بیوپلاستیک

بیوپلاستیک -پلاستیک های ساخته شده از گیاهان- پتانسیل این را دارد که مشکلات آلودگی طولانی مدت ناشی از پلاستیک های معمولی را کاهش دهد. از فرآیند های تولید که آلودگی گرمای کمتری ایجاد می کند تا تجزیه پذیری زودهنگامش نشان می دهد که سازگار با محیط زیست است. با این حال بیوپلاستیک ها گران تر از پلاستیک های معمولی هستند.

تفاوت بیوپلاستیک ها و پلاستیک های مورد استفاده متداول در چیست؟ اکثر پلاستیک ها از طریق فرآیندهای پتروشیمی ساخته می شوند. به عبارت دیگر ساخت آنها با محصولات شیمیایی جانبی پالایش یافته از نفت همراه است. موادی که از طریق تغییرات شیمیایی به صورت زنجیره های مولکولی طولانی درمی‌آیند که مواد پلیمری خوانده می شوند. در حقیقت پلاستیک ها پلیمری هستند.

از سوی دیگر بیوپلاستیک ها از منابع گیاهی ساخته می شوند. بیوپلاستیک ها می توانند از نیشکر، ذرت، و یا از محصولات جانبی گیاهی مانند پوست چوب و سبوس ذرت ساخته شوند. علف های هرز یکی دیگر از منابع بزرگ برای تولید بیوپلاستیک ها می باشند. علف های هرز مقاوم به خشکی هستند و تقریبا در هرجایی به سرعت رشد می کنند. از آنجایی که مواد اولیه بیوپلاستیک ها از منابع غذایی اصلی انسان نیستند تاثیر چندانی در قیمت آن ندارند.

ممکن است شنیده باشید که بیوپلاستیک‌ها زیست تجزیه پذیر هستند، اما این لزوما درست نیست. برخی از بیوپلاستیک ها زیست تجزیه پذیر هستند و برخی دیگر اینگونه نیستند و این بستگی به روش تولید بیوپلاستیک دارد. برخی از بیوپلاستیک ها را شما می توانید در خانه‌تان کمپوست کنید و برخی دیگر نیاز به کمپوست صنعتی خواهند داشت. در واقع برخی از بیوپلاستیک ها در صورتی که در محل های دفن زباله یا حیاط باغچه تان قرار بگیرند، تجزیه نخواهند شد.

با همه پتانسیل ها، هنوز چالش های بسیاری وجود دارند. چه سرنوشتی در انتظار بیوپلاستیک ها است؟