Take a fresh look at your lifestyle.

10 گام برای آنکه یک درخت بکاریم!

کاشت درخت

شاید بگویید این دیگر چه پستی است! مگر درخت کاشتن هم کاری دارد؟ یه گودال می‌کنیم و درخت را آنجا می‌کاریم.
خوب شاید حق با شما باشد. ولی توصیه می‌کنم 10 گام برای کاشت درخت را در ادامه دنبال کنید:

1. در زمان مناسبی از سال برای کاشت درخت اقدام کنید. کاشت بوته در اواخر بهار یا تابستان به دلیل گرما ممکن است باعث از بین رفتن آن شود. بهترین زمان برای کاشت یک درخت اواخر زمستان یا اوایل بهار است. روز درختکاری (15 اسفند) زمان مناسبی بقرای شروع کاشت درختان است.

2. مکان مناسبی برای کاشت درخت انتخاب کنید. در جاهایی مانند کنار تیرهای برق یا حریم کابل‌های تلفن و لوله‌کشی‌های گاز مکان مناسبی برای کاشت درخت نیست.

3. گونه های بومی منطقه خود را بکارید. اگر گیاهی از گونه های غیربومی را برای کاشت در نظر بگیرید، امکان رشد نکردن و خشک شدن آن بیشتر است. مثلا کاشت نخل خرما در منطقه آذربایجان چندان ایده خوبی نیست!

4. گودالی آماده کنید. بیل مناسبی انتخاب کنید و گودالی 2-3 برابر عرض و طول ریشه حفر کنید. گودال بزرگتر به شما این امکان را می‌دهد که به راحتی ریشه را درون آن قرار دهید و همچنین شروع رشد ریشه نیز راحت‌تر می‌شود.

5. درخت را بکارید. ریشه آن را به آرامی در گودالی که آماده کرده اید قرار دهید. در صورتی که نهالی که خریده اید درون گلدان یا ظروف پلاستیکی است، ریشه را از آن خارج کنید. مطمئن شوید که سوراخ بیش از حد عمیق یا کم عمق نباشد. در صورت پیوندی بودن نهال بایستی سطح پیوندی آن خارج از خاک قرار گیرد.

6. گودال را با استفاده از کمپوست و یا کود کمپوست پر کنید. البته اگر خاکی که از گودال برداشته باشید خود خاک غنی باشد نیازی به استفاده از کمپوست یا کود نیست. از کودهای تجاری و شیمیایی استفاده نکنید. می‌توانید از گیاخاک یا شاخ و برگ‌های خشک شده و تفاله میوه ها نیز برای تقویت درخت استفاده کنید.

7. درخت تازه کاشته شده را آبیاری کنید. مقدار آب مورد نیاز را خودتان می‌توانید با استفاده از اندازه درخت تشخیص دهید. برای درخت کاشته شده حداقل 5 لیتر آب بدهید.

8. برای محافظت از ریشهٔ درخت کاشته شده از آسیب‌هایی چون باران و تبخیر زیاد از مالچ یا خاکپوش استفاده کنید. لایه ای خاک‌اره، کاه و یا کاغذ باطله می‌تواند مفید باشد.

9. پس از یکی دو ساعت از کاشت درخت دوباره آن را آبیاری کنید. تا چندین ماه درخت تازه کاشته شده نیاز به مراقبت زیاد دارد و آن را مرتب و با توجه به آب و هوای منطقه و نیاز گونه درخت آبیاری کنید.

10. حال می‌توانید همراه با خانواده و دوستان، با گذشت زمان، شاهد رشد درختی باشید که کاشته اید. از سایه و زیبایی‌های آن لذت ببرید و به فکر اضافه کردن درخت دیگری به جهان باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  خیلی عالی بود…ممنون

 2. ناشناس می گوید

  خیلی خوب بود تشکر از گذاشتن مطلب .

 3. H می گوید

  عالی بود. ممنون

 4. نیما می گوید

  خیلی ممنون، مطلب بسیار ارزشمندی بود

 5. علی می گوید

  واقعا مطالب با ارزش و استفاده کردنی بود و

 6. حسین می گوید

  خیلی خوب بود من استفاده کردم

 7. طاهر می گوید

  عالی بو د سپاس

 8. اشرف می گوید

  قطع درخت توت که باعث کثیفی اذیت همساییها بوده از کمر بریدیم گناه کردیم

 9. سمیرا می گوید

  سلام
  من جند تا نهال اقاقیا و بادام تلخ و زبان گنجشک و بید مجنون دارم. که داخل کیسه پلاستیکی هستند. اما فعلا امکان کاشتش رو ندارم. میخاستم ببینم حداکثر تا جند روز ایراد نداره کاشته نشه و داخل همون کیسه ها تو حیاط بمونه؟
  پیشاپیش ممنونم از شما

  1. علیرضا می گوید

   درخت توت با چند سال هرس قوی دیگر میوه نمیدهد و باروری آن از بین میرود
   توی کیسه پلاستیک مقداری خاک بریزید که ریشه هوا نخرد بیش از یک ماه میشود نگهداری کرد

 10. ناشناس می گوید

  عالی بود و کاربردی

 11. سهیل می گوید

  سلام جالب بود ممنون

 12. حسن می گوید

  عالی بود ممنون

 13. ناشناس می گوید

  باسلام و عرض تشکر آیا کاشت درختهای میوه در اوایل فروردین که هوا رو به گرمی می رود نیز مناسب است (درمنطقه‏ ای مانند آبسرد دماوند)؟

 14. ناشناس می گوید

  سلام دوست عزیز مطلب خوبی بود ولی من شنیدم اول باید آب تو گودال بریزیم بعد نهال راگذاشته و آخر سر خاک و کود می ریزیم.

 15. پدرام می گوید

  سپاسگذارم

 16. دایی محمد می گوید

  خیلی عالی ومفید بود.
  چون خیلی هااصلا به این نکات توجه نمیکردن

 17. ابوالفضل می گوید

  سپاس

 18. خبات می گوید

  خیلی عالی بود دستت درد نکنه

 19. الناز می گوید

  ممنون مطلب با ارزش و مهمی بود با سپاس فراوان