صبح اول وقت سوار تاکسی که شدید گوشی‌تان لرزه‌ای به اندام انداخته و با زبان بی زبانی به شما می‌گوید که چیز زیادی از باتری آن باقی‌نمانده است. حالا بدون دسترسی به کابل شارژر و این همه کاری که با گوشی‌تان دارید چطور یک روز را دوام می‌آورید!؟

 اینترنت نروید!

اغلب گوشی‌های هوشمند برای دسترسی به اینترنت از فن‌آوری‌هایی بهره می‌برند که همگی دارای یک خصیصه مشترک هستند: مصرف بالای انرژی!

فن‌آوری 3G ارائه دهنده دسترسی سریع به اینترنت است. با وجود کاربرد، مصرف زیاد باتری از معایب‌ آن به حساب می‌آید. جالب است بدانید، برای تماس‌های تلفنی یا استفاده از اینترنت به صورت معمول نیازی به روشن بودن فن‌آوری 3G ندارید. پس تنها زمانی که نیاز به دسترسی سریع به اینترنت داشتید از آن استفاده کنید.

فن‌آوری کاربردی دیگر WIFI است، به کمک آن می‌توانید دسترسی بی‌سیم به اینترنت را تجربه کنید. متاسفانه استفاده از WIFI نیز مستلزم مصرف زیاد انرژی است. پس در زمانی که نیازی به اینترنت ندارید بهتر است آن را غیر فعال کنید تا طول عمر باتری گوشی‌تان بیشتر شود.

خوشبختانه امروزه در بیشتر فروشگاه‌ها، رستورانها و مراکز فرهنگی هنری معتبر شاهد ارائه‌ی WIFI رایگان هستیم. اگر کنجکاو شده‌اید، کافی است هنگامی که در خیابان یا بازار مشغول گشت و گذار هستید، به دنبال شبکه‌های رایگان باشید! البته امیدواریم تهران نیز مانند سئول، پایتخت کره جنوبی، روزی شاهد WIFI رایگان در کل سطح شهر باشد.

نه به بلوتوث!

متاسفانه تمام فن‌آوری‌های بدردبخور گوشی شما برق زیادی مصرف می‌کنند. بلوتوث از آن دست امکاناتی است که اکثر ما پس از استفاده فراموش می‌کنیم آن را خاموش نماییم. و بهتر است پس از انجام کار، هم از نظر امنیتی و هم از نظر صرفه‌جویی در مصرف باتری، بلوتوث‌مان را خاموش کنیم.

GPS ممنوع!

سیستم موقعیت‌یاب جهانی یا GPS برای مسافرت به جاهای جدید و ناشناخته بخصوص در دل طبیعت امکان بسیار جالبی است، اما مطمئن باشید برای رفتن از خانه به سوی دانشگاه یا محل کار، نیاز چندانی به آن نخواهید داشت! پس بهتر است به جای صرف انرژی بیهوده، آن را خاموش نمایید. سیستم موقعیت‌یاب جهانی نیز بر دو مبنا قادر است موقعیت فعلی شما را تعیین کند، استفاده از شبکه WIFI یا استفاده از ماهواره؛ که اولی به نسبت انرژی کمتری را مصرف می‌کند، پس اگر زمانی به GPS احتیاج داشتید سعی کنید از WIFI بهره ببرید. تازه برای تعیین مکان ماهواره‌ای لازم است تا در فضای آزاد و خارج از محیط‌های بسته باشید.

نور زمینه را کاهش دهید

یکی از ساده‌ترین راه‌کارها برای کاهش مصرف انرژی، همانا کم کردن از میزان نور زمینه است. شاید در ابتدا، صفحه قدری تیره به نظر بیاید، اما در زمان کوتاهی چشم شما به آن عادت می‌کند. از آن گذشته، نور زیاد می‌تواند به چشمان قشنگ شما آسیب برساند.

گوشی که اسباب‌بازی نیست!

در حقیقت بازی کردن فشار زیادی را بر پردازنده و متعاقباً بر روی باتری گوشی شما خواهد گذاشت. بهتر است یک امروز که باتری گوشی‌تان شارژ چندانی ندارد، به فعالیت‌های سالم‌تری چون مطالعه روزنامه‌های صبح روی آورید! تازه با این کار می‌توانید یک تنه موجب هر چه بالاتر رفتن سطح سرانه مطالعه در کشور هم شوید!

برنامه‌های زمینه را غیرفعال کنید

گوشی‌های جدید قادرند تا چندین برنامه را همزمان اجرا کنند. مثلاً می‌توانید در حالی که مشغول برنامه‌ریزی کارای روزانه، پاسخ به پیامک و گشت و گذار در اینترنت هستید به آلبوم موسیقی مورد علاقه خود را گوش کنید. اما این قابلیت جذاب، مصرف انرژی خاص خود را دارد. اگر با محدودیت‌های انرژی روبرو هستید، برنامه‌های زمینه را از کار بیاندازید.

لرزاننده دیگر نلرز!

زمانی که لرزاننده گوشی‌تان فعال است با هر پیامک دریافتی یا تماس تلفنی مصرف اضافی انرژی را به باتری تحمیل می‌کنید. بهتر است زمانی که باتری گوشی‌تان نسبتاً خالی است، این قابلیت را غیر فعال نمایید. مگر اینکه قرار است در محیطی شلوغ پیاده روی کنید و صدای زنگ دیر به گوش‌تان می‌رسد!

لامپ اضافی خاموش!

بسته به پیکربندی گوشی، از چند ثانیه تا چند دقیقه طول می‌کشد تا در صورت عدم استفاده از گوشی، صفحه نمایش خاموش شود. بهتر است برای صرفه‌جویی هر چه بیشتر در مصرف انرژی، دکمه مربوطه را فشرده و آنرا سریعاً به حالت آماده‌باش (Standby) بفرستید.

خاموش و روشن نکنید!

همان طور که با باک بنزین خالی ترجیح می‌دهید در پشت چراغ قرمز خودرو را خاموش نکنید، بهتر است گوشی را بی‌مورد خاموش و روشن نکنید. جالب اینکه، زمانی که گوشی به حالت آماده‌باش می‌رود با حداقل مصرف انرژی قادر است شما را بلافاصله از تماس‌های تلفنی، پیامک و … مطلع کند. خاموش و روشن کردن گوشی بجز مصرف هرچه بیشتر انرژی هیچ حاصلی در بر ندارد! چرا که لازم است هر مرتبه گوشی با تمام توان به دنبال شبکه‌های فعال گشته، تنظیمات کاربر را بارگذاری نماید و دفتره تلفن‌های شما را از پستو بیرون بکشد!

دکتر باتری!

برنامه‌های کاربردی زیادی برای مدیریت مصرف انرژی وجود دارد. اگر گوشی شما مجهز به سیستم عامل آندورید است، می‌توانید با استفاده از برنامه کاربردی Battary Dr بین 30 تا 50 درصد در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنید. برای دریافت رایگان آن کافی است تا نرم‌افزار بازار را دریافت کرده و به دنبال برنامه کاربردی دکتر باتری باشید.

این برنامه توصیه‌های فنی خوبی برای مصرف هرچه بهینه‌تر باتری گوشی ارائه می‌کند. همچنین از طریق رابط کاربری آن قادرید از روشن یا خاموش بودن فن‌آوری‌های ارتباطی همچون WIFI، GPS، بلوتوث و تمام موارد ذکر شده بالا مطلع شده و آنها را با یک تماس دست تنظیم کنید.