در ژاپن آمار افراد 65 سال به بالا 63% می‌باشد. 50000 نفر بالای 100 سال در ژاپن زندگی می‌کنند. یکی از ورزش‌های مورد علاقه مردم ژاپن  “سومو” است که در آن کشتی‌گیرهای چاق به قصد کشت همدیگر را می‌زنند. دو ورزش دیگر مورد علاقه ژاپنی ها بیسبال و فوتبال است.

در شهرهای ژاپن شهردارها هر سال یک روز خاص را تعیین می‌کنند و همگی حتی توریست ها ماراتن اجرا می‌کنند.

از مراسم مهم زندگی آنها مراسم چای است و چایی خاصی بنام “ماچا” دارند. مراسم چای برایشان بسیار قابل احترام است.

در زمان فوت متوفی را طی مراسمی در آب می‌اندازند و در جیب وی پول می‌گذارند که معتقد هستند هنگام گذر از آب‌راه‌ها مالیاتش را پرداخت کند. البته این مراسم برای برخی از فرقه های شین‌تو است و بقیه متوفی را می‌سوزانند.

مراسم چای آنها دو نوع است مراسم چای رقیق که همراه چای سبز رقیق و شیرینی است و برای توریست‌ها انجام می‌شود و مراسم چای غلیظ که 2 ساعت طول می‌کشد و با غذا سرو می شود. مراسم چای در سکوت کامل است. برای مراسم چای باید کیمونو پوشید.

در باغ‌های ژاپنی از قلوه سنگ‌های بزرگ برای تزئئین استفاده می‌کنند و ماهی قرمز همیشه داخل حوض‌هایشان هست. شیروانی‌های خاص ژاپنی را “پاگودا” می‌گویند. در باغ‌هایشان همواره آب روان است.

تأتر اصلی ژاپنی “کابوکی” است یعنی در واقع تأتر سنتی آنهاست. سوشی غذای محبوب آنهاست که طبخ برنج با سرکه است. موقع خوردن غذا ملچ و ملوچ می‌کنند یعنی اینکه خیلی از غذا لذت می‌برند.

توجه شما را به عکس‌هایی از توکیو و نیز لگولند توکیو جلب می‌کنم.