امروزه تقریبا همه می‌خواهند چند سانتی‌متر از دور کمر خود کم کنند و لاغرتر شوند. حتی بسیاری از مردم می‌خواهند وزن خود را سریعتر کم کنند. معمولا رژیم های غذایی به صورت سریع و دائمی نمی‌توانند از عهده این تمایلات برآیند. با این حال افراد به هر راه و روشی فکر می‌کنند جز کنار گذاشتن عادت‌های بدی که باعث چاقی و چاق ماندن آنها می‌شود. در این پست به 5 عادتی که باعث چاق شدن شما شده است اشاره می‌شود. سعی کنید عادت‌های خوب و لاغر کننده را جایگزین این عادت‌ها کنید!

ورزش نکردن

افرادی که عادت به ورزش کردن ندارند و معمولا تحرک زیادی هم در زندگی روزمره خود ندارند مستعد چاقی هستند. سعی کنید هر روز ورزش کنید. در ایران آتا نیز راهنمایی هایی برای ورزش و تغذیه وجود دارد. در سایت جستوجو کنید!

مصرف قند زیاد

یک رابطه قوی بین مصرف قند، مقاومت به انسولین، و افزایش چربی شکم وجود دارد. یک نوشابه 300 میلی ممکن است تنها 140 کالری داشته باشد اما حدود 8 قاشق چای خوری شکر دارد. کاهش در مصرف نوشابه و غذاهای فراوری شده می‌تواند مانع از چاقی شما شود. نوشیدن مقدار زیادی آب و خوردن مواد غذایی که به صورت طبیعی شیرین هستند مانند میوه نیز توصیه می‌شود.

خوردن بیش از حد دسر

اکثر دسرها حاوی مقادیر بالایی از قند و چربی هستند که به راحتی می‌توانند وزن شما را بالا ببرند. برنامه غذایی خود را با کربوهیدرات سالم، پروتئین ها، و سبزیجات پر کنید تا دیگر تمایلی به خوردن دسر نداشته باشید. با این حال شما می‌توانید بعد از غذا از بسیاری از گزینه های سالم مانند ماست، میوه و ژله کم چرب را انتخاب کنید.

لاغری

با استرس غذا خوردن

وقتی که استرس دارید و غذا می‌خورید در واقع به افزایش چربی بدن خود کمک می‌کنید. ما اغلب زمانی که استرس داریم بیش از حد معمول غذا می‌خوریم. همچنین داشتن استرس باعث ذخیره کالری در بدن نیز می‌شود. این امر به ویژه برای زنان صادق است.

دیر غذا خوردن

وقتی زمان خواب می‌رسد (متابولیسم) بدن ما به طور کلی تمایل به کم کردن سرعت تمام سیستم های بیولوژیکی دارد. هنگامی که شما در اواخر شب غذا می‌خورید دستگاه گوارش شما نمی‌تواند به صورت کارآمد تمامی مواد غذایی را پردازش کند. به طور کلی توصیه می شود حداقل دو ساعت قبل از رفتن به رختخواب نخورید. قبل از رفتن به رختخواب شما نباید احساس گرسنگی کنید و همینطور نباید زیاد غذا خورده باشید.

نداشتن خواب کافی

نداشتن خواب به اندازه کافی می‌تواند مشکلات بسیاری برای روز بعد ایجاد کند. خوابیدن به اندازه یکی از نکات از دست دادن وزن است که بسیاری از مردم از آن آگاه نیستند. وقتی به اندازه کافی نخوابیم بدن ما هورمون شناخته شده ای به عنوان کورتیزول را افزایش می‌دهد. سطح کورتیزول بالا می تواند اشتها را زیاد کند که باعث پرخوری می‌شود. این فرایند شبیه به زمانی که ما به دلیل استرس زیاد می‌خوریم.

پروتئین کافی نخوردن

برنامه های رژیم غذایی بایستی مملو از موادی با پروتئین زیاد و بدون چربی باشد. پروتئین کمک می کند تا سطح قند خون متعادل نگه داشته شود. پروتئین همچنین باعث می‌شود تا دیگر در طول روز تمایل به خوردن تنقلات نداشته باشید. خوردن دو تخم مرغ آب پز برای صبحانه توصیه می‌شود، تا دیگر تا مدتی احساس گرسنگی نکنید. بسیاری از کارشناسان تغذیه توافق دارند که با اضافه کردن پروتئین به رژیم غذایی شانس از دست دادن چربی بالا می‌رود. پس سعی کنید در هر وعده خود پروتئین و به خصوص لبنیات را از یاد نبرید.

امیدواریم توصیه های مطرح شده بتواند به شما کمک کند تا به شکمی ایده آل و لاغر دست پیدا کنید.