اخیراً لینک یا فایلی را در پست الکترونیکی‌تان دریافت کرده اید. اولین برخورد شما با چنین نامه هایی چیست؟ آیا مانند من آنها را پاک می‌کنید یا اینکه بدون فوت وقت بر روی آنها کلیک می‌زنید؟ راستی چطور می‌توانیم پیش از گشودن چنین لینک‌ و فایل‌هایی از آلوده نبودنشان به انواع بدافزارها مطمئن شویم؟

یکی از جالب‌ترین راه‌ها کمک گرفتن از سایت رایگان Virus Total است. کافی است قدم رنجه کنید و به نشانی www.VirusTotal.com سری بزنید. حال اگر فایل یا نشانی سایتی دارید آنرا در کادر مربوطه وارد کنید و ریش و قیچی را به دست سایت بسپارید.

پس از ارسال چند لحظه‌ای تامل کنید تا فایل یا نشانی اینترنتی وارد شده مورد تجزیه و تحلیل سایت Virus Total قرار گیرد. تمامی درخواست‌ها در چندین ویروس‌یاب و مرجع گوناگون بررسی شده و نتیجه هر یک به طور مجزا نمایش داده می‌شود.

پس از پایان کار و اعلام نتیجه، می‌توانید نظر و تجربه خود را نیز پیرامون استفاده از این لینک یا فایل با سایر کاربران به اشتراک بگذارید. حتی قادرید که نظر خود را دسته‌بندی کرده و در یکی از موضوعات بدافزار، آگهی‌افزار، سایت هرزنگاری، سایت کلاهبرداری و … مشخص نمایید.

البته هیچ چیز جای ضدویروس قدرتمندی که روی سیستم دارید را نمی‌گیرد، اما در مواقعی که ضدویروس‌مان به روز نیست، از کار افتاده یا ان را در دسترس نداریم، Virus Total بهتر از هیچ است!