پوشش مناسب مصاحبه شغلی

تصور کنید که بعد از ماه‌ها بیکاری برای یک مصاحبه شغلی دعوت شده اید و به هیچ قیمتی نمی‌خواهید آن رااز دست بدهید. بی‌گمان اولین چیزی که در مورد شما قضاوت خواهد شد، نوع لباس پوشیدن شماست. همه ما در مورد اینکه باید خودمان باشیم و حقیقت خودمان را نشان بدهیم، مطالبی خوانده ایم. اما آیا در واقعیت همه ما را آنطور که هستیم می پذیرند؟ قطعا خیر. پس بهتر است که پیش از ورود به هر مصاحبه شغلی کمی در مورد اتفاقاتی که خواهد افتاد تامل کنیم.

لازم نیست حتما لباس شما مارک گران‌قیمتی باشد. همین‌قدر که لباس‌تان تمیز باشد و به دقت انتخاب شده باشد شما را یک فرد منظم نشان خواهد داد.

شاید دوست داشته باشید، لباس راحت و اسپرت بپوشید اما سعی کنید لباسی را انتخاب کنید که با محیط کار شما تناسب داشته باشد. پیش از آنکه وارد جلسه مصاحبه شوید. کمی وقت بگذارید و به محل اداره یا شرکت سری بزنید. نوع پوشش کارمندان آنجا را ببینید. خودتان را در چنین لباسی تصور کنید. آیا می‌توانید در این شرایط کار کنید؟ در صورت امکان لباسی مانند کارمندان آنجا بپوشید. این مسئله به مدیران شما نشان خواهد داد که شما آمادگی کار کردن در چنین محیطی را دارید.

چه رنگی بپوشیم؟ لازم نیست حتما رنگ های سیاه و یا تیره را انتخاب کنید. اما سعی کنید لباس‌هایتان با هم هماهنگی داشته باشند و از یک طیف رنگی باشند. مثلا کت و شلوار سورمه ای با پیراهن آبی کمرنگ بسیار برازنده است یا خانمها می‌توانند از طیف سفید تا خاکستری استفاده کنند. طیف رنگ در کنار هارمونی زیبایی که به شما می‌دهد، چشم مخاطب را خسته نمی‌کند و باعث می‌شود شما را به خاطر بسپارند. از طرف دیگر طیف رنگ این پیام را به مخاطب می‌دهد که با انسانی منظم مواجه است. کسی که کارهایش را با دقت و تمرکز انجام می‌دهد.

کفش هایتان را حتما واکس بزنید. حمام کنید. استفاده زیاد از عطر برای پوشاندن بوی عرق اصلا راهکار مناسبی نیست، چرا که اطرافیان به سرعت بوی‌های مخلوط شده را تشخیص خواهند داد.

اگر تاتو دارید آن را بپوشانید. اگر از زیور آلات بسیار استفاده می‌کنید، تعداد آنها را کم کنید. یک دستبند و یک انگشتر کافی است. معمولا مدیران کسانی را که زیاد به خودشان زیور آلات وصل می‌کنند زیاد جدی نمی‌گیرند و تاتو هم هنوز در جامعه و فرهنگ ما جا نیفتاده است.

به هیچ عنوان از علایم و نشانه های گروه فکری خاصی استفاده نکنید. گاهی ما زیروآلات یا علائم و نشانه ها را بی‌توجه به معنای فرهنگی آنها استفاده می‌کنیم ولی قطعا هیچ رئیسی دوست ندارد کارمندانش با یک اسکلت روی انگشتشان یا یک لنگر شکسته بر گردنشان به سر کار بروند.

جوراب های تمیز بپوشید. شاید بپرسید جوراب را که دیگر کسی نمی‌بیند. این را به خاطر مدیران شرکت آینده‌تان نمی‌گویم. به خاطر خودتان می‌گویم. جوراب تمیز اجازه نمی‌دهد پاهایتان عرق کند و بنابراین استرس و آرامش بیشتری خواهید داشت و اضطرابتان کم خواهد شد. مطالعات نشان داده که پاها به اندازه قلب بر روی گردش خون تاثیر دارند و گردش خون هم نقش موثری بر میزان استرس دارد. به همین خاطر این توصیه را جدی بگیرید.

همه وسایل مورد نیازتان مثل قلم؛ دفترچه یادداشت، یک بسته آدامس، مدارک و پول نقد را شب قبل آماده کنید. رزومه کاری را هم سر دست بگذارید. موبایلتان را شب قبل شارژکنید. کیفی ساده و اداری انتخاب کنید که به راحتی وسایل را در آن پیدا کنید. زمانی که استرس دارید و در حال گوش دادن به صحبت های مصاحبه کننده هستید، پیدا کردن یک وسیله در کیف بزرگ هم تمرکز شما را به هم می‌زند و هم بسیار سخت می‌شود.

یک صندلی در مقابل آیینه بگذارید و چند نوع نشستن خود را تمرین کنید. ببینید در چه حالتی بدنتان راحت تر است و چطور بهتر به نظر می‌رسید. این امر به شما کمک می‌کند زمانی که در مقابل مصاحبه کننده نشسته اید مدام تغییر حالت ندهید و ذهنتان منحرف نشود. در عین حال بدانید که او دقیقا شما را به چه شکل می‌بیند.

با تمام این تمرین‌ها فراموش نکنید وارد هر کاری که می‌شوید باید آن را دوست داشته باشید. چون مهمترین بخش زندگی شماست. پس اگر خیلی با کارمند بودن راحت نیستید دوباره فکر کنید. شاید وقت آن رسیده که کار و تجارت خودتان را آغاز کنید.