بیوپلاستیک

بیوپلاستیک اغلب در بسته بندی ها مورد استفاده قرار می گیرد، هر چند بیوپلاستیک به طور بالقوه می تواند برای تمامی مصارف پلاستیک معمولی جایگزین شود. خصوصیات کارایی بیوپلاستیک و پلاستیک پتروشیمی خیلی شبیه به هم هستند. گاهی بیوپلاستیک ها برای کارایی بهتر اصلاح می شوند. برای مثال طول عمر بیوپلاستیک را افزایش می دهند و …
گاهی پلاستیک ها را با درصدهایی از مواد سازنده بیوپلاستیک ها با همان شیوه های پتروشیمی می سازند. مثلا در بطری های پلاستیکی که از پلی اتیلن ترفتالات (PET) ساخته می شوند، از 30 درصد اتانل نی‌شکر استفاده می شود. مونو اتیلن گلیکول که نتیجه نهایی فرمول شیمیایی پلاستیک است هیچ تغییری نمی کند. با این حال از یک منبع تجدید پذیر (شکر) به جای منبع تجدیدناپذیر (نفت) استفاده می شود و بطری های تولید شده کماکان تجزیه ناپذیر هستند.
شکل دیگری از بیوپلاستیک از پلی‌لاکتیک اسید ساخته می شود که از آن در بسته‌بندی انواع محصولات و حتی در لباس ها استفاده می شود. با این حال نقطه ذوب پایینی دارند و درنتیجه برای غذاها و مایعات داغ نمی توان استفاده کرد. این نوع بیوپلاستیک زیست تجزیه پذیری در حضور اکسیژن است. بدین معنی که در محل های دفن زباله تجزیه نمی شوند.

تلفن همراه، الیاف فرش، فضای داخلی خودرو، خطوط انتقال سوخت و لوله های پلاستیکی، پلاستیک های الکترواکتیو جدید در حال توسعه برای انتقال جریان الکتریکی و بسیاری زمینه های دیگر نیز وجود دارند که از بیوپلاستیک ها در جهت پایداری بیشتر و سازگاری بیشتر با محیط زیست استفاده می کنند.