آیا شما هم لیست وظایف یا همان (تو دو لیست = to-do list) می‌نویسید؟

اگر شما هم از این لیست‌ها دارید، احتمالا با من هم عقیده باشید که 90 درصد از چیزهایی که در لیست ما جای گرفته اند چندان مهم نیستند.

پس از مطالعه درباره عادات بیش از 200 میلیاردر موفق، ورزشکاران المپیک و کارآفرینان کوین کروز گزارش داد که هیچ یک از آنها کارهایی که بایستی انجام دهند را لیست نکرده‌اند.

از نظر این مطالعه، چنین لیست‌هایی بنا به دلایلی همچون نیاز به زمان زیاد برای انجام همه کارهای لیست، دشوار بودن تمایز بین کارهای مهم و کارهای فوری و استرس زا بودن آن چندان مفید واقع نمی‌شود.

هنگامی که ما یک لیست طولانی از وظایف را ایجاد می‌کنیم، در حقیقت مانع انجام کارهایی می‌شویم که میتوانیم آنها را خیلی زودتر انجام دهیم. بررسی های شرکت iDoneThis نیز نشان می‌دهد که 41 درصد از این لیست‌ها هرگز به سرانجامی نمی‌رسند!

شما با ایجاد یک لیست وظایف، در طول روز خود را با توده‌ای از کارهای انجام نشده درگیر می‌کنید که باعث ایجاد افکار منفی و کنترل نشده در شما می‌شود که نتیجه آن مشکلات خواب و بی خوابی در شب است.

به جای لیست کردن چیزهایی که باید انجام دهیم، بهتر است “یک چیز” را انتخاب کنید. این یک چیز همان کاری است که بیشترین نقش را در رسیدن به اهداف‌تان ایفا می‌کند. چرا که وقتی شما این یک چیز را کامل کنید بقیه موارد دیگر آسان یا غیرضروری خواند بود.

این همان چیزی است که گری کلر، نویسنده کتاب “The ONE Thing” آن را اثر دومینو نامیده است. (کافی است به اولین قطعه نیرو وارد کنید!)

حال به لیست وظایف خود نگاهی بیاندازید. با انجام دادن کدام یک از این کارها تا پایان روز، به احساس خشنودی دست می‌یابید؟ آیا بهتر نیست تمام تلاش خود را برای انجام آن به کار گیرید؟