1. بدون کوچک کردن خود، رئیس تان را کارآمد جلوه دهید.

زمانی که کارفرمای شما ترفیع رتبه می گیرد، برای شما دو موقعیت مختلف پیش می آید؛ یکی اینکه به شما اهمیت نداده و برایتان خلاء ایجاد کند و دیگر اینکه چون شما یکی از سرمایه های با ارزش شرکت هستید، شما را با خود به بخش جدیدی که منتقل شده است ببرد. تنها کاری که باید بکنید این است: مطمئن شوید او و دیگران از سهم بزرگی که برای شرکت انجام می دهید، آگاه می شوند. خود را در معرض دید قرار دهید. سودمند واقع شوید و برای قبول مسئولیت های جدید آماده باشید، اما به هیچ وجه چاپلوسی نکنید. به ندرت اتفاق می افتد که یک رهبر پرقدرت اطراف خود را با «بله قربان گو ها» پر کند. به موفقیت های خود افتخار کنید و استعدادها و توانایی هایتان را بروز دهید.

2. گله و شکایت نکنید.

اگر همیشه از کارفرمای خود تقاضای مرخصی کنید و زمانی که به مهلت تحویل پروژه ها نزدیک می شوید، از او بخواهید تا وقت بیشتری را در اختیار شما قرار دهد، او به طور حتم از شما منزجر می شود و تاثیر مخالفی روی شغل و در نتیجه عزت نفستان می گذارد. کسانی که دائما در حال گله و شکایت هستند، هیچ گاه ترفیع رتبه نمی گیرند (مدیران همیشه سعی می کنند آنها را به شعبه های دیگر انتقال دهند تا از دستشان راحت شوند). شما می خواهید رئیستان دوستتان باشد نه دشمنتان، پس سعی کنید اسباب ناراحتی و رنجش او را فراهم نسازید. زمانی که می خواهید نزد او بروید، مجدداً فکر کنید و تمام جوانب گفته های خود را در نظر بگیرید. ارزش خود را با تصمیم گیری های مناسبی که مربوط به حیطه کاری خودتان می شود، حفظ کنید و به دنبال تعریف و تمجید بیهوده از جانب کارفرمایتان نباشید.

شخصیت کاری

3. مطمئن شوید که شرایط کاری مناسب است.

آیا شما حقوق کافی دریافت می کنید و در یک محیط کاری امن مشغول به کار هستید؟ برای به دست آوردن حقوق خود قد علم کنید و هیچگاه عزت نفس و ارزش خود را به خاطر فیش حقوقی تان زیر پا نگذارید. مواردی که برای شما مهم است را با رئیستان در میان بگذارید، مثلاً ساعات فراغت، کاهش ساعات هفتگی کاری، کار کردن در خانه و فرستادن اطلاعات از طریق رایانه. مدعی باشید اما پرخاشگر نباشید و همیشه روی فواید و مزایای کارهای خود برای شرکت تاکید داشته باشید. با ارزشی که برای کارفرمایتان قائل هستید و با اتکا به عزت نفس، احتمال پذیرش طرح ها و پیشنهاداتان را افزایش دهید.

4. همیشه از اکثریت پیروی نکنید.

همکاری و تشریک مساعی داشته باشید، اما هیچگاه اجازه ندهید تا دیگران از شما استفاده کنند. اگر اجازه دهید تا همکارانتان تمام کارها را روی سر شما بریزند، ارزش و احترامتان پایین می آید و در عوض آنها به وسیله کاری که آن را به خوبی انجام داده اید، افتخار کسب می کنند. بد نیست گاهی استقلال خود را امتحان کنید. اگر همه از ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر سر خود را با کارهای غیر کاری گرم می کنند، لازم نیست که شما هم مشابه آنها عمل کنید. برای مسائل مهم ایمنی در محل کار، حقوق و مزایا خوب است به جمع بپیوندید، اما علاوه بر اینکه در چنین جمع هایی شرکت می کنید، بهتر است برای افزایش درآمد با مدیریت رو در رو صحبت کنید. اگر دوربین های ایمنی در تمام قسمت های محل کار شما برای جلوگیری از تقلی نصب شده و تصور می کنید این امر به حقوق و استقلال شما آسیب می رساند، ارزشش را دارد که در مقابل آنها بایستید، پیش از این که به دیگران برای محافظت از حقوقشان بپیوندید، تمام جوانب کار را در نظر بگیرید.

