تبلت جدید iPad شرکت اپل مجهز به نرم‌افزار ساعت رایگان جدیدی است که برای این کمپانی امریکایی فعال در حوزه فناوری اطلاعات مشکلات زیادی را دست و پا کرده است و به احتمال زیادی آنها مجبور خواهند شد دست به جیب شده و چند میلیون دلاری را برای خواباندن قضیه خرج کنند.

به نقل از گزارش‌های خبری رسانه‌های سوئیسی، شرکت اپل در دادگاه ویژه‌ای که برای نقض حق کپی رایت حاضر شده بود محکوم به پرداخت رقمی معادل 21 میلیون دلار امریکا شده است. گرچه این عددها در مقایسه با سود هنگفت اپل رقم قابل ملاحظه ای نیست، اما برای سوئیسی هایی که در یخ و برف زندگی می‌گذرانند چشمگیر خواهد بود.

موضوع از آن قرار است که ظاهر ساعتی که در تبلت اپل به کار رفته است شباهت زیادی به ساعت هایی دارد که شرکت SBB – اپراتور خصوصی سیستم حمل و نقل ریلی سوئیس – در ایستگاه‌ های قطار این کشور کار گذاری کرده است به نحوی که دیگر می‌توان آن را نمادی از ایستگاه های قطار این کشور دانست.

تیم طراحان سیستم عامل iOS 6 که در سپتامبر گذشته این طرح را به صورت ساعت گرافیکی مشابهی با صفحه گرد و عقربه های زیبا طراحی کرده و بر روی تبلت جدید اپل عرضه کرده اند، حالا باید تاوان عدم هماهنگی با وکلای شرکت را از جیب کمپانی بپردازند.

البته به نظر می‌رسد که مشکل ختم به خیر شده است چرا که سخنگوی شرکت سوئیسی SBB از توافق های انجام شده آنها با اپل برای استفاده از طرح ساعت در تبلت های سری iPad و گوشی آیفون خبر می دهند، گرچه هنوز جزئیات بیشتری به بیرون درز نکرده است.

وقوع چنین اقامه های دعاوی حقوقی در دادگاه های کشورهای خارجی به خوبی نشان می‌دهد که احترام به حقوق مولف در مغرب زمین تا چه حد اهمیت دارد که شرکت های بزرگ چندین میلیارد دلاری در برابر حقوق کوچکترین شرکت ها زانو زده و تقاضای آن ها تمکین می‌کنند. امید که روزی در کشور خود نیز شاهد اجرای کامل قانون کپی رایت باشیم.