شاید آلبرت انیشتین ثابت کرده باشد که مسافرت سریعتر از سرعت نور امکان­پذیر نیست، اما اگر من مقالاتش را رتبه بندی می‌کردم، به سادگی می‌گفتم، “بیشتر تلاش کنید.” به طور حتم قوانین فیزیک مانع سازندگان علمی-تخیلی از ابداع راه­ های قابل قبول و باور کردنی (بینهایت غیرمحتمل) برای سفر به ستارگان نشده است. بنابراین، در اینجا، 10 سیستم و نظام برتر علمی-تخیلی که سفر و حرکتی سریعتر از نور دارند، ارائه شده است.

سریع تر از نور

وارپ درایو (Warp Drive)

موجود در: پیشگامان فضا

به یقین Warp Drive معروفترین راه برای دستیابی به هدف تان به ستاره ­ای دوردست است. اما با توجه به آنچه که مربوط به پیشگامان فضا می ­شود، توضیح ساده­‌ای وجود ندارد. داستان اصلی این است که اگر شما ماده و پادماده با مقداری dilithium ذوب شده را با هم ترکیب ­کنید، می ­توانید حبابی شبه فضایی1 که در خارج از تار و پود معمول فضا-زمان می ­باشد، خلق کنید. با پلاسمای وارپ که با فشار از موتور کشتی خارج می ­شود، اکنون شما می‌توانید سریعتر از نور با درجات مختلف حرکت کنید. همان “عامل وارپ2 ” معروف که شما اغلب از زبان کاپیتان ­های ناوگان ستارگان می‌شنوید که با فریاد از آن نام می‌برند.

حفظ و نگهداری وارپ‌درایو کار آسانی نخواهد بود، چرا که در هر مرحله، پیشگامان فضا از مهندسی عالی و دستگاهی با یک چیز بزرگ درخشان آبی برخوردار بود. به همین دلیل به تنهایی در بالای فهرست قرار می­ گیرد.

عامل معقول و باور کردنی: ما قصد داریم به این یکی، یک 8 بدهیم و توجه شما را به کار Miguel Alcubierre معطوف داریم. در سال 1994 او مقاله ­ای در مورد “Alcubierre Drive” ارائه کرد که مفاهیم بسیار مشابهی با حباب وارپ3 عرضه داشت.

جنگ ستارگان

Hyperdrive

موجود در: جنگ ستارگان

تمایز آشکاری میان جنگ ­های ستارگان و پیشگامان فضا از نظر ارائه فناوری وجود ندارد. پیشگامان فضا به زور شما را تسلیم فن یاوه گویی ­اش می­‌نماید تا آنکه در نهایت دلتان نرم می ‌شود و تصمیم بر این باور می‌گیرید که اینها همه باید معنا و مفهومی داشته باشد. از سوی دیگر، تیم لوکاس (سازندگان این فیلم) شما را با صداهای تند و تیز و انفجار دچار حیرت و شگفتی می سازد تا آنکه شما می‌پذیرید که این کهکشان جایی بسیار بسیار دور به طرزی سحرآمیز ادامه دارد.

شاهین هزاره4 و دیگر کشتی ­های فضایی با استفاده از hyperdrive در طول مسافت هایی عظیم سفر می­‌کنند، که سیستم نگهدارنده ­اش – چنانچه مدل Chewbacca را دنبال کنید- بوسیله کوبیدن بر زره داخلی کشتی عمل می‌نماید تا آنکه در نهایت به حرکت سریع شما می‌­انجامد. اگر کسی به زیر کلاهک آن نگاهی بیندازد (به عنوان مثال برخی از کتابهای جهان توسعه یافته را بخواند)، در می ­یابد که فناوری hyperdrive شامل جمع آوری اشعه گاما و گداختن آن در یک محرک hyperdrive و نگهداشتن یک راهروی پایدار فضایی به همراه مولد فاقد کوانتوم می‌‌باشد. همچنین موجب می­‌شود که همه ستارگان سفید، رگه دار و ناصاف شوند- یک مجموعه عجیب برای سال 1977.

عامل معقول و باور کردنی: به این یکی هم، یک 8 می ­دهیم، به دو دلیل. یک، مهم این است که آشتی را میان اردوگاه های پیشگامان فضا و جنگ ستارگان حفظ می ­کند. دو، مایلیم که اشاره کنیم به کار Mark G. Millis ، فارغ التحصیل ناسا و بنیان گذار بنیاد Tau Zero که به طور گسترده در مورد امکان “شکل ­های نیروی محرکه در جایی که ویژگی های بنیادین ماده و بعد چهارم زمان مورد استفاده قرار می ­گیرد تا نیروهای پیش راننده در هرکجای فضا ایجاد شده بدون آنکه مجبور به حمل یا بیرون راندن توده ی انفعالی5 شوند” نوشته است.

فراتر از زمان

ماشین استبعاد نامحدود6

موجود در: کتاب راهنمای مسافران کهکشان

این است آنچه که در کشتی قلب طلا7 به فرماندهی Zaphod Beeblebrox در حال تپیدن است. ماشین استبعاد نامحدود یکی از سیستم­ های سفر سریعتر از نور از شاخه ریاضی محض است که محاسبات کوانتومی برای تعیین  به احتمال خیلی کم، نقطه ­ای در فضا را انجام داده و سپس به طور ناگهانی اقدام به فرستادن شما به آنجا می‌نماید.

