کسب کار خانوادگی برای کسانی که فرصت‌ها را بشناسند و از آنها استفاده کنند، می تواند یک سکوی پرش باشد اما همه‌ی ماجرا این نیست. بسیاری از فعالیت های تجاری اگر با علم روز همراه نشوند و با فضای جدید زندگی ما خود را هماهنگ نکنند، محکوم به نابودی هستند. برای همین است که باید نکاتی را برای ادامه دادن یک کسب کار موفق قدیمی در نظر گرفت.

خوب همیشه خوب باقی نمی‌ماند: یادتان باشد دنیای تجارت دنیای لحظه هاست. هیچ چیزی لزوما مثل سابق باقی نمی‌ماند که کسب و کار و تجارت شما بخواهد باقی بماند پس باید هر لحظه آماده تغییرات جدید باشید. در مورد کاری که سالها بر طبق عادت یا به روش گذشتگان انجام داده اید قدری تامل کنید. آیا با روش های به روز نمی‌توان سریعتر و با صرف هزینه ای کمتر به نتیجه رسید؟ آیا وقت آن نرسیده کمه تغییرات ساختاری بوجود بیاید یا افرادی تغییر کنند؟

با پاسخ دادن به این سوال‌هاست که شما می‌توانید دنیای جدید خود را بر همان پایه های سابق بنا کنید. به خاطر داشته باشید ادامه دادن یک کسب و کار خانوادگی الزاما به معنای ادامه دادن همان راه و روشها نیست.

تحصیلات و اطلاعات: اطلاعات شما از محل زندگی و روابط بین اطرافین مهمترین پایه برای ادامه دادن یک کسب و کار است، اما کافی نیست. باید بدانید اگر قرار است راهی را ادامه دهید به اطلاعات و اندیشه های نوین نیاز پیدا خواهید کرد. این اطلاعات و آموزش های جدید را می‌توانید در یک رشته تحصیلی دانشگاهی و یا دوره های کوتاه مدت یا حتی خواندن کتاب و مقالات در اینترنت بدست آورید. پیش از آنکه وارد بازار کار شوید ابتدا همه جنبه های آن را یکبار بازنگری کنید. شاید یک تغییر کوچک امروز بتواند فردای شما را دچار تحولات عظیم کند. برای مثال یک خانواده کشاورز را در نظر بگیرید. خانواده ای که سالها محصولات مختلف تولید کرده است. شاید آین میزان بهره‌وری در زمان پدر خانواده خوب بوده است اما امروز با وجود کارخانه‌ها و انوع محصولات دیگر، این مقدار محصول برای تولید به صرفه نیست. شاید بتوان با استفاده از تکنولوژی های جدید مانند آبیاری قطره ای، ساخت گلخانه و …… مقدار زیادی هزینه ها را پایین آورد تا جایی که تولید محصول برای نیاز امروز هم مقرون به صرفه باشد. اما ساخت و توسعه نیازمند دانش است.

از توسعه نترسید: همان خانواده کشاورز را در نظر بگیرید. اگر سالها این خانواده در زمینه مثلا پرورش درخت سیب یا گیلاس کار کرده‌اند. نسل بعدی این خانوده می‌تواند دست به ساخت یک کارخانه تولید کنسرو بزند. یا مثلا اگر خانواده سال‌ها گل تولید می کرده‌اند، وجود کندو های زنبور می تواند محصولات جانبی بسیاری را تولید کند.

پس به خاطر داشته باشید برای موفقیت در مسیری که دیگران در آن قدم های بسیاری برداشته اند کافیست کمی شجاعت و خلاقیت داشته باشید.از تکراری بودن نترسید در این مسیر دستهای بسیاری به شما کمک خواهند کرد دستهایی مهربان و امن از عزیز ترین نزدیکانتان.