دیشب بعد از کلی کلنجار رفتن روی مشکل پروژه‌ای که در دست کار دارید، روی تخت خواب رفتید و چشمانتان را بستید، اما تا خواب‌تان بگیرد تا دقایقی به پروژه‌تان فکر می‌کردید.

صبح زود از خواب بیدار شده‌اید و می‌خواهید ادامه پروژه را انجام دهید، برای شروع درباره مشکلی که با آن روبرو شده‌اید، در موتور جستوجوی گوگل شروع به جستوجو می‌کنید. در بین جستوجوها با نرم افزار جدیدی آشنا می‌شوید که به نظر می‌رسد انجام پروژه‌ای که در دست دارید با آن بهتر خواهد بود.

عبارت جستوجوی خود را به نام آن نرم‌افزار تغییر می‌دهید و به دنبال اطلاعات جدیدی درباره آن نرم‌افزار هستید.

در این بین حوصله‌تان سر می‌رود و می‌خواهید یکی از آهنگ‌های پوشه My_Best_Musics را پخش می‌کنید، به ذهن‌تان می‌رسد که آهنگ جدیدی دانلود کنید، پس به گوگل برمی‌گردید و عبارت “آهنگ جدید” را جستوجو می‌کنید و از بخش ابزارهای جستوجو نتایج جستوجو را به هفته گذشته محدود می‌کنید. در بین نتایج جستوجو متوجه می‌شوید که خوانند محبوب‌تان تک آهنگ جدیدی منتشر کرده است.

روی سه نتیجه مرتبط با آن آهنگ کلیک می‌کنید ولی همگی فیلتر هستند! حال عبارت “فیلتر شکن جدید” را جایگزین عبارت قبلی در گوگل می‌کنید و اینتر…

توانسته‌اید آهنگ مورد علاقه‌تان را دانلود و پخش کنید، الحق که کارش درست است، عجب آهنگی!

قدرت صبح را از دست داده‌اید. ساعت 11 شده است و شما هنوز پیشرفتی در پروژه‌تان نداشته‌اید. شما صبح‌تان را با جستوجوی بیهوده از دست دادید!

هدفم از این پست، این بود که مواظب باشید، وقت خود را با جستوجوی بیهوده (حتی حول هدف‌تان) از دست ندهید. سعی کنید تعداد جستوجوهایی که هر روز در گوگل یا هر موتور جستوجوی دیگری انجام می‌دهید را کاهش دهید. چرا که علاوه بر هدر دادن زمان ارزشمند خود، تمرکز هواس‌تان را نیز از دست می‌دهید.
شاد و موفق باشید.