یک شرکت بریتانیایی سازنده بینی اکترونیکی ادعا می کند که محصولش قادر به تشخیص سریع مواد مضر در محیط زیست است. که امتیاز اصلی این دستگاه است و آن را از سایر دستگاه ها متمایز می سازد.

حسگر الکترونیکی

Peratch مدعی است که این بینی الکترونیکی سریعا حضور ترکیبات عالی فرار (‌ VOSC ) در محیط را با استشمام تشخیص و از طریق ایجاد سیگنالهای بزرگ ( تغییر در شارژ الکتریکی ) واکنش نشان می دهد این کمپانی همچنین می گوید که حسگرهای این دستگاه نیاز به شارژ الکتریکی کمی دارند که همین مقدار انرزی را از منبع کوچک متصل به لباس تامین می کنند.

ویژگی کلیدی بینی ساخته شده توسط Peratch به خاطر مواد آن است . این حسگر وقتی توسعه پیدا کرد که شرکت از (Quantum Tunnelling Composite QTC) بهره برداری نمود و مورد توجه بسیاری از محققان در داخل و خارجی شرکت قرار گرفت. او میگوید Quantum Tunnelling Composite طبقه ای از مواد الکتریکی رسانا می باشد که فن آوری آن با همکاری دانشگاه DURHAM (دانشگاهی که بر اساس اکتشافات بنیان گذاران این شرکت تاسیس شده) توسعه پیدا کرد. Peratch جایزه امسال ملکه را به خاطر خلاقیت در بخش نوآوری تکنولوژی QTC بدست آورد.

دانشگاه DURHAM مقالات زیادی در این باره منتشر کرده و QTC را به عنوان نوع جدیدی از ترکیب فلز و پلیمر معرفی نموده است موادی که مقاومت خود را در اثر نیروی وارد شده تغییر می دهند. در این حالت وقتی این مواد در معرض ترکیبات (VOSC) قرار بگیرند پلیمر مقدار ترکیب را بالا می برد. زمانی که بطور مکانیکی تغییر شکل یافتن به (فشرده شدن یا کشیده شدن) غیر ممکن باشد مواد هم با تغییر در رسانایی الکتریکی واکنش نشان می دهد.

دلیل این رفتار خاص الکتریکی به خاطر فرآیند تونل زنی مکانیکی کوانتومی است که در اثر آن الکترونها از یک ذره فلزی به ذره دیگر انتقال می یابند.

از امکانات این بینی الکترونیکی حمل آسان است و برای محققانی که محیط کارشان آلوده به ماده شیمیایی است این وسیله مانند یک لباس محافظتی عمل می کند البته این نمونه دستگاه برای مردم عادی که باید سلامتی خود را کنترل کنند نیز توصیه می شود.

QTC‌ در واقع علم مواد با طیفی از کاربرد های آن در همه محیط هاست این محصولات الکتریکی مصرفی در دسته رباتها قرار دارند و دارای یک صفحه نمایشی لمسی می باشند. David Lussey نماینده ارشد تکنولوزی و Peratch در نظر دارند که به ( QTC ) لقب (ببرهای کوچک دم دار)‌ بدهند . او می گوید راه های زیادی وجود دارد که میتوان از این تکنولوژی استفاد نمود اما این شرکت در حال حاضر تنها بر یک چیز تمرکز کرده است.

عملکرد این سنسور الکترونیکی با همکاری گروه محقق QTC در دانشگاه DURHAM توسعه پیدا کرد. پرفوسور David Bloor که در بخشی از این تکنولوژی با Peratch همکاری کرده نیز بررسی های انجام داده و QTC را علم منحصربه فرد مواد نامیده است. با توجه به تحقیقاتی که تیمی از محققان و دانشجویان انجام داده اند، او می گوید: ما هرگز نباید با مغرور شدن به این نوآوری دست از تلاش برداریم بلکه باید به دنبال راه هایی باشیم که بتوان از این تکنولوژی استفاده نمود و همچنین پیشنهاد می کند جهت توسعه این محصولات باید از شرکتهای علاقه مند به صدور مجوز فن‌آوری استفاده نمائیم.

منبع