شب قدر

در دهه سوم ماه پربرکت رمضان هستیم، روزهایی که شبی بزرگ را در خود دارند. شبی که برتر از 1000 ماه است. رسول خدا (صلی الله علیه وآله) درباره ماه مبارک رمضان فرموده اند:

خداوند دستور داد در ماه مبارک رمضان روزه بگیرید، که در این ماه دروازه های بهشت ​​باز و دروازه های جهنم بسته می‌شوند، و شیاطین سرکش در این ماه در زنجیر هستند. در ماه رمضان شبی قرار دارد که بهتر از هزار ماه است، و هر کسی که در این شب خود را از خوبی محروم کند در واقع محروم می‌ماند.

ماه رمضان ماه خداوند، و از شریف‌ترین ماه‌های سال است. در این ماه درهای آسمان و بهشت گشوده و درهای جهنم بسته می‌شود. عبادت در یکی از شب‌های آن ( شب قدر ) بهتر از عبادت هزار ماه است. رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم در خطبه شعبانیه خود درباره فضیلت و عظمت ماه رمضان فرموده است: «ای بندگان خدا! ماه خدا با برکت و رحمت و آمرزش به سوی شما روی آورده است؛ ماهی که نزد خداوند بهترین ماه‌ها است؛ روزهایش بهترین روزها، شب‌هایش بهترین شب‌ها و ساعاتش بهترین ساعات است.

قدر این لحظه های ارزشمند را بدانیم.

لحظه ها می‌گذرند. هر کاری که در این 10 روز باقی‌مانده از ماه رمضان انجام دهیم، پاداش آن چندین برابر محاسبه می‌شود. ثواب نماز، کارهای نیک، قرائت قرآن، ذکر، دعا، و دیگر اعمالی که انجام می‌دهیم چندین برابر نوشته می‌شود. هیچ کس در مورد اهمیت این روزها بیش از پیامبر (ص) نمی‌داند؛ که نقل است: ایشان در ده شب آخر ماه مبارک رمضان بیش از دیگر روزها به عبادت می‌پرداختند.

اگر ما این فرصت را از دست بدهند، برای بدست آوردن فرصت بعدی (اگر سالم و در این دنیا باشیم) باید تا سال آینده صبر کنیم، که البته باید گناهان خودمان را تا سال آینده به دوش بکشیم.

یک نسخه از قرآن را به همراه داشته باشیم و تلاوت کنیم.

انتظار نداشته باشید که در این چند سطر بتوانم فضائل تلاوت و تدبر در قرآن را بیان کنم. پیامبر اکرم (ص) در مورد شفاعت روزه و قرآن فرموده اند:

روزه و قرآن کریم برای بنده فرمانبردار خداوند، در روز رستاخیز شفاعت می‌کنند؛ روزه می‌گوید: ای پروردگارا من در روز او را از خوردنی و آرزوهای نفسانی باز داشته‌ام بنابراین شفاعت مرا درباره او بپذیر و قرآن‌ کریم می‌گوید: من در شب او را از خواب باز داشته‌ام و او شب قرآن می‌خواند، بنابراین شفاعت مرا درباره او بپذیر و خداوند شفاعت آنها را می‌پذیرد.

در جایی دیگر از پیامبر (ص) می‌شنویم:

بهترین شما کسی است که قرآن یاد گرفته و یاد می‌دهد.

همینطور در حدیث دیگری پیامبر (ص) در مورد فضیلت خواندن قرآن در ماه مبارک رمضان رمضان چنین فرموده اند:

کسی که آیه ای از قرآن را در ماه رمضان بخواند، برای او پاداش خواندن تمام قرآن است در غیر این ماه.

برای آمرزش گناهان گذشته خود دعا کنیم.

احادیث بسیاری در مورد بخشیده شدن گناهان در ماه رمضانوجود دارد که به بیان یکی از آنها از زبان پیامبر (ص) اکتفا می‌کنم:

هر کس در ماه مبارک رمضان روزه بگیرد و شب های آن را به شب زنده داری و عبادت خدا سپری کند حق تعالی از گناهان گذشته اش صرف نظر می کند.

برای دیگران هم دعا کنیم.

در این شب‌های بزرگ برای همه برادران و خواهران خود در سراسر جهان که مشکلاتی دارند دعا کنیم. در نماز خود را خود را به یاد داشته باشید. پیامبر (ص) در مورد دعا کردن برای دیگران فرموده اند:

هيچ دعايى زودتر از دعايى كه انسان در غياب كسى مى‌كند، مستجاب نمى‌شود.

همچنین فرموده اند:

هرگاه یکی از شما دعا می‌کند، دعایش را عمومیت دهد و همه را دعا کند، زیرا این کار دعا را زودتر مستجاب می‌کند.

شما چه توصیه ای برای این روزهای ارزشمند دارید؟ ایده های خود با دیگران به اشتراک بگذارید و …  راستی من ِ گناهکار را هم دعا کنید.