نخ دندانهر گاه دندانپزشک از شما در مورد عادات استفاده از نخ دندان سوال کند، پاسخ مثبت می‌دهید؛ حتی اگر از آن استفاده نکنید و یا به صورت نامنظم استفاده کنید. البته پس از آنکه مطب دندان پزشک را ترک می‌کنید و در مورد فواید نخ دندان آگاه تر می‌شوید سعی می‌کنید به صورت مرتب از نخ دندان استفاده کنید. این تغییر مثبت در شما چند روزی دوام نمی‌آورد و دوباره مانند سابق از نخ دندان به صورت نامرتب استفاده می‌کنید ، و یا شاید تنها زمانی که احساس می‌کنید چیزی بین دندان‌هایتان گیر کرده…

شما تنها نیستید. بسیاری از افراد استفاده از نخ دندان را برای سلامتی خود در اولویت قرار نمی‌دهند. بعضی فکر می‌کنند مسواک زدن دندان ها کافی است و متاسفانه بعضی حتی مسواک هم نمی‌زنند. حقیقت این است که استفاده از نخ دندان همراه با مسواک زدن می‌تواند از ایجاد مشکلات عمده بهداشت و درمان جلوگیری کند.

هر روز صبح وقتی از خواب بیدار می‌شوید، لایه نازکی از باکتری، به نام پلاک روی دندان های شما وجود دارد. برای کسانی که می‌گویند وقتی غذا بین دندان هایمان گیر نکرده نیازی به استفاده از نخ دندان نیست: این فقط غذا نیست، آن‌ها باکتری‌هایی در دهان شما هستند که باعث پوسیدگی دندان می‌شوند. در صورتی که باکتری‌های ایجاد شده حذف نشوند، باعث ایجاد جرم سخت می‌شوند. هنگامی که پلاک و جرم زیر لثه ها بمانند، آنها می‌توانند باعث ایجاد بیماری‌های لثه مانند التهاب لثه شوند. اگر التهاب لثه درمان نشود، می‌تواند به بیماری پریودنتال که یک بیماری استخوان است و علت شماره 1 از دست دادن دندانها است منجر شود. نخ دندان می‌تواند باکتری ها را حذف و از دندانها در مقابله با بیماری افتادن آنها محافظت کند.

بسیاری از مطالعات ارتباط بین بیماری لثه و شرایط حاد پزشکی را نشان داده اند. ابتلا به بیماری لثه خطر ابتلا به بیماری قلبی، سکته مغزی و تولد نوزادان با وزن کم را افزایش می‌دهد.

اگر چه استفاده از نخ دندان برای سلامتی بدن مهم است، اما شاید بیان این نکته خارج از موضوع نباشد که با استفاده از نخ دندان شما می‌توانید در هزینه‌هایی بالایی که با خراب شدن دندان‌ها و یا بیماری‌های لثه می‌تواند برایتان پیش آید، صرفه جویی کنید.

گرچه در این پست نتوانستم به خوبی ارزش استفاده از نخ دندان را توضیح دهم، اما امیدوارم شما دوستان همراه و همیشگی ایران آتا مطلب را به خوبی گرفته باشید. اگر تا کنون از نخ دندان استفاده نمی‌کردید بهتر است در اولین فرصتی که به داروخانه مراجعه می‌کنید این ابزار مهم برای سلامتی خود را تهیه و به صورت مرتب از آن استفاده کنید.