سفره سال نو

بسیاری از خانواده ها این سال‌ها دیگر به خودشان زحمت خرید ملزومات عید را نمی‌دهند. یک بار وسایل پلاستکی سفره هفت سین را می‌خرند و هر سال از همان استفاده می‌کنند. شاید به نظر برسد که با این روش در وقت و هزینه صرفه جویی می‌شود اما پهن کردن سفره هفت سین در کنار همه زیبایی‌هایش مزایایی هم دارد که سعی می‌کنیم به آنها اشاره کنیم.

بوهای طبیعی: حتما متوجه شده‌اید که همه ما بوی خاصی را به عنوان بوی عید می‌شناسیم؟ بوی اسپند و سیب و سیر و سرکه و سنبل و سنجد و سبزی و… همه بر روی سفره هفت سین در هم ادغام می‌شود. بوها خاصیت خاطره سازی دارند. زمانی که این بوها همزمان به شامه ما می‌رسند، بوی ترکیب شده آنها خاطره‌ای عمیق بر روح ما می‌گذارد. شاید به همین خاطر است که ما بیشتر درگیر خاطرات دوران کودکی هستیم. چون خاطره‌های ما عطر و بوی خاصی دارند. سیب پلاستیکی هرگز بوی یک سیب واقعی را نمی‌دهد و گلهای پلاستیکی فضای ذهنی ما را آرام نمی‌کند.

معنای زندگی: هر کدام از نشانه‌های سفره هفت سین نشانه ای از زندگی ما هستند. سیب پاکی و پاک دامنی است. سبزه طراوت و شکوفایی زندگی است. سنجد و سماق و تخم مرغ نشانه‌های برکت و رشد و باروری هستند. ما اینها را بر سفره می‌گذاریم تا از خدای متعال بخواهیم در سال آینده این موهبات طبیعی را به ما عطا کند. احترامی که ما برای این درخواست داریم در فرهنگ ما ریشه دارد.

مفاهیم معنوی: درست چیدن سفره یک هنر است. نعمت‌های طبیعی مثل سنجد، سیب، سرکه، سمنو و… باید در اطراف تنگ ماهی یا نارنج در آب و در مرکز سفره قرار بگیرند. تنگ ماهی یا نارنج در کاسه آب نماد چرخش طبیعت و نعمتهای طبیعی؛ نماد چرخه طبیعت است. آیینه و قرآن در روبه روی هم و به سمت قبله باید قرار گیرد. سفره را معمولا رو به قبله می‌اندازند. شمع‌ها در دو طرف آیینه تا روشنی هایشان چند برابر شود و روشنی را به خانه بیاورند و بقیه شیرینی‌ها و میوه‌ها در اطراف این‌ها قرار می‌گیرند. یادتان باشد هر چیز در سفره عید دلیل دارد.

لذت عید: اصلا همه این‌ها به کنار، کودکی خودتان را به خاطر بیاورید. ذوقی که برای رنگ کردن و خط خطی کردن تخم مرغ‌ها داشتید، برای ناخنک زدن به سمنو، برای بازی با ماهی بازیگوش تنگ. این لذت‌ها کودکی‌های ما را ساخته اند. حیف است فرصت این تجربه‌های خوب را از بچه هایمان بگیریم.

کمی زحمت بکشید، یک سفره واقعی برای عید تهیه کنید. وسایل را خیلی ساده بچینید و از بچه ها هم بخواهید به شما کمک کنند. مطمئن باشید این عید یکی از خاطره انگیزترین عیدهای خانه شما خواهد بود. بعد از سال نو هم سریع سفره عید را جمع نکنید. شیرینی‌ها و میوه‌ها با چند ساعت بیرون از یخچال ماندن خراب نمی‌شوند. بگذارید بچه ها چند ساعتی در کنار سفره بنشینند و به آب و آیینه و زندگی که در سفره جریان دارد، نگاه کنند.

این سفره قرار است به ما درس زندگی بدهد. پس بهتر است بگذاریم زندگی در روحمان جریان داشته باشد.