Take a fresh look at your lifestyle.

مردم در مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی چه می‌خواهند؟

بنی آدم اعضای یک پیکرند // که در آفرینش ز یک گوهرند
چو عضوی به درد آورد روزگار // دگر عضو ها را نماند قرار

زلزله ای در آذربایجان‌شرقی اتفاق افتاد و لرزش آن در استان‌های هم‌جوار هم حس شد؛ جان صدها نفر را گرفت و هزاران نفر را مجروح و بی‌خانمان کرد و میلیون‌ها نفر را اندوهگین ساخت.

زلزله هریس ورزقان اهر

گروه های جستوجو و نجات و دیگر گروه های امدادی از همان آغازین لحظات گزارش زلزله، میان آوار و خانه های فروریخته حضور یافتند و با درک پس‌لرزه ها به کمک زلزله زدگان پرداختند. برخلاف صدا و سیما که …

پس از وقوع این حادثه دلخراش بسیار بودند از چهره های شناخته شده و ناشناخته که خود را ملزم به کمک به همنوعان خویش دانستند و صف های یک‌پیکری را در برابر پایگاه های انتقال خون و مراکز جمع آوری کمک های مردمی تشکیل دادند.

حال از خود بپرسیم: روح رفتگان و نجات یافتگان (یا به تعبیر دیگر آوارگان) زمین‌لرزه چه انتظاری دارند؟ کودکی که پدر و مادرش را از دست داده و پیرزنی با دو نوه اش، که با کمک امدادگران نجات یافته اند و خون هموطن‌شان را به جای خون از دست رفته شان در رگ دارند.
این‌ها که چند روزی را با کنسرو و پتویی که از بندرعباس برایشان فرستاده شده، در چادر سفید هلال احمر سرکرده اند و هر روز مهمان جدیدی دارند از عکاس و خبرنگار گرفته تا مسئولان ادارات و نهادها و… جوانان گمنامی که از شهرهای دیگر برای کمک آمده اند و حتی خویشاوندان دور و نزدیک شان.

هموطنان زلزله زده مان چه دغدغه ای دارند؟ به چه فکر می‌کنند؟ از مهمان هایشان چه می‌پرسند؟

بی‌شک پس از غم رفتگان و مجروحان که بر دلهایشان گرانی می‌کند، دیدن خرابی ها و اندیشه آینده نامفهوم آنها را نگران می‌کند. پیرزن با نگاهی ناامیدانه می‌پرسد: آیا تا فصل سرما خانه هایمان ساخته می‌شوند؟!

آنها خانه می‌خواهند، بازسازی سریع می‌خواهند؛ ولی نه با همان دیوارهای سنگلاخی و سقف های الواری که بر سر خود و عزیزان از دست رفته شان ریخت. غم‌زدگان خانه ای می‌خواهند برای همه شادی و غم های آینده شان. آنها امید می‌خواهند…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بدون نظر
  1. علی شادنام می گوید

    قبلا یک پست درباره خانه هایی که به صورت سه بعدی چاپ می شدن نوشته بودید و اینکه مبتکرش ایرانی بود. به نظرم اونا می تونند کمک کنند.