یک نفس هوای تازه
در اواخر دهه 80 میلادی، ناسا و پیمانکاران مرتبط آمریکایی در زمینه پاکسازی هوا در مراکز فضایی مطالعاتی بر روی گیاهان ساختمانی انجام دادند. آنها دریافتند چندین گیاه توانایی فیلتر کردن ترکیبات آلی فرار (VOCS) را دارا می باشند. ما نیز می توانیم از این گیاهان بر روی کره زمین برای پاک کردن هوای فضای داخلی ساختمان ها استفاده کنیم. در این نوشته و نوشته هایی آتی سعی می کنیم این گیاهان ساختمانی را معرفی کنیم.

 aloe vera

آلوئه ورا – Aloe vera

این گیاه پرطراوت به آسانی رشد می کند و با نور خورشید سازگاری بالایی دارد. آلوئه ورا می تواند فرمالدئید و بنزن را که از پاک کننده های شیمیایی، رنگ ها و … وارد هوا می شوند را پاک کند. آلوئه انتخاب هوشمندانه برای پنجره آفتابی آشپزخانه است. فراتر از توانایی پاکسازی هوا، ژل داخل گیاه آلوئه می تواند به درمان بریدگی و سوختگی نیز کمک کند.

spider plant

گندمی – Chlorophytum comosum

حتی اگر وقت کافی برای رسیدگی به گیاهان آپارتمانی ندارید، گیاه گندمی می تواند گزینه مناسبی برای تان باشد. برای از بین بردن این گیاه مقاوم شما به وقت زیادی نیاز دارید! این گیاه با تعداد زیادی از شاخ و برگ ها و  گلهای سفید کوچکی که دارد به مبارزه با بنزن، فرمالدئید، کربن مونوکسید و زايلن موجود در هوا می رود.

gerber daisy

ژربرا – Daisies Gerbera

این گیاه گلدار و روشن برای از بین بردن تری کلرواتیلن که می تواند از مواد شوینده وارد هوا شود، موثر است. گیاه ژربرا همچنین برای فیلتر کردن بنزن موجود در جوهر نیز می تواند مفید باشد. از این گیاه می توانید در اتاق خواب، اتاق رختشویی یا هرجایی که بتواند مقدار زیادی نور دریافت کند قرار دهید.

snake plant

گیاه مار – snake plant

این گیاه به “زبان مادرشوهر” نیز معروف است. این گیاه یکی از بهترین راه حل های فیلتر کردن فرمالدئید است که بیشتر از مواد تمیز کننده سطوح و نیز پاک کننده های بدن وارد هوا می شود. بوته گل زبان مادرشوهر را در حمام قرار دهید. این گیاه کم نور و مرطوب بهتر رشد می کند و برای پاکسازی آلاینده های هوا مفید است.

golden pothos

پوتوس طلایی – Golden pothos

یکی دیگر از گیاهان قدرتمند برای مقابله با فرمالدئید پوتوس است. این گیاه بالارونده را می توانید برای تزئین بر روی دیوارهای خود به صورت آبشاری استفاده کنید. پوتوس طلایی حتی در گاراژ تاریک نیز مدت ها سبز باقی می ماند، به همین خاطر به آن پیچک شیطانی نیز می گویند.

chrysanthemum

گل داودی – Chrysanthemum

گل های رنگارنگی از یک گیاه می توانند تاثیر بسیار بیشتری در روحیه افراد یک اداره یا خانه داشته باشند. شکوفه های این گیاه در فیلتر کردن بنزن که در چسب، رنگ، پلاستیک و مواد شوینده وجود دارد موثر است. داودی برای بازکردن جوانه هایش به نور ملایم نیاز دارد. شما می توانید این گیاه را در کنار پنجره ای باز که نور مستقیم آفتاب به آن می توابد قرار دهید.

red edged dracaena

خون سیاوشان – Red-edged dracaena

لبه های سرخ خون سیاوشان بسیار زیبا به نظر می آیند. خون سیاوشان گیاه مقاومی هست و می توانند تا رسیدن به سقف خانه تان رشد کند. این گیاه بهترین راه حل برای از بین بردن زايلن ، تری کلرواتیلن و فرمالدئید است که می توانند از طریق لاک، رنگ چوب و بنزین وارد هوا شوند.

لیست هشت گیاه آپارتمانی دیگر را که برای سلامت هوا مفید هستند را اینجا بخوانید.