سلامتی موریزش مو، یکی از شایع ترین اختلالات در دنیا است که به جرات می‌توان گفت اکثر مردم دنیا به آن مواجه هستند. عوامل زیادی مانند عوامل ژنتیکی، هورمونی، برخی بیماری ها مانند اختلالات تیروئید، آنمی (کم خونی) و نوع تغذیه در ریزش مو دخیل است. اهمیت رژیم غذایی را در حفظ سلامتی بدن، به خصوص مو، نمی‌توان نادیده گرفت.

معمولاً وقتی برای کاهش وزن رژیم‌های غیر اصولی را به کار می‌برند نتیجه آن بروز این مشکل است. همچنین کسانی که گیاهخوار هستند، به دلیل عدم اطلاع کافی در زمینه مصرف غذاهای گیاهی، دچار کمبود روی، آهن و اسیدهای آمینه ضروری می‌شوند. در ادامه برخی از عناصر مهم و موثر در سلامت مو ذکر شده است:

پروتئین

اساس و پایه نیاز بافت های بدن مانند مو، ناختن و پوست در موادی مانند انواع گوشت (مرغ، ماهی و گوشت قرمز) تخم مرغ، لبنیات و غلات و حبوبات است.

آهن

شایع ترین علت ریزش مو در خانم ها از سنین نوجوانی تا سنین میانسالی، کمبود آهن بدن است، که با مصرف غذاهای حاوی آهن نظیر گوشت قرمز، زرده تخم مرغ، جگر، گوشت ماهی و پرندگان، لوبیا عدس، آناناس و اسفناج این مشکل برطرف می شود. دو عامل مهم در ایجاد فقر آهن عبارت اند از مصرف چای همراه غذا و مصرف نان هایی که خمیر آنها ور نیامده است. به همین دلیل بهتر است چای را یک ساعت پس از مصرف غذا بنوشید و از نان هایی که خمیر ور آمده دارد و بدون جوش شیرین پخت می شود، استفاده کرد.

ویتامینهای گروه B

یکی از راههای درمان ریزش مو، مصرف مواد مغذی حاوی ویتامین B زیاد است که در گروه ویتامین های B و ویتامین B6 و بیوتین اهمیت خاصی دارد. عارضه مشخص کمبود بیوتین، ریزش مو است. منابع غذایی غنی از ویتا مین B6 و بیوتین؛ زرده تخم مرغ، جگر، گوشت مرغ، موز دانه آفتابگردان، ماهی، آلوی خشک، غلات سبوس دار، مخمر و جوانه گندم، سبوس گندم و بادام زمینی است. همچنین مصرف مقداری مخمر همراه یک لیوان آب پرتقال در صبح بسیار سودمند است، زیرا مخمر، منبع مناسبی از ویتامین های گروه B و املاح کمیاب (املاحی که بدن به میزان خیلی کم به آنها نیاز دارد) و اسیدهای آمینه است.

علاوه بر مصرف روغن ماهی و گردو که دارای اسیدهای چرب امگا 3 و تخمه آفتاب گردان که دارای اسیدهای چرب امگا 6 است، مفید است. قرص و دارو هرگز نمی تواند جانشین غذا شود و فقط در مواقع ضروری از مکمل‌های غذایی می‌توان استفاده کرد. بررسی ها نشان می دهد که اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 با سلامت و در ارتباط هستند، زیرا اغلب مردم وقتی منابع این نوع اسیدهای چرب را کمتر مصرف می کنند یا اصلاً مصرف نمی‌کنند، دچار خشکی و شکنندگی مو، خارش و شوره پوست سر و در نهایت ریزش مو می شوند.

منابع اسیدهای چرب امگا3 و امگا 6

اسیدهای چرب امگا 3 در ماهی های آب سرد مانند ماهی سالمونو ساردین، روغن سویا و کانولا، جوانه گندم، روغن گردو، روغن تخم کتان یا پنبه و روغن ماهی یافت می شود.

چه عواملی باعث ریزش مو می‌شود؟

هر شاخه از موی سر انسان دارای یک سیکل رشدی است که به طور ژنتیکی برای آن طراحی شده و این سکیل شامل رشد، پیری و ریزش است. به طور متوسط روزانه 50 تا 100 تار مو می ریزد. البته ریزش مو در افراد مختلف متفاوت است، همچنان که یک مو می ریزد، مو جدید جای آن را می گیرد. مشکل زمانی آغاز می شود که موهای ریزش یافته بیشتر و سریع تر از موهای رویش یافته جدید باشد یا رشد موهای جدید، ضعیف شود.

در این حالت بعد از مدتی ازتعداد کل مو ها کاسته و فرد متوجه کاهش حجم موهایش می شود. این علت اصلی ریزش مو است. عوامل مختلفی می توانند روی این سیکل رشد مو اثر کنند و باعث ریزش موقت یا دائمی شود که یکی از این عوامل تغذیه است.

توصیه های تغذیه ای

مصرف نوشیدنی های کافیئن دار را محدود کنید.

پروتئین سویا به رشد مو کمک می کند. شیر سویا، ماهی تخم مرغ، ماست و پنیر از منابع غنی این ماده هستند. کم خونی باعث ریزش مو می شود. برای احتراز از این مشکل، غذاهای سرشار از آهن بخورید. سبزیهای برگدار تیره رنگ، میوه های خشک شده، آب گیلاس، جگر، تخم مرغ، کشمش، خرما و غلات کامل سرشار از آهن است.

مصرف جو صحرایی باعث تقویت ریشه مو و براقی آن می‌شود

حبوبات از جمله لوبیا و عدس، بخش مهمی از موادی است که برای رشد و سلامت مو لازم است. این مواد، نه تنها سرشار از پروتئین است (که لازمه رشد موهاست)، بلکه دارای آهن، و روی و بیوتین است. کمبود ماده بیوتین باعث شکننده شدن موها می شود.

مصرف حداقل هشت لیوان آب در روز به بهبود رطوبت ساقه مو و حفظ قوام موها کمک می کند. خشکی مخاط پوست سر نقش مهمی در ریزش موها دارد.

پوست شلتوک از جمله منابعی است که هم در پیشگیری از سفیدی مو موثر است و هم در پیشگیری از ریزش مو. از این رو، هفته ای دو تا سه نوبت پوست شلتوک و لیموعمانی دم و میل کنید. صعی کنید برای صبحانه، بیشتر از نان تهیه شده از گندم و جو مصرف کنید.

غلات به دلیل اینکه دارای روی، آهن و ویتامین های گروه B هستند، موهایتان را تقویت کنند. خشکباری مانند گردو، بادام و پسته می تواند روی سلامت موها تاثیر داشته باشد. افرادی که موهای نرم و شکننده دارند، می‌توانند خشکبار بیشتری مصرف کنند. اگر تارهای موهایتان نازک است، می‌توانید برای ضخیم تر شدن و درخشندگی موها، خشکبار استفاده کنید.