گوگل یکی از قدرتمندترین و محبوب‌ترین موتورهای جستجوی اینترنتی است. برای استفاده حداکثری از توانایی‌های آن با ما همراه شوید!

راهنمای جستوجوی گوگل

چند سالی از جنگ تمام عیار موتورهای جستجوی اینترنت، پیروزی شکوهمندانه گوگل و حذف رقبایی چون Altavista و Hotbot می‌گذرد! از آن به بعد گوگل روز به روز بر امکانات خود افزوده است، به نحوی که دیگر اینترنت بی نام و نشان گوگل بی معنی است! علی‌رغم گسترش روزافزون سرویس‌های متنوع گوگل، هنوز هم جستجوی اینترنتی حرف اول را می‌زند و هر چند وقت یک بار امکانات تازه‌ای را به کاربران خود ارائه می‌کند.

جستجو در گوگل بسیار ساده است، کافی است تا به سایت گوگل به نشانی www.google.com بروید، کلمات کلیدی مورد علاقه خود را در کادر جستجو وارد کنید و کلید جستجو را بفشارید. برای محدودتر کردن جستجو، حتما عبارت خود را در داخل علامت نقل قول («») قرار دهید. چون جستجوی عبارت ورزشکاران ایران با جستجوی «ورزشکاران ایران» متفاوت است. در اولی تمام سایت‌هایی که دارای یکی یا هر دو کلمه باشند برای شما فهرست می‌شوند، اما در دومی، گوگل سعی می‌کند تا سایت‌هایی که دارای عین عبارت هستند را ارائه کند.

جستجوی دقیق‌تر در سایت‌‌های دلخواه

گاهی در وبگردی‌هایمان با سایت‌هایی مواجه می‌شویم که فاقد موتور جستجوی داخلی قدرتمندی هستند. فرض کنید به سایت یک خبرگزاری ورزشی رفته‌اید و دنبال اخبار تیم ملی فوتبال هستید، اما نمی‌توانید بخش مربوطه را بیابید، پس سعی می‌کنید از جستجو کمک بگیرید، اما جستجویی در کار نیست! برای جستجو در سایت‌های خاص، کافی است عبارت “site: ” را به همراه نشانی سایت مورد نظر در انتهای کلمات کلیدی خود وارد کنید. مثلا برای اخبار مربوط به تیم ملی در سایت صدا و سیما، از کلمات کلیدی “site:iribnews.ir تیم ملی” استفاده کنید.

حتی می‌توانید نتایج جستجو را به پسوند دامنه‌ای خاص (.com, .net, .edu, .ir) محدود کنید. می‌دانیم پسوند دامنه، بخشی است که در پایان نشانی‌های اینترنتی قرار می‌گیرد و هر یک برای کاربرد خاصی تعریف شده‌اند. مثلاً پسوند .com برای امور تجاری و عمومی، .net شبکه‌های گوناگون، .org سازمانها، .gov سایت‌های دولتی، .info شبکه‌های اطلاع رسانی، .edu امور آموزشی و علمی، .tv شبکه‌های تلویزیونی و سایر موارد. از طرف دیگر هر کشور نیز دارای یک یا چند نام دامنه‌ مخصوص به خود می‌باشد؛ به طور مثال .ir دامنه ملی کشور عزیزمان ایران است.

می‌توانید برای محدودتر کردن نتایج جستجو از دامنه‌ها کمک بگیرید، برای جستجوی تعطیلات رسمی ایران، از عبارت “site:.ir تعطیلات رسمی ” استفاده کنید. حتی قادرید دسته‌بندی خاصی را در سایت‌های دلخواه بکاوید. اگر به دنبال کتاب‌های علمی تخیلی در کتابخانه ملی ایران هستید عبارت “site:nlai.ir علمی تخیلی” را امتحان کنید.

اعمال اصلی راهگشا

برای افزایش سرعت و محدودکردن هرچه بیشتر نتایج جستجو از علائم و نشان‌های ریاضی کمک بگیرید. در جدول زیر برخی از پرکاربردترین علائم، تفسیر و مثالی از آنها آمده است:

علامت

توضیح

مثال

~

جستجوی کلمات کلیدی مترادف

لپ‌تاپ‌های ~ارزان

+

افزودن کلمه کلیدی خاص

شغل +تهران +درآمد +مکفی

حذف کلمه کلیدی خاص

ورزش -فوتبال

*

جستجوی کلمه کلیدی ناقص

“محمد * قاجار”

OR

جستجوی یکی از دو کلمه کلیدی

پیراهن OR لباس

|

جستجوی یکی از دو کلمه کلیدی

پیراهن | لباس

..

جستجوی محدوده بین دو عدد

ناصرالدین شاه قاجار 1300..1200

“”

جستجوی ترتیب دقیق کلمات کلیدی

“بودن یا نبودن مسئله این است”

جستجوی فرمت‌های خاص

فرض کنید برای مقاله پایان ترم دانشگاه به دنبال مطلبی پیرامون شاهنامه هستید، اما وقت یا حتی حس و حال تایپ آن را ندارید، پس بهترین راه کمک گرفتن از عمو گوگل همه چیزدان است! می‌توانید به راحتی نتایج جستجو را محدود به فرمت دلخواه خود نمایید. برای جستجوی فایل‌ متنی با فرمت DOC پیرامون شاهنامه از عبارت “filetype: DOC شاهنامه” استفاده کنید. تازه، می‌توانید چند نوع مختلف فایل‌های متنی را با هم جستجو کنید، مثلاً: ”  filetype:DOCX OR filetype:DOC شاهنامه “. بعضی دیگر از فرمت‌های متنی عبارتند از: RTF، TXT، HTM، HTML، و PDF.

جستجوی تصاویر

راهنمای جستوجوی تصاویر گوگلخب، مقاله آخر ترم که بدون عکس نمی‌تواند باشد، پس به قسمت جستجوی تصاویر گوگل به نشانی images.google.com رفته و در کادر مربوطه بنویسید “شاهنامه”، “رستم” یا حتی “رخش”. توجه داشته باشید که تمامی این کلمات کلیدی مربوط به موضوع واحدی چون شاهنامه است و هر کدام نتایج مشابهی را به ارمغان می‌آورد. پس هر وقت، نتایج جستجو دلخواه نبود، از کلمات کلیدی نزدیک به موضوع استفاده کنید.

با کمک تنظیمات موجود در ستون کناری صفحه نتایج به تصاویر دلخواه‌تری برسید. می‌توانید مواردی همچون اندازه تصویر، رنگ‌بندی و نوع آن را تعریف کنید. گزینه اول بیشتر به درد گرافیست‌ها می‌خورد که همیشه به دنبال تصاویر باکیفیت‌تری هستند. در رنگ‌بندی با کمک مواردی چون تصاویر رنگی، سیاه و سفید و یا عکس‌هایی با ته‌رنگ خاص، مثلا آبی یا سبز، نتایج جستجو را محدودتر کنید. در آخر نیز می‌توانید نوع تصویر اعم از تصویر کامل، تصویر صورت، و یا طراحی را انتخاب نمایید. گزینه جالبی هم در پایین قرار دارد که با فعال کردن آن، اندازه دقیق هر عکس در گوشه پایینی‌اش نشان داده می‌شود.