تغییر شغل حتی اگر تنها تغییر فیزیکی و مربوط به محل کار باشد یک تغییر استرس برانگیز و ناراحت کننده است. بسیاری از افراد سال‌ها شغل خود را تغییر نمی‌دهند، از ترس اینکه مبادا امکانات و جایگاه مشخص خود را از دست بدهند اما بسیاری از اوقات رها کردن یک شغل و رفتن به سوی محلی دیگر تغییرات بزرگ و بنیادین در زندگی ما بوجود می آورد. پس از سال‌ها وقتی به پشت سر خودمان نگاه کنیم، حتی ممکن است افسوس بخوریم که چرا به دنبال فرصت‌های دیگر نرفته ایم؟

ممکن است بگویید، در این اوضاع همین یک کار را هم به زور گیر آورده اید. بله، اما اگر در همین شرایطی یک آگهی تبلیغی برای شغلی پرسودتر ببینید آیا به دنبالش خواهید رفت یا به چیزی که هستید و دارید قانع خواهید بود؟

زندگی بسیاری از افراد موفق نشان می‌دهد که تنها تفاوت آنها و ما در همین است. آنها به آنچه داشته اند قانع نبوده اند و از هر فرصت برای بالاتر رفتن و بهتر شدن استفاده کرده اند. خیلی اوقات روئسا از همین ترس کارمندانشان سوء استفاده می‌کنند و بارها بارها به آنها می‌گویند اگر از شرایط ناراضی هستید به سلامت …

در این میان گاهی افرادی هم پیدا می‌شوند که در را باز می‌کنند و برای همیشه از آن شرکت یا اداره می‌روند. به نظر شما آنها یک شبه تصمیم گرفته اند؟ شاید به نظر برسد تصمیم آنها کاری احساسی بوده است. اما مطمئن باشید این چیزی است که آنها سال‌ها و سال‌ها به آن فکر کرده اند. بارها این صحنه را دیده اند. از چند سال پیش هم به دنبال فرصتی برای رفتن بوده اند و تنها چیزی که مانعشان می‌شده همین ترس از دست دادن جایگاه بوده که با یک حرکت احساسی برآن هم غلبه کرده اند. اگر این افراد واقعا از این فرصت به بهترین شکل استفاده کرده باشند مطمئنا یکی دو سال بعد آنها در موقعیت بسیار بالایی خواهید دید. چرا که دانسته قدم در راهی گذاشته اند که در مسیر موفقیت قرار دارد.

beter-job

اما پیش از آنکه تصمیم بگیرید شغل خود را تغییر دهید بهتر است به چند نکته توجه کنید:

آیا می خواهید در همین زمینه فعالیت کنید؟ اگر می‌خواهید وارد یک فعالیت دیگر شوید مثلا از حسابدار بودن خسته شده اید و می‌خواهید مسئولیت دیگری را بپذیرید یا تاجر هستید و می‌خواهید نوع محصولات ارائه شده را عوض کنید، پیش از هرکاری باید نسبت به شغل آینده اطلاعات به دست آورید. در حالی که منبع درآمد دارید بهتر است دوره ها یا کلاس ها یا حتی اطلاعات تازه و به روزی به دست آورید. از این فرصت برای آماده سازی خودتان استفاده کنید. چرا که زمانی که شما کار را ترک می کنید شاید فرصتی برای آموزش نداشته باشید یا حتی نتوانید از پس مخارج آن برآیید.

پس انداز کنید.

اگر تصمیم گرفته اید که تغییر شغل بدهید یا شغل تازه ای به دست آورید باید حساب این مسئله را هم بکنید که ممکن است چند ماه بی‌کاری پیش رو داشته باشید. پس از یک سال قبل هر ماه یک سوم از حقوق ماهیانه را پس انداز کنید. پس از یک سال شما به اندازه ی سه ماه کامل حقوق ذخیره کرده اید و در این مدت هم حتما می‌توانید شغل تازه‌ای بیابید.

در صورت امکان از بحث و جدل‌های بیهوده بپرهیزید. اگر از فضای کلی کار ناراحت هستید، به جای دعوا و مرافعه راه انداختن بر روی خارج شدن از محل کار تمرکز کنید. حتی می‌توانید در این زمینه خیال بافی هم بکنید. خیال بافی یک از راههای مقابله با استرس های این‌چنینی است. به هر حال یک درصد احتمال بدهید، بعدا بخواهند در مورد شما از شرکت قبلی پرس و جو کنند. بهتر است که با حالتی دوستانه آنجا را ترک کرده باشید.

برای رسیدن به موقعیت بهتر باید از فرصت‌ها استفاده کرد به یاد داشته باشید که انگیزه تنها کافی نیست این راهی است که باید در آن قدم بردارید.