برای علاقه مندان به بازی های آنلان، تراوین نام غریبی نیست. تراوین یکی از محبوب ترین بازی‌های استراتژیک تحت وب است که علاقه مندان بر روی بیش از 60 دامین و با بیش از 30 زبان زنده دنیا در سراسر جهان آن را بازی می‌کنند. برای شروع به بازی باید یکی از سرورها (دنیای بازی) را انتخاب کرده و ثبت‌نام کرده و نژاد خود را انتخاب کنید. البته تراوین نبرد نژادپرستانه نیست و شما می‌توانید (بایستی) در یک اتحاد با دیگر نژادها هم‌پیمان شده و با دیگر اتحادها مبارزه کنید و در طول بازی با افزایش قدرت به ساخت و تصرف قلمروها بپردازید تا در نهایت به مقابله با ناتارها (نژاد غیر انسانی) بپردازید.

بازی تراوین ایران که هم اکنون فیلترشده دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد و رده بندی سنی +3 اسرا را دریافت کرده است. یکی از مزیت های تراوین این است که بدون نیاز به اینترنت پرسرعت (و به زبان خودمانی با همان اینترنت لاکپشتی) هم می‌توان آن را بازی کرد. اما برخی از ویژگی های آن چون وقت‌گیر بودن و اعتیادآور بودن باعث می‌شود که بسیاری از گیمرهای جوان پس از تجربه ای نه چندان طولانی بی‌خیالش شوند.

پس از فیلتر شدن این بازی چندین سوال بی‌پاسخ پیش می‌آید. این‌که چرا در طول این سال‌ها (بیش از 5 سال) اکنون تراوین فیلتر می‌شود و اینکه آیا بهتر نبود پیش از مسدود کردن به بازیکنان ایرانی اطلاع داده می‌شد تا شروع به بازی نمی‌کردند و وقت و سرمایه شان به هدر نمی‌رفت؟ چرا اصلا وزارت فرهنگ به این سایت که فیلتر است مجوز داده و یا برعکس، چرا سایتی که مجوز فعالیت دارد و بدون مشاهده تغییراتی در سیاست هایش به یکباره فیلتر شده است؟

ساختمان های تراوین

به طور متوسط بازیکنان تراوین روزانه بیش از 4 ساعت از وقت خود را در دنیای تراوین می‌گذرانند و این در حالی است که گاهی بر روی یک اکانت چندین نفر به صورت تمام وقت زمان صرف می‌کنند!

از دلایل احتمالی فیلتر شدن تراوین که یکی از 100 وبگاه برتر ایران است؛ می‌توان به خروج ارز از کشور، برخی مسائل فرهنگی و شاید حمایت از بازی سازان ایرانی (!) اشاره کرد.

برخی از بازی های مبتنی بر وب ایرانی عبارت اند از:  ناوردعصر پادشاهانکلاب فوتبال من – آسمان دژتریباسگرزپارساراننعره جنگسرعت بیشتررنو رالیمزرعه رایگان من