نویسنده هیچ ­هایکر، داگلاس ادامز اندکی مبهم و غیر معمولی نوشته است از آنجا که آیا این یک سیستم نیروی محرکه یا انتقال از راه دور است، اما بعد از آن دوباره به این نکته برمی‌­خوریم که مکانیک ­های کوانتومی هم اندکی مبهم است. (در نسخه رادیو و تلویزیونی مانند “کفش مسابقه دو” به نظر می ­رسید.)

ادامز گفته که بعد از آن که خود را گرفتار دیده، در مورد ماشین استبعاد نامحدود شروع به نوشتن کرده است. هر نوع رهایی که او توصیه کرده به نظر غیر محتمل است، بنابراین او تصمیم می ­گیرد که غیر محتمل ترین را بکار برد.

عامل معقول و باور کردنی: هیچ! آیا شما واقعا می‌خواهید در مورد چیزی که ماشین استبعاد نامحدود نامیده می‌شود بحث کنید؟ آفرینش بیدادگرانه ادامز شایسته این نیست که محدود به امتیازی از 1 تا 10 شود.

FTL Drive

FTL Drive (نسخه جدید)

موجود در: سفینه جنگی گالاکتیکا (فیلنامه ی جدید)

در حالی که مکانیک پرش FTL تا حدودی همچنان تخیلی باقیمانده مانده است، اما ماهیت لمسی آن مثال کاملی است از چرایی برتر بودن BSG (نوع پیشرفته FTL Drive در این فیلم) است. با استخراج قدرت خود از سنگ معدن نادر tylium ، اساسا FTL drive قادر است تا شما را بلند کرده و در نقطه ­ای از فضا تلپی پایین بیندازد، به شرط آن که شما امکانات ردیابی را ارتقا داده باشید و به وقتش مسیر را ترسیم نمایید. در حقیقت، سایلون ها –روبات هایی که حال به خطری برای بشر تبدیل شده اند– از سیستم‌های بهتری برخوردار بوده و بنابراین در صورتی که بخواهید بر روی کولونی (سیارک) آنها باشید می‌توانند جهش انجام دهند.

در موارد فوق فوریتی، یک نفر می‌توانست یک “جهش چشم بسته8” را انجام دهد – اساسا با کوبیدن بر روی دکمه GO، بدون در نظر گرفتن سیارک ­ها و خرده ­ها و بازمانده ­های فضایی مسیری را طی کند. (البته لازم است که شما به اندازه دریا سالار کین شجاع باشید تا بتوانید چنین کاری را انجام دهید!)

بیشتر اوقات قبل از جهش  یک “مرحله ی آمادگی9” وجود دارد، که زاویه ی دوربین همه چیزهای کج و معوج  را می‌گیرد، اغلب اوقات همین چیزهای معمولی موجب بیماری noob ها (جهش کننده ها) می ­شوند. همچنین، استفاده زیاد از FTL می تواند موجب فرسودگی فلز کشتی شما شود.

عامل معقول و باورکردنی: به نظر می­ رسد که علم دچار ظن و گمان می شود، اما هنوز نکات اصلی بیشتری برای ارائه در هنگام مشکلات باقی مانده است. بیایید به آن یک 5 بدهیم.

تاردیس

تاردیس

موجود در: Doctor Who

ممکن است BBC از بودجه و هزینه قابل توجهی در هنگام ساخت Doctor Who برخوردار نبوده باشد، اما این نکته را دریافته که فضا و زمان به طور قطع به هم پیوسته ­اند. بنابراین کشتی پرنده، تاردیس فقط شما را در جایی پیاده نمی کرد. (بلکه شما را در یک وقت و زمان پیاده می­ کرد.)

(همچنین، درون تاردیس از بیرون آن بزرگ تر است، البته این مقوله­ ای متفاوت است.)

زمان و ابعاد نسبی در ماشین ­های فضایی توسط  اربابان زمان10 مورد استفاده قرار گرفته است که آنها شباهتی به یک باجه تلفن پلیس انگلیسی11 (برای مواقع ضروری) کهنه ندارند (آنچه که به نمایش درآمده مانند مدار آفتاب پرستی12  (مدارهای رنگی) معیوبی است.) کشتی­ ها در حقیقت رشد کرده ­اند، قدرت خود را از یک سیاهچال مصنوعی که به عنوان چشم سازگار13 شناخته می ­شود بیرون می­ کشند. آنها از نظر فنی زنده هستند و در یک قسمت، آگاهی و شعور تاردیس وارد حیطه شبه انسانی شد. بله، در اینجا ما به سرزمینی عجیب و اسرارآمیز وارد می ­شویم.

عامل معقول و باور کردنی: بسیار اندک. اما ما به آن یک 2 می‌­دهیم زیرا که زمان و مکان را یکپارچه می­ سازد و خب ما به تماشای تلویزیون های عمومی عادت کردیم.

1. subspace bubble     2. warp factor     3. warp bubble     4. Millennium Falcon

5. reaction mass      6. The Infinite Improbability Drive     7. Heart of Gold     8. blind jump

9. Admiral Cain     10. Time Lords     11. police box     12. chameleon circuit  13. Eye of Harmony

ادامه پست را همینک در ایران آتا دنبال کنید.