امنیت تلفن هوشمندتصور کنید متوجه می‌شوید که گوشی هوشمند شما وقتی که فکر می‌کردید دوربینش خاموش است از شما عکس گرفته و آن را به فرد غریبه و ناشناسی ارسال کرده است. اگر فکر می‌کنید این تصورات تنها به نوشتن داستان های ترسناک علمی و تخیلی کمک می‌کند و در دنیای واقعی چنین اتفاقاتی نمی‌افتد، بهتر است بدانید که برای هکرهای کلاه سیاه چنین داستان‌هایی چندان هم تازگی ندارد. آنها با استفاده از نرم افزارهای مخربی که برای گوشی‌های هوشمند طراحی می‌کنند، می‌توانند به صورت مکرر با دوربین گوشی هوشمند شما عکس گرفته و آنها را بدون اجازه شما برای خود ارسال کنند.

درصد زیادی از کاربران تلفن‌های هوشمند تلفن همراه خود را با خود به اتاق خواب، حمام، و دیگر مکان‌هایی که آنجا دوست ندارند عکس بگیرند می‌برند. دوربین گوشی‌های هوشمند پتانسیل بالایی برای افشای اطلاعات حریم خصوصی کاربران دارند.

پس با این وجود برای جلوگیری از این مشکلات امنیتی چه باید کرد؟ یکی از گزینه های پیشگیری است. یعنی از نصب و دانلود فایل‌های مشکوک و تایید نشده جلوگیری کنید. گزینه دیگر استفاده از نرم افزارهای امنیتی بر روی گوشی هوشمند شماست. اما شاید مطمئن‌تر از همه این‌ها مسدودکردن دوربین گوشی با استفاده از برچسب کوچکی باشد! شاید برای شما خنده دار باشد، ولی وقتی شما از دوربین گوشی هوشمندتان استفاده نمی‌کنید چه ضرورتی دارد که بتواند شما را ببیند؟! شاید بهتر باشد برچسبی هم بر روی دوربین لپ‌تاپ و تبلت که همیشه به اینترنت متصل هستند بزنید!

شاید بهتر باشد به شما یادآوری کنم که حتی دولت هم اجازه نمی‌دهد که با گوشی‌های دوربین‌دار وارد مکان‌های حساس شوید. راستی نظر شما در مورد ظبط ناخواسته صدای شما توسط نرم افزارهای مخرب و ارسال آن به اشخاص نامعلوم چیست؟ چه راهکاری دارید؟