بشقاب پرنده“پرونده‌های اکس” از زندگی واقعی، سیاست نابودسازی اسناد مربوط به تحقیقات در مورد اشیای ناشناس پرنده را با چالش روبرو می کند، زیرا این اسناد در حجم بالایی به صورت الکترونیکی بایگانی می شوند.

دایره ی تحقیقات فدرال (FBI) صدها مورد از مشاهده اشیای ناشناس پرنده را در دهه های 40 و 50 مورد بررسی قرار داد، اما این آژانس به علت اینکه مستندات این بررسی‌ها فضای خیلی زیادی را اشغال می کردند سیاست از بین بردن آنها را پیش گرفت.

حال گزارشات مربوط به این مشاهدات از طریق اتاق مطالعه الکترونیکی FBI مرمت شده و در گاوصندوق منتشر شد. این سایت که در گذشته به عنوان وب سایت سوابق/آزادی اطلاعات و امور خصوصی FBI شناخته می شود، دربرگیرنده بیش از 2000 سند FBI است که از روی فایلهای کاغذی اصلی اسکن شده اند. بسیاری از این مدارک برای نخستین بار است که در دسترس عموم قرار می‌گیرند.

بخشی از این گاوصندوق برای اسناد مربوط به مشاهدات اشیای ناشناس پرنده در نظر گرفته شده است. به گزارش گاردین، در میان این فایل‌ها یادداشتی در سال 1949خطاب به رییس FBI وجود دارد که مشروح آن سیاست شعبه  دایره ی تحقیقات در سن آنتونیو مبنی بر از بین بردن فایل‌های مربوط به تحقیقات اشیای ناشناس پرنده است زیرا این فایلها «چیزی به سود FBI» را در بر نداشتند و تعداد آنها برای ذخیره سازی بسیار زیاد بودند. یکی از یادداشتهای بدون امضا می نویسد، «قابل ذکر است بایگانی این فایل‌ها منجر به تجمع سریع فایلهای خیلی حجیم خواهد شد.»

یادداشتی از سال 1950 جزئیات بررسی سه «بشقاب پرنده» را شرح می دهد که شاهد ماجرا ادعا می کند این بشقاب پرنده ها در نیو مکزیکو سقوط کردند. در یادداشت 1950، مأمور ویژه گای هوتل گزارش یک بازرس نیروی هوایی را تکرار می کند که سه بشقاب پرنده سقوط کردند و همراه آنها اجساد نه تن از اعضای خدمه بیگانه یافت شدند. به نوشته ی این یادداشت، هر سفینه را «سه جسد به شکل انسان که قد آنها فقط یک متر و پوشش آنها از پارچه ی فلزی با بافتی خوب بود، اشغال کرده بودند. هر جسد به شیوه ای شبیه لباسهای یکسره مشکی که ورزشکاران اسکی سرعت و خلبانان آزمایشی می پوشند، باند پیچی شده بودند.

در اینجا بررسی‌ها به پایان رسید و یادداشت با  عبارت «ارزیابی بیشتری انجام نشد» خاتمه پیدا کرد. نام اطلاع دهنده در فایل ذکر شده است.

اما این یادداشت تمام داستان را نمی گوید. بنا به گزارشات خبرگزاری اینترنشنال بیزنس تایمز، «یادداشت هوتل»، که هرگز طبقه بندی نشد، خبر فریب آمیزی را تکرار می کند که ابتدا در روزنامه ای در کانزاس سیتی مطرح شد و بعدها دو نفر که مسئول این خبر بودند به جرم فریبکاری محکوم شدند.

در این میان سخن از رُزول به میان می آید، مدرک دیگری که ثابت می کند ماجرای سقوط 1947 در حقیقت یک بالن بود، اگر چه منشأ دقیق آن نامعلوم باقی می ماند. اخبار ای بی سی گزارشی از یادداشت 1947 (که کلمه ی «رُزول» به شکل دستی بر بالای صفحه نوشته شده است و جزئیات کشف یک «بشقاب پرنده» را در نزدیکی شهر نیومکزیکو بیان می کند) ارائه می دهد. «این بشقاب پرنده دارای شکل شش ضلعی و بوسیله ی کابلی معلق از یک بالن است. شیئ پیدا شده شبیه بالن مخصوص ارتفاعات بالا همراه با منعکس کننده ی رادار می باشد.»

نسخه ی جدید این گاوصندوق برای جستجو و مشاهده ی آنلاین مدارک روی شبکه کاملاً ارتقا یافته است. این سیستم حاوی مدارک مربوط به آل کاپون گانگستر، مریلین مونرو هنرپیشه، نوتوریس بی آی جی خواننده ی رپ و هواپیما ربایان حادثه 11 سپتامبر نیز است. FBI می گوید هر ماه مدارک بیشتری به این اتاق مطالعه اضافه خواهد شد.

گاوصندوق اف بی آی برای کاربران برخی کشورها (مانند ایران) در دسترس نمی باشد.