مراقبت از پوستپوست بزرگترین ارگان در بدن ماست و شاید پرفعالیت ترین ارگان بدن نیز باشد. بسیاری از ما رفتارهای مناسبی را با پوست خود انجام نمی‌دهیم و بزرگترین گناهان را در حق این پوست نازنین انجام می‌دهیم. در زیر برخی از راه هایی که می‌توانیم به جنگ پوست برویم و آن را نابود کنیم را لیست کرده ایم!  اگر به سلامت خودتان اهمیت می‌دهید به این راه ها نروید:

بیش از حد در برابر نور بودن

متخصصین پوست می‌گویند ایستادن در برابر نور خورشید و شاید تصمیم برای برنزه کردن پوست تنها به پیری زودرس و سرطان پوست کمک می‌کند. خسارت های ناشی از تابش مستقیم و طولانی نور خورشید به پوست غیرقابل جبران هستند.

کوتاهی در استفاده از کرم های ضد آفتاب

کرم های ضد آفتاب از ما در برابر آسیب های نور خورشید محافظت می‌کنند. این حداقل در مورد کرم های ضد آفتاب با SPF بالای 30 صادق است. کارشناسان پوست و زیبایی افرادی را که مجبورند در برابر نور خورشید باشند را به استفاده از کرم های ضد آفتاب توصیه می‌کنند.

البته به یاد داشته باشید که در استفاده از کرم های ضد آفتاب تنگ چشمی نکنید و از مقدار کافی از آن بر روی پوست خود بمالید.

مراجعه به سالن های برنزه کردن پوست

تخت های برنزه پیوسته نور ماوراء بنفش را به بدن شما متمرکز می‌کنند که باعث پیری پوست شده و خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد. پس هرگز به یک سالن برنزه سازی پوست نروید.

سیگار کشیدن

اگر خطر ابتلا به سرطان ریه، آمفیزم، بیماری های قلبی و سکته مغزی در رابطه با سیگار دلایل کافی برای ترک سیگار نباشند بهتر است افزایش چین و چروک صورت را هم به آن اضافه کنیم.پژوهش ها بر روی افراد سیگاری نشان داده است که کشیدن سیگار موجب پیری زودهنگام پوست می‌شود. در حقیقت هرآنچه خورشید با پوست میکند را سیگار در داخل بدن می‌کند. سیگار باعث می شود تا پوست ضعیف و خسته باشد. همینطور  سیگار کشیدن باعث تداخل جریان خون شده و بهبود زخم را کند می‌کند.

استفاده از پاک کننده های اشتباهی

اشتباه بزرگ که بسیاری با آن همراه هستند شستشوی پوستشان با استفاده از صابون های ناملایم است. به خصوص اگر پوست حساسی دارید، در انتخاب شستوشودهنده های پوستی بیشتر دقت کنید.

اگر پوست شما مستعد آکنه است، مطمئن شوید که پاک کننده ای که از آن استفاده می‌کنید بدون مواد روغنی باشد. افرادی که پوست خشکی دارند باید پس از هربار شستشو از یک لایه لوسیون (ترجیحا شامل کرم های ضد آفتاب نیز باشد) استفاده کنند.

اسکراب (لایه برداری) پوست

شستن صورت ایده خوبی است اما لایه برداری نه. اسکراب می‌تواند پوست را بسیار تحریک کند. بسیاری از افرادی که آکنه دارند احساس می کنند که بهتر است پوست خود را لایه برداری کنند، اما این در واقع می‌تواند موجب بدتر شدن آکنه شود.

با پوست خود مهربان باشید. آن را به آرامی با شوینده های مناسب مالش دهید و بشورید.

دستکاری جوش‌ها

با دیدن جوش‌هایتان برای دستکاری و فشار دادن آنها وسوسه نشوید، در حقیقت با این کاروضعیت آن را بدتر می‌کنید و احتمالا جای زخم جوش برای همیشه بماند. در رابطه با جوش های خود به متخصص پوست مراجعه کنید. در مورد جوش‌ها می‌توانید از لوسیون های مناسب نیز استفاده کنید.

داشتن استرس

هنگامی که شما استرس دارید، تاثیر آن را می‌توانید در پوست خود مشاهده کنید. استرس باعث می‌شود که بسیاری از مشکلات پوستی وخیم تر شوند. استرس می‌تواند علایم پسوریازیس، روزاسه و همچنین آکنه را بیشتر کند. افزون بر این ممکن است توانایی پوست برای جلوگیری از ورود مواد محرک مضر و عفونت‌ها را کاهش دهد. به علاوه، افرادی که معمولا استرس دارند، زمان کمتری برای مراقبت از پوست دارند.

پرخوری کردن

پرخوری کردن باعث چاقی می‌شود و درنتیجه پوست کشیده می‌شود. حال اگر تصمیم به لاغری بگیرید و پوست شما خاصیت الاستیکی خود را از دست داده باشد، پوست شما شل خواهد شد و شاید مجبور باشید برای سفت  و کشیده کردن آن عمل زیبایی انجام دهید.

کم خوابیدن

بسیاری از ما هفت تا نه ساعت خوابی که نیاز داریم را نمی‌خوابیم و نتیجه آن رنگ پریدگی پوست و پف‌های زیر چشم است.

نادیده گرفتن علائم هشدار دهنده

تغییر در وضعیت خال‌ها و جوش‌ها یکی از روشن ترین نشانه های سرطان پوست است. در صورت دیدن لکه هایی بر روی پوست خودسریعا به پزشک مراجعه کنید. بهتر است هر ماه، پوست خود را از سر تا نوک پا، از جلو تا عقب در یک آینه تمام قد بررسی کنید. اگر به شخصه یا در خانواده تان از پیش بیماری های پوستی داشته اید بهتر است به متخصص پوست مراجعه کنید تا به صورت کامل شما را معاینه کند.