اگر عکس‌های مسافرت هفته گذشته، فایل‌های موسیقی کمیابی که به تازگی از دوستانتان گرفته‌اید یا کتاب الکترونیکی مورد علاقه‌تان را اشتباهاً پاک کرده‌اید، داد و قال راه نیندازید، هنوز دنیا به پایان نرسیده!

جالب است بدانید وقتی که فایل‌هایی را پاک کرده یا سطل آشغال ویندوز را کاملاً خالی می‌کنیم، در واقع دسترسی خود را از دست می‌دهیم. فایل‌ها علامت گذاری می‌شوند تا زمانی که سیستم به فضا نیاز دارد، از آن بهره می‌برد. عملاً هنوز فایل‌های ما آنجاست.

کاری که می‌کنیم این است: هیچ فایل جدیدی نمی‌ریزیم تا احتمال بیشتری برای بازیابی داشته‌باشیم. سپس از یک برنامه بازیابی اطلاعات که قبلاً آنرا نصب کرده‌ایم، بهره می‌بریم.

اگر دنبال برنامه‌ای کاربردی، ساده و رایگان هستید Recuva را امتحان کنید. حجم برنامه حدود 2.3 مگا بایت است، پس با اینترنت لاک‌پشتی هم می‌توانید آنرا سریعاً دریافت کنید. با چند کلیک ساده نصب می‌شود. این برنامه نه تنها فایل‌های تصویری، بلکه فایل‌های صوتی و موسیقی، اسناد و مدارک، تصاویر ویدیویی، فایل‌های فشرده، نامه‌های الکترونیکی و سایر انواع فایل‌ها را از منجلاب نابودی نجات می‌دهد، دست مریزاد!

انتخاب محل جستجوی فایل‌های پاک شده نیز جالب است، می‌تواند در کنار حافظه‌های اصلی و جانبی، سطل آشغال ویندوز، و بخش اسناد (My Documents) را نیز بگردد. حتی اگر مطمئن نیستید که چه چیزی را در کجا پاک کرده‌اید اولین گزینه (I’m not sure) را انتخاب کنید.

پس از جستجو، فهرستی نمایش داده می‌شود، تنها کافی است بر روی موارد دلخواه کلیک بزنید و دکمه Recover را بفشارید. اگر نتایج رضایت‌بخش نبود، جستجو را به صورت عمیق‌تری انجام دهید، درست مانند غواصی ته اقیانوس! و این مرتبه گزینه Enable Deep Scan را فعال کنید.

بهتر آن است پیش از بروز چنین مواردی، یک برنامه بازیابی اطلاعات را نصب کنیم. همچنین به یاد داشته باشید که فایل‌های بازیابی شده را بر روی درایو دیگری بریزید.

دریافت رایگان نرم افزار بازیابی اطلاعات Recuva