برای نخستین بار از سال 2007 میلادی تاکنون، روز جمعه گذشته ارزش هر سهم شرکت گوگل از مرز 700 دلار امریکا گذشت. بدین ترتیب گوگل بار دیگر توانست با کسب اعتماد بازار سرمایه خود را در بین شرکت های مطرح بازار بورس وال استریت نیویورک مطرح نماید. که این رویداد پس از بحران های اقتصادی سال های 2008 و 2009 میلادی پدیده ای قابل توجه تفسیر شده است.

ارزش سهام گوگل

در همین حال شاخص دائو جونز (Dow Jones) توانست اوایل هفته جاری به بالاترین سطح خود از سال 2007 میلادی برسد؛ این در حالی است که شاخص استاندارد اند پوورز (Standard & Poors) کمپانی گوگل توانسته تا به سطح اواخر سال 2007 میلادی نزدیک شود.

شایان ذکر است بالاترین سطح داد و ستد سهام شرکت گوگل در بازار سرمایه امریکا مربوط به بهار سال 2007 میلادی، و پیش از وقوع بحران های مالی اخیر در پاییز 2008 است؛ پس از این بحران ها بود که ارزش هر سهم گوگل در اواخر نوامبر 2008 به 247.30 دلار تنزل یافت.

در ساعات پایانی داد و ستد بازار بورس در جمعه گذشته، ارزش هر سهم از سهام شرکت گوگل، غول جستجوگرهای اینترنتی با 6.75 دلار افزایش به رقم 706.15 دلار رسید که با توجه کارشناسان مالی و دلگرمی متخصصان فناوری اطلاعات همراه بوده است.

گفتنی است اوایل سال جاری میلادی سهام این شرکت در پی افزایش نگرانی ها پیرامون سرمایه گذاری های لجام گسیخته گوگل و خریداری شرکت موتورولا – که در عرصه تولید گوشی های تلفن همراه فعالیت دارد – به قیمت 12.4 میلیارد دلار با کاهش چشمگیری همراه بوده است.

حال این شرکت برتر اینترنتی توانسته با رفع برخی از نگرانی ها پیرامون سودآوری این خرید میلیارد دلاری اعتماد بازار را دوباره به دست آورد. به خصوص آن که در اواخر ماه گذشته با مطرح کردن خبر کاهش بیست درصدی کارمنان موتورولا – حدوداً با اخراج 4000 کارمند – این اعتماد از دست رفته به آن ها بازگشته و سرمایه گذاران خطر پذیری این سهام را کمتر از گذشته ارزیابی کرده اند.

از سوی دیگر با رفع برخی مشکلات و موانع قانونی پیرامون قوانین ضد انحصا (آنتی تراست)، سرمایه گذاران نسبت به سودآوری این شرکت اطمینان حاصل کرده اند و نهایتاً تمامی این امور دست در دست هم داده و به ارتقای قابل ملاحظه ارزش سهام گوگل در اواخر هفته گذشته منتج به نتیجه شده است.

منبع: Associated Press