امتحانات دانشگاههمیشه امتحانات استرس‌زا هستند، اما اگر شما زودتر و به طور مداوم برای امتحانات آماده شوید، به راحتی می‌توانید در سالن امتحانات حاضر شده و به خوبی به سوالات پاسخ دهید. در اینجا چند راهنمایی برای کمک به دانشجویان جهت آماده شدن برای امتحان را قرار داده ایم:

اطلاعاتی در مورد امتحان بدست آورید. تقریبا یک یا دو هفته قبل از امتحان مطمئن شوید که در مورد جزئیات امتحان، مانند اینکه کی و کجا برگزار می‌شود اطلاعاتی دارید. همچنین در مورد ساختار سوالات و نوع آنها (پاسخ کوتاه، چند گزینه ای یا تشریحی بودن سوالات) اطلاعاتی بدست آورید. در نهایت مطمئن شوید که می‌دانید امتحان شما در چه موردی خواهد بود! بعضی مواقع پیش می‌آید که اساتید در مورد موضوعات مورد مطالعه تجدید نظر می‌کنند. پس بهتر است هرازگاهی اطلاعات خودتان را در مورد امتحان بروزرسانی کنید.

برنامه ریزی مناسبی برای طول ترم داشته باشید. ممکن است فکر کنید که همه چیز را می‌توانید در آخرین لحظات یاد بگیرید و در امتحان نیز نمره خوبی بگیرید. خوب شاید این روش در دوران دبیرستان یا سطوح قبلی جواب بدهد، اما تحصیلات دانشگاهی بسیار سخت‌تر است. شما باید مطالعات خود را از همان ابتدای ترم با برنامه ریزی مناسب شروع کنید و به بررسی مطالب و یافتن پاسخ سوالات‌تان و انجام تمرینات بپردازید. البته تعداد ساعاتی که مطالعه می‌کنید مهم نیست، به نظر من 2 ساعت مطالعه خوب در روز بهتر از 24 ساعت مطالعه پیوسته است.

حجم محتوای درسی را تقسیم کنید. به طور کلی همیشه تقسیم کارهای بزرگ به کوچکتر خوب است. به این ترتیب شما می‌توانید محتوای درس را به بخشهای کوچک‌تر تقسیم کنید و دیگر آن درس دلهره آور نخواهد بود. سعی کنید برای هر روز اهدافی مانند مطالعه کامل بخشی از درس را تعیین کنید. یک بخش می‌تواند یک فصل و یا کل یک موضوع باشد، این را شما تصمیم می‌گیرید.

بررسی کنید و بررسی کنید و بررسی کنید. اگر شما واقعا می‌خواهید همه چیز را به خاطر داشته باشید، بایستی آن را با دقت بررسی کنید. هنگامی که در پایان یک بخش مطمئن شدید که تمام آن را یاد گرفتید، آن را رها کرده و و پس از  ساعتی یا بیشتر دوباره موضوع را بررسی کنید. این تا حد زیادی بهترین روش برای آن است که بدانید که واقعا همه چیز را به یاد سپرده اید.

کارت کلمه. گاهی اوقات اینکه بتوانید در طول ترم، تعاریف کلمات خاصی را به صورت کامل به یاد آورید مهم است. بهترین راه برای بازبینی این کلمات ایجاد و استفاده از کارت‌های کلمه است که به سرعت آن‌ کلمات را به شما یادآوری کنند.

سوالات را پیش‌بینی کنید. همیشه مهم است که سوالاتی از کتاب درسی‌تان از خودتان بپرسید. هنگام مطالعه سعی کنید برخی از سوالاتی که به نظرتان قابل طرح در امتحان هستند را در صفحه ای بنویسید. در پایان مطالعه سعی کنید به سوالاتی که نوشته اید پاسخ دهید.

هر موضوع، یک صفحه. سعی کنید برای هر موضوع در یک صفحه خلاصه ای یادداشت کنید. این خلاصه ها می‌توانند برای آخرین بازبینی قبل از امتحان نهایی کمک خوبی باشند و به شما کمک می‌کند تا قبل از امتحان، ایده های کلیدی هر موضوع را در ذهن خود تازه کنید.

خود را بیازمایید. به یاد داشته باشید بازنگری و شناخت محتوا تنها نیمی از نبرد است. شما باید قادر به پاسخگویی به سوالاتی باشید که از شما پرسیده می‌شود و نشان دهید که به موضوع مسلط هستید. خودتان را آزمایش کنید و همچنین چیزهایی که ممکن است فراموش کرده باشید را به خودتان یادآوری کنید.

جلسه امتحان را تا آخرین لحظه ترک نکنید! اگر شما بخواهید، شما در امتحان موفق خواهید بود، پس نگران نباشید!