بلندترین ساختمان جهانقرار است که ساخت بلندترین ساختمان جهان، اوایل سال آتی میلادی در شهر چانگشا در کشور چین آغاز شود. اخبار و شنیده ها از حاشیه این رویداد آنچنان پر رنگ و جالب توجه است که حتی از ارتفاع بلند بالای آن نیز حیرت انگیزتر می نماید! مهندسان چینی آنچنان به توانایی های خویش باور پیدا کرده اند که مدعی اند این برج 220 طبقه با ارتفاع 840 متری را تنها در طول سه ماه ساخته و آن را تا ماه مارس آینده (اسفند 91) به پایان برسانند.

برج اسکای سیتی (Sky City) چینی ها که قرار است بلندترین سازه ی دست بشر شود، می‌کوشد تا این عنوان را از برج خلیفه – واقع در شهر دوبی در امارات متحده عربی – با ارتفاع 828 متری است تحویل بگیرد. آنچه که برای همگان جالب توجه است به کارگیری مصالح و کارگران بی شمار برای ساخت فضای 3.4 میلیون متر مربعی این برج نیست، بلکه ادعای شرکت سازنده در ساخت این بنا آن هم تنها در عرض 90 روز بسیار تامل برانگیز است.

شرکت Broad Group که مسئولیت خط مونتاژ قطعات اصلی این برج و توسعه و ساخت آن را بر عهده دارد می‌کوشد برای نیل به این سرعت جنون آمیز در ساخت و ساز، بیش از 90 درصد اجزای بنا را از بلوک های از پیش آماده استفاده کند که شباهت زیادی به بلوک های بازی خانه سازی (لگو / Lego) بزرگ و واقعی دارد.

بدین ترتیب زمانیکه کارگران از ژانویه آینده سر پروژه ساختمانی حاضر شوند می‌بایست در هر روز پنج طبقه از این سازه ی عظیم را بسازند، که حقیقتاً پروژه ای جهادی به حساب می آید. با این حال، روند آماده سازی محل و کارگذاری فونداسیون آن از اواخر ماه جاری میلادی آغاز می‌شود تا این شرکت بتواند در بازه 90 روزه ی مورد ادعایش به این رویا رنگ واقعیت بزند.

در ساخت برج اسکای سیتی، از بیش از 220462 تن فولاد استفاده خواهد شد و رقم پیش بینی شده هزینه های این پروژه بالغ بر 1500 دلار در هر متر مربع خواهد بود. جالب اینکه هزینه ی ساخت برج خلیفه 15000 دلار به ازای هر متر مربع بوده است؛ که از این لحاظ هزینه هر متر مربع از اسکای سیتی چینی های چشم بادامی یک دهم برج خلیفه اعراب حوزه خلیج فارس خواهد بود.

سازه اسکای سیتی به نحوی طراحی شده که یارای مقاومت در برابر زلزله هایی تا قدرت 9 ریشتر (مقیاس ارزیابی امواج درونی زمین) را داشته باشد. از سویی دیگر اسکای سیتی قرار است 31400 نفر را در واحدهای عادی تا لوکس خود اسکان دهد. در این برج چندین سیستم آموزشی، دفاتر اداری – کاری، فروشگاه های متعدد، رستوران و بیمارستان نیز پیش بینی شده است.

جالب است بدانید اوایل سال جاری میلادی، شرکت Broad Group به کمک همین شیوه ساخت و ساز و به کارگیری بلوک‌های از پیش آماده شده موفق گردید تا ساختمان 30 طبقه ای را تنها در عرض 15 روز بنا کند. بدین ترتیب چینی ها نه تنها در حوزه های گوناگون تجارت برتری عددی خویش را به جهانیان به اثبات رسانیده اند که حتی در ساخت و سازهای خود نیز ابتکار عمل را به دست گرفته اند.

منبع