من به تازگی مطالعه کتاب دیگری که توسط نویسنده نا آشنا Dan Kennedy به پایان رساندم. برای کسانی که نام Dan Kennedy را نشنیده اند باید بگویم که او یکی از بهترین مربیان و مدیران در امر تجارت و بازاریابی در جهان بوده و اگر شما قدری علاقه مند به کارآفرینی هستید، من به شدت پیشنهاد می‌کنم یکی از کتاب‌های او را انتخاب کنید (او بیش از 30 بار در سرچ Amazon نوشته شده است و من مطمئنم که شما به نتایج متنوعی دست پیدا خواهید کرد.)

کتابی که من اخیرا تمام کردم آخرین شاهکار وی بود، تحت عنوان “جاذبه ثروت در اقتصاد نوین”، و به واقع چشم‌های من را در مورد اینکه چقدر طول می‌کشد تا به موفقیت و استقلال مالی برسم باز کرد. سوالاتی که این کتاب به آنها پاسخ داده است به این شرح است: چه نوع از اشخاص به سمت ثروت جذب می شوند؟ چه نوع از باورها و ویژگی‌ها باید در شما وجود داشته باشد تا همیشه ثروت شما را احاطه کند؟ این کتاب به تشریح اینکه چه کسی جذب ثروت می‌شود توسط فهرستی از 27 “آهنربای ثروت” می‌پردازد و شرح می‌دهد چرا آنها ویژگی‌های اساسی برای توسعه هستند.

من قصد دارم آهنربای ثروت مورد علاقه خود را با شما به اشتراک بگذارم و شرح بدهم که چه چیز ممکن است شما را از موفقیت دور و عقب نگه دارد. مهمترین خصوصیتی که همه کارآفرینان برای توسعه به منظور دستیابی به اهداف خود، باید بیاموزند (موزیک لطفا…) شجاعت است.

جاذبه ثروت در اقتصاد نوین

ثروت ندرتا پاداش می‌دهد… شما باید با شجاعت عمل کنید

به همه کارآفرینان میلیونر موفق، و حرفه ای هایی که در اطرافتان وجود دارند نگاه کنید. من ضمانت می‌کنم شما تک میلیونر گوشه‌گیری را پیدا نخواهید کرد. آنها همه قوی هستند و از اینکه بدنبال چیزی که می‌خواهند بروند نمی‌ترسند. آنها اجازه نمی‌دهند ترس و آشفتگی حرکتشان برای دستیابی به اهداف آنها را متوقف کند. و این، دوست من، همان چیزی است که اجازه داده است ثروت به طور مدام مانند یک آهنربا در سراسر زندگی به آنها بچسبد.

گوش کنید، شما نباید به هیچ‌کدام از اهدافتان برسید یا انجام هیچ کاری ارزش صحبت ندارد اگر شما بدون حتی ذره ای شجاعت آنرا انجام ندهید. کمی جسارت. داشتن توپ‌های برنجی، عنوانیست که Dan Kennedy دوست دارد آنرا بگوید. اکثریت مردم امروزه خیلی از دنبال کردن اهدافی که صادقانه می‌خواهند می‌ترسند. آنها از همه خطرات و اتفاقات ناگوار و ریسک کردن در زندگی خود می‌ترسند، بنابراین آنها عقب می‌نشینند و امن بازی می‌کنند.

شما فکر می کنید Steve Jobs و Mark Zuckerberg خود عقب نشسته‌اند و به دیگران اجازه داده‌اند که برای سرنوشت آنها تصمیم بگیرند؟ البته که نه! آنها اقدامات جسورانه انجام داده‌اند، ریسک‌های فوق العاده ای کرده‌اند، و همه را در یک خط ردیف کرده‌اند. اما چیزی که آنها انجام دادند نیاز به شجاعت دارد. شجاعت ترک تحصیل از دانشگاه یا یک کار با درآمد خوب و رفتن به بیرون و شروع یک تجارت فردی. بله این آسان است که افراد موفق را ببینیم و فکر کنیم که همه چیز برای موفقیت آنها آماده بوده است و یا بگوییم “خوب آنها فقط خوش شانس هستند”. اما واقعیت امر این است که، اکثر مردم از اینکه این فرصت را به خود بدهند تا “خوش شانس شوند” می‌ترسند. آنها شجاعت ریسک پذیری و یک اقدام جسورانه را ندارند. شجاعت چیزی فراتر از ترس است.

شجاعت

همین مطلب برای بسیاری از حرفه ای ها هم صدق می‌کند. این اصل جاذبه ثروت می‌تواند به ورزشکاران حرفه ای، هنرپیشه‌ها، کمدین‌های مشتاق و حتی به نوازندگان اعمال شود (مخصوصا نوازندگان!). اکثر نوازندگان سالها را برای طی مسیر و رسیدن به اوج می‌گذرانند و اگر آنها به آنجا برسند. این احتمال وجود دارد که آنها برای مدت طولانی معروف باقی نمانند. تنها چند نوازنده و گروه خاص موسیقی به حد کافی برای مدت طولانی در کانون توجه قرار گرفتند که بتوان گفت آنها به رویاهایشان دست پیدا کردند. این کار آنقدر شجاعت می‌طلبد که تمام تلاش را برای آن گذاشته و تا رسیدن به هدف نهایی خود پا فشاری کنید. اکثر مردم آنچه که لازم است را ندارند. در ابتدا، آنها به این نتیجه می‌رسند که این بسیار سخت خواهد بود و گروه را می‌شکنند، در حالی که جوانتر از آن هستند که شغلی در یک شرکت بزرگ پیدا کنند، چرا که در آن امنیت هست.

من نمی‌گویم اگر شما سعی نکنید یک گروه را استارت بزنید و 10 سال برای این کار اختصاص ندهید، شما یک شخص ناموفق خواهید بود. اما در مقابل، اگر شما یک رویایی دارید و آنرا دنبال نمی‌کنید، شما فقط دارید خودتان را گول می‌زنید. شما می‌توانید برای همه افرادی که با شما زندگی می‌کنند تاثیر مثبت داشته باشید. شما دارید با زندگی دست و پنجه نرم می‌کنید که آنچه که واقعا مطلوب شماست نیست و این شرم آور است که من متنفرم از دیدن این اتفاق. من شما را شخصا نمی‌شناسم، اما زمانی که شما می‌توانید بر روی استیج باشید یا در میدان بیس بال و یا رئیس یک شرکت باشید؛ از این که شما را در یک اطاق کوچک ببینم متنفرم.

بله، دنبال کردن این رویاها آسان نیست و آنها کار می‌برند. اما اولین قدم برای دستیابی به رویا کار کردن بر روی شجاعت برای بدست آوردن پول و قرار دادن همه در یک خط برای به انجام رساندن آنهاست. شما باید هدف گذاری کنید و انجام بدید هرچه که باعث بشود شما به آن دست پیدا کنید. اکثر مردم چیزی که لازم هست را ندارند. آنها خیلی می‌ترسند و فکر می‌کنند نمی‌توانند انجامش بدهند. احتمالش هست، آنها می‌توانند، اما چون آنها هیچگاه به خود فرصتِ سعی کردن نمی‌دهند آنها هیچگاه نمی‌توانند. این در واقع برای شما بهتر است، به این معنی که رقابت کمتر برای شما و مسیر واضح تر به سوی موفقیت است.