افسانه های بدنسازی

مسابقات المپیک شما را بیش از دو هفته بر روی نیمکت‌تان نشانده بود تا به تماشای برترین ورزشکاران جهان بپردازید که با بدن هایی قدرتمند برای کسب مدال طلا با هم رقابت می‌کردند. بی‌شک اکنون نیز رقابت های پارالمپیک را دنبال می‌کنید. اگر شما نیز علاقه مند به ورزش حرفه ای هستید، بهتر است قبل از هر اقدامی با افسانه های تناسب اندام و تمرینات ورزشی آشنا شده و تنها به آنها لبخند بزنید!

افسانه 1 – برای رسیدن به تناسب اندام باید عضو یک باشگاه شوید.

بسیاری فکر می‌کنند برای رسیدن به تناسب اندام و انجام حرکات تمرینی کامل و مفید حتما باید عضو باشگاه بدنسازی شوند و با توجه به مسائلی چون کمبود انگیزه، دور بودن باشگاه، هزینه های عضویت و … مانع از عضویت در باشگاه بدنسازی و در نتیجه مانع از تلاش برای رسیدن به هدف می‌شود. به یاد داشته باشید آنچه شما دقیقا نیاز دارید خودتان هستید!

افسانه 2 – یوگا برای همه مناسب است.

یوگا می‌تواند نتایج بسیار خوبی به همراه داشته باشد، ولی نه برای هر شرایط و موقعیتی. برخی از بدن ها برای یوگا ساخته نشده اند!

افسانه 3 – هنگام تمرینات ورزشی خیلی باید آب نوشید.

در واقع ورزشکاران با خوردن آب زیاد بیش از موقعیتی که بدن آنها آب خود را از دست داده است مورد خطر قرار دارند. این چیزی است که مطالعات جدید نشان می‌دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد overhydration جستوجو کنید.

افسانه 4 – دویدن مسافتهای بسیار طولانی برای قلب خوب است.

شاید این احساس را با دیدن دوی ماراتن المپیک بدست آورده باشید، اما به خاطر داشته باشید که دویدن افراطی در واقع می‌تواند برای قلب بد باشد.

افسانه 5 – شما باید در طول تمرین مواد انرژی‌زا بخورید.

عاشق خوراکی و نوشابه های انرژی‌زا هستید؟ طبق تحقیقات صورت گرفته این مواد برای تمرین های کمتر از دو ساعت کمک نمی‌کنند.

افسانه 6 – زرده تخم مرغ برای شما بد است.

چربی موجود در زرده تخم مرغ، LDL یا کلسترول بد را کاهش می‌دهد. خوردن تخم مرغ تعادل کلسترول خون را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد. اما مطالعات نشان می‌دهد که کلسترول در واقع می‌تواند در ارائه مزایای بهداشت و سلامتی دیگر مانند ترمیم مغز بیش از حد مفید باشد. می گوید: یک مطالعه است. البته شما همیشه قبل از تغییر مصرف کلسترول خود بایستی با با دکتر خود در میان بگذارید.

افسانه 7 – اگر زنان وزنه های سنگین بردارند شبیه مردان می‌شوند.

علی‌رغم تصورات غلطی که در مورد برداشتن وزنه های سنگین توسط زنان وجود دارد، باید گفت که این نوع تمرینات مقاومتی در زنان و مردان باعث تقویت عضلات و افزایش تراکم مواد معدنی استخوان آنها می‌شود. همینطور با توجه به تفاوت میزان تستسترون زنان با مردان عضلات زنان همچون مردان حجیم نخواهد شد. پس زنان در کنار مربیان تمرینی خود برای کاهش چربی و تناسب اندام خود می‌توانند با وزنه های سنگین تمرین کنند.

افسانه 8 – شما می توانید وزن خود را فقط با ورزش بیشتر از دست بدهید.

کارشناسان می‌گویند که رژیم غذایی و ورزش هر دو کلید از دست دادن وزن هستند، با این حال مطالعات نشان داده است که مصرف کمتر چربی بیش از انجام حرکات ورزشی در کاهش وزن تاثیر دارد. تغییر عادات غذایی (مخصوصا در زنان) بیشتر از انجام حرکات ورزشی سخت باعث کاهش وزن می‌شود.

افسانه 9 – نوشیدن آب به کاهش وزن کمک می‌کند.

شواهد نشان می‌دهد که نوشیدن مقدار زیادی آب، توکسین (سموم باکتریالی) را که باعث لاغر بودن می‌شوند را شسته و از بین می‌برند. همچنین آب آشامیدنی باعث نمی‌شود که کمتر گرسنه شوید. پس تعجب نکنید که چرا بعضی ها با خوردن آب چاق می‌شوند!

افسانه 10 – حرکات کششی قبل از شروع به تمرین بسیار مهم است.

کارشناسان در حال حاضر می‌گویند که حرکات کششی بعد از تمرین نسبت به قبل از آن مهم‌تر است.