فناوری

اکثر مردم درباره اینکه به کارگیری تکنولوژی در بیشترمواقع زندگی را آسان‌تر می‌سازد، همفکر هستیم. برای همه ما لحظاتی پیش آمده که از تکنولوژی خسته شدیم و حتی به این فکر کردیم که یک جوری از دست تکنولوژی راحت شویم. اما تا حالا با خودتون فکر کردید که آیا در این صورت بدون وجود فیس‌بوک و کامپیتر و دیگر چیزهای مربوط به تکنولوژی قادر خواهید بود به زندگی ادامه بدید؟ تکنولوژی امروزه مسلما تاثیر مثبتی بر روی بهره وری و ارتباطات دارد. اما چیزی که کمتر به آن پرداخته شده تاثیر تکنولوژی بر روی موفقیت می‌باشد.

در ذیل توضیحاتی درباره نحوه تاثیر تکنولوژی بر موفق بودن در زندگی آمده است:

iOS، اندروید یا ویندوز – سیستم اعتقادی خود را شناسایی کنید.

بیشتر مردم سعی می‌کنند تا شما را قانع سازند که دستگاهی که آنها خریداری کرده اند بهترین است. اما بهترین کار این است که شما خود وقت کافی روی این موضوع بگذارید.

ماهاتماندا گاندی می‌گوید: اعتقادات شما افکار شما را می‌سازد. افکار شما کلمات رو بوجود می‌آورند. حرف‌های شما به مرحله عمل در می‌آیند. اعمال شما عادتهای شما را می‌سازند. و در آخر عادت‌های شما ارزش‌های شما را می‌سازند. و ارزش‌های شما سرنوشت‌تان را می‌سازند.

بنابراین اگر مقصد یا سرنوشت ما بر پایه اعتقادات ما بنا ریخته شده باشد درست مثل ساختمانی است که فونداسیون آن خوب پایه ریزی شده باشد. اعتقادات شما که دنیای شما بر پایه آن اداره می‌شود چطور؟ من نمی‌خواهم اعتقاداتم را بر شما تحمیل کنم اما در ارتباط با بحث اینجا من به چند مورد از اعتقاداتم اشاره می‌کنم:

  • من انسان ارزشمند و توانمندی هستم و می‌توانم در تمامی زمینه‌ها به موفقیت برسم.
  • برای اینکه بتوانم در زندگی به هرآنچه می‌خواهم برسم، اول از همه باید بخشنده باشم.
  • در پی هر بدبختی، شکست و یا حتی حمله قلبی فرصت‌های بزرگ‌تری در انتظار من نشسته است.

بزرگ داده‌ها – عادات خود و نتایج احتمالی آن را ارزیابی کنید.

شرکت‌های مختلف چه کوچک و چه بزرگ همواره دنبال فرصتی هستند که بهره برداری مناسبی از اطلاعات خود داشته باشند؛ نه تنها به عنوان مدل‌های مدیریتی قدیمی که اکنون شاید به آنها توجه زیادی نشود بلکه پیش‌بینی‌هایی در مورد موضوعاتی که به زودی مطرح خواهند شد. پس چرا ما به عنوان افراد عادی از این ایده ها بهره نگیریم؟

همه ما می‌دانیم که جنون به معنی انجام چندین باره یک کار است در حالی که انتظار داشته باشیم نتیجه متفاوتی را بدست بیاوریم. تا حالا برای چند نفر از ما پیش آمده است که کارمان رو متوقف کنیم و درباره کاری که در طی چند ماه گذشته و یا چند سال اخیر انجام داده ایم فکر کنیم و ببینیم که 5 سال آینده رو کجا میخواهیم باشیم؟ وقتی که خوب فکر کردید که در پنج سال آینده دوست دارید تا کجا پیشرفت کرده باشید خوب تا اینجا شما خیلی خوب جلو آمدید. یعنی تصمیم خود را گرفتید و فقط باید به دنبال وسیله ای باشید که شما را به آنجا برساند، که این وسیله چیزی نیست جز کار مدوام تا زمانی که شما به هدف و مقصد خود برسید.

برون‌سپاری – بر روی نقاط قوت خود تمرکز کنید.

کمپانی‌های زیادی به منظور حفظ تمرکز بر روی تولیدات خود و پیشرفت‌های آن و صلاحیت‌های اصلی تشخیص داده اند که برون‌سپاری یک راه موثر و اقتصادی برای مدیریت فرایندهای تجاری خاص است.

شرکت‌های موفق معمولا یک شیوه را در پیش می‌گیرند و بر روی تجارت و میزان قدرت خود تمرکز می‌کنند. افراد موفق هم به همین گونه عمل می‌کنند. آنها بر روی تجارتشان و نقاط قوت‌شان تمرکز می‌کنند.

کتاب “کشف نقاط قوت و توانمندی‌های خود” اثر مارکوس باکینگهام و دونالد کلیفتون این شیوه را پیشنهاد می‌دهد: به جای از بین بردن نقاط ضعف خود بر روی افزایش قدرت‌تان تمرکز نمایید. در غیر اینصورت شما در حوزه کاری خود فرد متوسطی خواهید شد. هیچ کسی اشتیاقی برای خرید یک جنس متوسط ندارد. اما مردم برای دیدن محصولات عالی شما حاضرند کلی هزینه کنند و از سرتاسر دنیا برای دیدن محصول تک و بی‌نظیر شما بیایند.

همه ما آدمها در خیلی از کارها ضعیف عمل می‌کنیم یا متوسط اما نکته مهم اینجاست که هر کدام در انجام یک کار خاص بی‌نظریم. وظیفه ما شناسایی کاری است که در آن استعداد بالا و خاصی داریم. و اینکه روی همان برنامه ریزی کرده و عمل کنیم.

اپلیکیشن‌ها – منتظر بدست اوردن یک فرصت طلایی نباشید. خودتان خلق کنید.

عبارت تجاری اپل این است: “برای هر چیزی اپلیکیشنی وجود دارد“. که این جمله نمادی است بر پایه این عقیده که هر کجا مشکلی وجود دارد، راه حلی هم برای آن وجود دارد. حال اگر برای مساله‌ای برنامه ای وجود ندارد هزاران سرویس  و سایت اینترنتی وجود دارند که به ما کمک می‌کنند تا راه حل مشکل خود را پیدا کنیم. همین قضیه در مورد زندگی هم مصداق دارد : ما نمی‌توانیم دائما بنشینیم و در مورد چیزهایی که نداریم و یا کسی آنها را به ما نداده ناله و شکایت کنیم، بهترین راه این است که قدمی برداریم و برای خود فرصتی خلق کنیم.

به قول برایان تریسی: بهترین راه برای پیش‌بینی آینده خلق آن است. اگر مشکلی دارید و یا فرصتی را می‌بینید، آن را از دست ندهید و برای بدست آوردنش تلاش کنید.

ترجمه نوشته ای از Ryan Greives