در ده سال آینده تغییرات بزرگی در جریان توسعه تکنولوژی رخ می‌دهد که از پیش بینی کلی درباره آنها عاجزیم. اما اینجا به معرفی 6 چشم‌انداز واقعاً جذاب که می‌دانیم تا چند سال آینده در حال ورود به بازار هستند می‌پردازیم.

1.      ماشین‌های بدون راننده

من قبلاً درباره آینده‌ی ماشین‌های بدون راننده نوشته‌ام. این مورد یکی از مواردی است  که من برای ده سال آینده به آن توجه ویژه‌ای دارم. و این طور که به گوش می‌رسد گوگل ماه‌ها است که به صورت موفقیت آمیز در حال تست این ماشین تولید شده است و بیش از 140000 مایل را حتی بدون یک تصادف پشت سر گذاشته است.

2.      آسانسور آسمان

یک شرکت استرالیایی متخصص در علوم هوانوردی در حال توسعه یک بالن هلیومی دیسک مانند است. با عرض 150 متر و با ظرفیت حمل 150 تن، در بین سایر موارد این آسانسور آسمان قادر خواهد بود تا به حمل ساختمانهایی چند طبقه اقدام ورزد و نسل جدیدی از زندگی تجملی را به همراه آورد.

3.      تلوزیون‌های تاشو

سونی در حال توسعه صفحات نمایشی است که قادر به جمع کردن و لوله کردن آن هستید. ویدئویی هم درباره این نسل از نمایشگرها در دسترس قرار گرفته است و نام آن را OLED اختصار (Organic Light Emitting Diode display) قرار داده‌اند. این واقعاً یک جادو است و چه کارها که ژاپنی‌ها قادر به انجامش نیستند؟! شما ممکنه تلوزیون 32 اینچی خود را لوله کنید و داخل کیفتان قرار بدید. به خانه یکی از دوستانتان بروید و تلویزیون را آنجا دوباره باز کنید و یا در هواپیما و یا یک چادر پیکنیک به تماشای فیلم‌های مورد علاقه خود بپردازید.

4.      تجارت توریسم فضایی

برای این که جهان را بیرون از زمین مشاهده کنیم. فکر می‌کنم باید یک دورنمای کاملاً جدید از موقعیتی که در آن هستیم به شما بدهم. از 1990 تنها عده‌ای استثنایی از ثروتمندان غیر فضانورد این فرضت را داشته‌اند که زمین را از مدار آن به تماشا بنشینند. حتی امروزه هم یک بلیط برای فضا هزینه‌ای 20 تا 30 میلیون دلاری به همراه خواهد داشت البته با یک لیست انتظار 5 ساله و تنها روس‌ها قادر هستند شما رو به آنجا ببرند. اما تمام این‌ها در حال تغییر است.

5.      ساختمان‌های 1000 متری

همین سالهای پیش بود که بلندترین ساختمان در طول تاریخ زمین درب‌های خود را برای اولین بار باز گشود. ساختمانی بر افراشته و با شکوه که تا ارتفاع 828 متر از زمین اوج گرفته که راهی میان ابرهای بالای شهر دبی یافته و همسایه‌های 50 طبقه خود را کوچک جلوه می‌دهد. این ساختمان کمتر از 5 سال بنا شده که شاهکاری از اعماق مهندسی است و همچنین نمادی برای ظرفیت‌های انسان. اما مورد مهم این است که برج خلیفه تنها گلوله برفی کوچک در میان بهمنی از آسمان‌خراش‌های فوق‌العاده عظیم است.

6.      لباسی برای نامرئی شدن

دانشمدان ژاپنی و آمریکایی درحال تحقق بخشیدن به یکی از تخیلات باستانی بشر هستند؛ قابلیت نامرئی شدن. تکنولوژی پیشگام در سطح میکرونی مارا قادر می سازد تا در حال حاضر بدوی ترین وسایل نامریی شدن خود را بسازیم و در دهه آینده این امکان فراهم می‌آید تا این وسایل را پیشرفته‌تر (با قابلیت پنهان سازی بیشتر) و ارزانتر بسازیم. اما چه طور این تکنولوژی نامرئی شدن کار می‌کند و چه مفاهیمی برای زندگی شما خواهد داشت؟

منبع