گوگل تنها یک ابزار جستجو در اینترنت نیست! توانایی‌های متعدد دیگری دارد که می‌توان به کمک آنها احتیاجاتمان را رفع و رجوع نماییم. بیایید برخی از امکانات جستجوی گوکل را با هم بررسی کنیم.

ویژگی های گوگل

ساعت دقیق جهانی

اگر ساعت مچی‌تان به خواب زمستانی رفته، موبایل عزیزتان شارژ ندارد و کسی هم نیست که ساعت را بداند، هیچ غصه نخورید، گوگل در کنار شماست. یا اینکه تصور کنید، دوستی در آن سوی آبها دارید و می‌خواهید به او زنگ بزنید، قاعدتاً مایل نیستید صبح خیلی زود یا عصرها که او مشغول چرت روزانه‌ است، مزاحمش شوید! پس از گوگل کمک بگیرید؛ کافی است نام شهر دلخواه را وارد کرده و زمان دقیق را بگیرید، مثلاً: “time Tehran”.

پیش‌بینی وضع آب و هوا

آخر هفته قصد دارید دست اهل و عیال را بگیرید و بعد از مدتها، دلی بزنید به دشت و کوه و صحرا. بهتر است پیش از پناه بردن به دامان طبیعت، پیش بینی وضع آب و هوا را هم مد نظر داشته باشید. اگر احیاناً قصد دارید به شهر زیبای بابل سفر کنید، بنویسید: ” wethear Babol” تا گوگل دمای فعلی به همراه پیش بینی وضع هوا در چند روز آینده را به شما ارائه کند.

نقشه

می‌توانید برای مشاهده نقشه شهرها و مناطق گوناگون جهان است از گوگل کمک بگیرید. کافی است نام منطقه یا شهر را وارد کرده تا نقشه آن برای شما به نمایش درآید. عبارت “Mashhad map” را برای نقشه شهر مقدس مشهد امتحان کنید.

ماشین حساب

از گوگل می‌توانید به عنوان یک ماشین حساب هم کمک بگیرید. کافی است محاسبه یا معادله مورد نظر را وارد کرده و دکمه جستجو را بفشارید. جالب اینکه x و * هر دو به معنای ضرب و علامت ÷ و / نیز به معنای تقسیم است. روی گوکل برای محاسبه‌های پیچیده نیز می‌توانید حساب کنید: “(sqrt 10)^3”

تبدیل واحدها

کتاب آشپزی را دست گرفته‌اید، می‌خواهید تا پیش از آمدن همسر عزیزتان غذای مورد علاقه‌اش را بپزید. خدای من! تمام اعداد و ارقام به فارنهایت است! حتی در بعضی دیگر از اندازه‌گیری‌ها نیز برای شما ناآشنا هستند. ترس به دل راه ندهید، مرتب “من می‌توانم” را با خود تکرار کنید. نیم نگاهی به گوگل بیاندازید و اندازه‌گیری‌ها را تبدیل کنید، قدری سلیقه به خرج دهید، و حوصله کنید تا غذا آماده شود. لزومی ندارد به همسرتان رمز کار را لو دهید، مردها هم می‌توانند آشپزهای خوبی باشند!

بعضی از مثالهای پر کاربرد عبارتند از: “cm in inches 15.5” برای اندازه گیری طول یا “F in C 130” برای دما و “pounds in kg 90” برای وزن.

تبدیل ارزهای رایج

وضع مالی‌تان سکه شده و قصد دارید برای واردات شیر مرغ تا جان آدمیزاد به کشور برادران چشم‌بادامی سفر کنید. مطمئناً پیش از انجام هر تجارتی، یک محاسبه سرانگشتی می‌تواند، کمک‌حالتان در تصمیم‌گیری و خرید باشد. با گوگل قادرید تا ارزهای معتبر جهانی را به یکدیگر تبدیل کنید. برای مثال برای تبدیل یوآن چین به دلار امریکا از عبارت “Yuan in USD 150” استفاده کنید.

گمشده در ترجمه!

گوکل یک فرهنگ لغت قدرتمند و سریع است که معانی لغات، اصطلاحات فنی و تخصصی، اختصارات، عبارات و اصطلاحات عامیانه را دارد. برای استفاده از این امکان از کلمه کلیدی “define:” استفاده کنید. مطمئناً تعاریف جالبی را برای لپ‌تاپ یا موس پیدا خواهید کرد!

دکتر گوگل در خدمت شماست

اگر مایلید تا اطلاعات بیشتری پیرامون بیماری‌های گوناگون بدست آورید، اول از همه از گوگل بپرسید! می‌توانید با جستجوی نام بیماری اطلاعات جالبی را پیرامون دلایل، نشانه‌های تشخیصی، آزمون‌ها، راه‌کارهای درمانی، پیشگیری و سایر مطالب مرتبط بیابید. حتی می‌توانید نام دارو، واکسن‌، و سموم گوناگون را نیز بکاوید و اطلاعات جامعی در آن رابطه به دست آورید.

زلزله سنج اینترنتی

از دیگر امکانات جستجوی گوگل که بیشتر برای امور علمی و خبری کاربرد دارد می‌توان به ثبت زمین‌لرزه‌ها در مقیاس جهانی نام برد. قادرید تا مکان، قدرت امواج درونی زمین در مقیاس ریشتر و نقشه جغرافیایی محل زلزله را به کمک گوگل بدست آورید. کافی است تا عبارت “earthquake” را در کادر جستجو وارد نمایید و آخرین زمین‌لرزه‌های جهان برای شما فهرست شوند.