5. اجازه ندهید تا عنوان دلقک و لوده را به شما بدهند.

بد نیست که در ساعات بیکاری و اوقات فراغت خود بخندید و شادی کنید، اما نباید زیاده روی کنید. ادب مساوی است با ارزش. خنداندن مردم در زمان سخنرانی یا کنفرانس یک ویژگی شایان ذکر است، اما اگر همکارانتان شما را به عنوان دلقک بشناسند، هیچ کس شما را جدی نمی گیرد و چیزی نمی گذرد که عزت نفس خود را از دست خواهید داد.

6. مشکلات شخصی را به محل کار نبرید.

بلند صحبت کردن با تلفن در محل کار هیچ جایی ندارد. اگر شما جر و بحث دارید یا برای بخشش از طرف کسی که آن سوی تلفن است گریه و زاری سر دهید یا او را ببوسید، باید آن را در خارج از دفتر کار و به وسیله تلفن همراه انجام دهید. پیش از اینکه بخواهید با هر یک از همکارانتان ارتباط برقرار کنید، به تاثیراتی که ممکن است او روی مسایل کاری شما بگذارد، به دقت فکر کنید. اگر به خاطر کارهای بدی که با یکی از همکارانتان انجام داده اید، ارتباط خود را با او قطع کرده اید این امر منجر به نابودی شأن و ارزش شما خواهد شد، چرا که به زودی همکارانتان از تمام مواردی که سعی می کنید مخفی نگه دارید آگاه خواهند شد.

7. جلوی خشم خود را بگیرید و احساسات خود را کنترل کنید.

زمانی که یکی از همکاران، کار خود را سر موقع انجام ندهد و تاثیر آن مستقیماً روی بازده شما تاثیر بگذارد، طبیعی است که ناراحت، رنجیده و عصبانی شوید. اما نحوه برخورد شما با این قضیه، میزان ادراک شما را برای سایرین روشن می کند. اگر انسان کم طاقتی هستید، باید مراقب باشید که در زمان عصبانیت حرکت ناشایستی از شما سر نزند. با کنترل احساسات ارزش و شأن خود را بالا ببرید. اگر چیزی بگویید یا حرکتی کردید که نباید انجام می دادید، سریعا برای نجات آبروی خود عذرخواهی کنید.

8. مراقب آزار و اذیت ها باشید.

خط مشی و سیاست های شرکت را به دقت بررسی کنید. اگر همواره از طریق یکی از همکارانتان تحقیر می شوید یا یکی از کارمندان ارتباط نامناسبی با ارباب رجوع برقرار می کند، اعتراض کنید. درست مثل قلدری کردن در حیاط مدرسه، ازارهایی که در محل کار به وقوع می پیوندد، روی ارزش و شأن شخصی شما تاثیر می گذارد.

9. خلاقیت و توانایی خود را در مدیریت اثبات کنید.

ابتکار و نوآوری به عنوان رمز تجارت آینده محسوب می شود. حین انجام کارهای روزمره، دید خود را روی تصاویر بزرگتر معطوف کنید. همیشه از فعالیت ها و تغییرات رقبا مطلع باشید. اگر بر اساس غریزه و درک شغلی خود عمل کنید، رضایت شغلی بیشتری کسب کرده و اعتماد به نفستان افزایش پیدا خواهد کرد. شالوده دانش خود را افزایش داده و از استعدادها دو خلاقیت های خود در زمینه رشد شرکت بهره بگیرید

10. ارزش های خود را زیر پا نگذارید.

مسئولیت رفتار هرکس به عهده خودش می باشد. اگر از شما خواسته شد که یک کار غیرقانونی یا غیراخلاقی انجام دهید، روی تاثیرات دراز مدت آن فکر کنید. رفتاری موقر و با احترام به همراه درستی و غرور از خود نشان دهید. برای اینکه به شأن شما آسیبی وارد نشود باید در یک آینه به خود نگاه کنید و مطمئن شوید که از روی وجدان کار می کنید و از انجام هر چه در حد توانتان باشد کوتاهی نمی کنید. اگر این موارد را رعایت کنید، در پایان هر روز حسن رضایت و موفقیت در انجام کارها به شما دست خواهد داد.