امروز در ایران‌آتا با شما هستیم با یک آزمایش علمی سریع و آسان برای اینکه بدانیم آیا بدون بزاق (آب دهان) می توان مواد غذایی را طعم کرد؟

مواد لازم:

مواد غذایی خشک مانند کلوچه، بیسکویت یا چوب شور
حوله کاغذی
آب

این آزمایش را انجام دهید:

  1. زبان تان را خشک کنید! برای این‌کار حوله کاغذی انتخاب خوبی است، اما اگر خواستید می‌توانید از پیراهن تان و یا دست یا هر چیز دیگری هم استفاده کنید، هرجور راحتید!
  2. یکی از مواد غذایی خشک را در در دهان خود بگذارید. اگر می‌خواهید بهترین نتیجه را بگیرید از مواد غذایی خشک متعدد استفاده کنید و نیز چشمان تان را ببندید. دلیل بستن چشم ها این است که طعم برخی از مواد در حافظه شما وجود دارند و با دیدن آن مغز می‌تواند طعم را برای شما تداعی کند.
    خواهید دید که مزه ها را نمی‌توانید تشخیص بدهید!
  3. حال جرعه ای آب بخورید و دوباره مرحله 2 را انجام دهید.
    بلی اینبار حس چشایی شما بهتر کار میکند. آب جادو کرده است!

چه چیزی رخ می‌دهد؟

گیرنده های شیمیایی زبان شما برای دریافت طعم نیاز به یک محیط مایع جهت اتصال به مولکول های مقصد دارند. اگر این مایع را نداشته باشید، طعمی را دریافت نمی‌کنید. در حال حاضر، از نظر فنی شما می توانید آب را برای این منظور به جای بزاق استفاده کنید. با این حال، بزاق دهان حاوی آمیلاز (آنزیمی که برروی قندها و کربوهیدرات های دیگر عمل می کند) است به طوری که بدون بزاق غذاهای شیرین و نشاسته ای ممکن است طعم متفاوتی از آنچه انتظارش را دارید داشته باشند.

شما گیرنده های جداگانه ای برای طعم های مختلف، از جمله شیرین، شور، ترش و تلخ دارید. گیرنده ها در همه جای زبان هستند، هر چند گیرنده برخی از طعم ها در بعضی نقاط بیشتر هستند. گیرنده و شناساگر شیرین در نزدیکی نوک زبان است، گیرنده های چشایی شوری کمی بالاتر، و نیز گیرنده های ترش مزه در امتداد دو طرف از زبان و گیرنده مزه تلخ در نزدیکی پشت زبان است.

اگر دوست داشته باشید میتوانید آزمایشی نیز برای تشخیص تراکم گیرنده های مختلف روی زبان تان ترتیب بدهید!