی از کارآفرینان و متخصصان خودساخته هستیم. آنها می‌دانند چگونه از ویدئوهایی که در اینترنت قرار دارند برای شغل خود و نه تنها برای سرگرمی، بهره ببرند. با توجه به نتایج چنین پژوهش‌هایی بازاریابان بایستی زنان را نه بر اساس فرض‌های موجود، بلکه براساس تغییرات رفتاری آنها و آنچه به دنبالش هستند، هدف قرار دهند.

منبع